Olaszország és Románia után a harmadik ország vagyunk, ahol a legalacsonyabb a diplomások aránya.
A 2022-es népszámlálás adatai szerint óriási különbség van a magyar települések között a felsőfokú végzettségűek aránya alapján – írta meg a Pénzcentrum.
A G7 adatai szerint, míg a budai kerületekben a 60 százalékot is meghaladja a diplomások aránya, a magyar települések mintegy tizedében, közel 300 községben az 5 százalékot sem érik el.
Magyarország településeinek 40 százalékában 10 százaléknál is kevesebb a diplomások aránya. A felsőfokú végzettségűek aktív korú népességen belüli aránya a fővárosban kiugróan magas 44 százalékot ért el.
Ezek közül is kiemelkedik több budapesti kerület: II. kerület 67%, XII. kerület 67% és az I. kerület 64%. Budapest ezen területeit szorosan követi a Buda agglomerációjához tartozó Telki 62%-os aránnyal és az alig 30 fős borsodi falu, Tornabarakony 58%-os diplomás aránnyal.
Budapesttől alig lemaradva Gödöllő (43%) következik. Ezenkívül szintén magas eredményt ért el még Dunakeszi (42,3%) és két egyetemváros, Szeged (37,2%) és Debrecen (36,8%).
A kimutatásból megtudni, hogy kimagaslóan alacsony a diplomások aránya Ózdon (12,2%), amit Tatabánya követ (19,9%). Emellett az osztrák határ közelében található Mosonmagyaróváron és Sopronban is látványosan kevés diplomás él.