A NASA 2026-ra halasztotta asztronautái holdraszállását.
Az amerikai űrhivatal (NASA) kedden bejelentette, hogy még legalább két évet kell várni, míg asztronautái több mint 50 év után ismét a Holdon landolhatnak – olvasható az MTI-n.
A halsztás mögött a legénységet szállító űrhajóval kapcsolatos biztonsági aggodalmak állnak, de az űrruhákkal kapcsolatban is felmerültek problémák. A holdraszállást előkészítő Artemis 2-misszió szintén késik, most 2025 szeptemberére tervezik - közölte a NASA.
"A biztonság áll a prioritások élén" – hangsúlyozta Bill Nelson, a NASA igazgatója. Hozzátette: a halasztás további lehetőséget nyújt az Artemis-legénységek számára a kihívásokra való felkészülésben.
Az Artemis-program további késéseit azt követően jelentették be, hogy meghibásodott a hétfőn útnak indított Vulcan kereskedelmi űrrakéta üzemanyagtartálya, amely a Peregrine holdraszálló egységet szállította. A NASA holdraszálló programját az elmúlt évtizedben többször is lassítani kellett, ami több milliárd dollárral növelte a költségeket: a kormányzati ellenőrzések szerint a program költségei 2025-ig mintegy 93 milliárd dollárra (32 ezer milliárd forint) rúgnak majd.