Nem feltétlen időpocsékolás a tévézés, ha felirattal történik.
Heves vitákat képes kiváltani az a téma, hogy vajon szabad-e a gyerekeknek tévét nézni, és ha igen, akkor mennyi ideig. Egyesek szerint egyáltalán nem tesz jót, ha a gyerekek órákon keresztül tévéznek, mások szerint naponta egy kevés idő nem árt meg.
Brit kutatók most arra világítanak rá, hogy ha már tévét néznek a gyerekek, érdemes bekapcsolni a feliratot is az adott rajzfilm alá még akkor is, ha egyébként még olyan kicsik, hogy nem tudnak olvasni, ez ugyanis fejleszti a szövegértési és olvasási készségeiket.
"Egy kicsit olyan ez, mint zöldséget csempészni a vacsorájukba. A gyerekek nem veszik észre, de a szülők tudják, hogy jót tesznek vele"
- nyilatkozta Henry Warren, a Turn on The Subtitles kampány társalapítója a Daily Mailnek.
Az Egyesült Királyságban a gyerekek átlagosan napi 3 óra 16 percet töltenek tévézéssel, ez azonban nem időpocsékolás, ha felirattal teszik, az ugyanis fejleszti a szókincsüket és elősegíti, hogy hozzáértő olvasókká váljanak.
"Ha bekapcsolják a feliratot, a gyerekek egy év alatt annyi szót fognak elolvasni, mint amennyi a Harry Potter vagy A Gyűrűk Ura könyvekben van, vagy amennyit Roald Dahl valaha írt" - tette hozzá Warren, aki szerint ez annak köszönhető, hogy a képernyő alján futó szövegre lehetetlen nem odafigyelni.
Különösképp ajánlják az olyan rajzfilmeket, mint az itthon is népszerű Peppa malac, Sam, a tűzoltó, Bluey vagy a Thomas, a gőzmozdony, mivel a leggyakrabban használt szavak körülbelül 48-50 százaléka minden részben előfordul.