Gyűrűk Ura rajongóknak kötelező: Tolkienról indult kurzus az egyik hazai egyetemen Campus life
Gál Luca

Gyűrűk Ura rajongóknak kötelező: Tolkienról indult kurzus az egyik hazai egyetemen

Ha úgy gondolnátok, hogy a szabadon választható egyetemi órákra csak a kreditszerzés miatt érdemes beülni, akkor most eljött az ideje, hogy változtassunk ezen a nézeten. Hoztunk nektek egy igazán különleges előadást, amire tényleg érdemes bejárni. Füzessy Tamással beszélgettünk a híres íróról, J. R. R. Tolkienról és a műveiről szóló órájáról.

A Magyar Tolkien Társaság (MTT) közreműködésével a Károli Gáspás Református Egyetem Bölcsészkarán ebben a félévben is egyetemi kurzus indult a nagy mítoszalkotó, Tolkien életművéről. Az előadás címe: J. R. R. Tolkien – a modern mítoszteremtés és az ősi európai mitológiák.

A Tolkien Akadémia keretében már évek óta rendszeresen megszervezett óra előadójával, Füzessy Tamás Tolkien kutatóval beszélgettünk. Bár Tamásnak nem a tanári munka a főállása, egyetemen csak óraadóként tanít – ezért hozzátette, ebben van egyfajta amatőr lelkület – már több, mint húsz éve foglalkozik komolyabban Tolkien műveivel. Emellett a Magyar Tolkien Társaság tagja, annak 2002-es alapítása óta.

Gyűrűk Ura az egyetemen

Elsőre meglepő lehet, hogy - bár kultikus műről beszélünk - mégis egyetemi előadás keretében is foglalkoznak Tolkien munkáival. Tamás elmesélte nekünk, hogy míg a magyarországi egyetemeken is általában Tolkien műveit vagy annak kutatását nem tekintik akadémiai dolognak, ez külföldön nem így van. Ez a téma ugyanis közel sem egy egyszerű fantasy történet feldolgozásáról szól. Különösen a nyugati egyetemeken már nagyon régóta komoly tudományterületnek számít a Tolkien kutatás – hivatalos nevén: Tolkien Studies, melynek keretein belül neves egyetemi oktatók és tanszékek szerveznek rendszeresen programokat és nemzetközi konferenciákat, de rangos publikációk is születnek a témában.

Fantasy vagy mitológia?

Az órán kezdettől fogva azt a kérdéskört vizsgálják, hogy a Tolkien műveknek vannak-e az irodalmon túlmutató tartalmi vagy akár műfaji elemei. Azt a feltételezést veszik alapul, hogy Tolkien a műveivel valójában mítoszokat alkotott, amik a mitopoézis megtestesítői. Ugyanis, bár sokak között él még az a tévhit, hogy Tolkien egy fantasy író volt, ez nem igaz.

A professzor által alkotott világot nem egy műként, hanem egy mítoszként kell kezelni,

és Tamás is eszerint tartja az előadásait.

Így ha valaki az órára beülve arra számítana, hogy a Gyűrűk Ura történetéről általános csevegés folyik majd, azoknak csalódnia kell, mivel a kurzuson ennél sokkal többről van szó. A lelkes rajongók beleáshatják magukat a professzor munkáinak felszíni jelentései alá, ahol hosszú utazásra indulnak a mítoszteremtés mély tárnáiba.

A népszerű óra pedig mára már két féléves tantárggyá nőtte ki magát. Az első félévben a mesterséges mítosz módszertanáról, működéséről, eszközrendszeréről, valamit a tolkieni művek és a valódi mítoszok közötti viszonyrendszerről hallhattok előadásokat, a második félévben pedig a mitológia rétegeinek sorra vételé következik. Tamás ezalatt azt igyekszik megmutatni a hallgatóknak, hogy dolgozta ki Tolkien a világát úgy, hogy közben megteremtse azt a komplex érzést, amit a valódi mítoszoknak is tartalmaznia kell.

Ez már nem a kezdő szint

Ellátogattunk az órájára is, hogy megnézzük, mire vállalkoznak a hallgatók, ha felveszik a tárgyat. Az pedig már az első előadáson világossá vált, hogy ide bizony komolyabb háttértudás szükséges:  A Hobbit, A Gyűrűk Ura és A Szilmarilok is kötelező olvasmány ahhoz, hogy az egyetemisták megértsék az órán elhangzottakat.

Kérdésünkre, hogy kiknek ajánlaná az óráit azt a választ kaptuk, hogy azoknak, akik szeretik Tolkien szövegeit és érzik benne azt a fajta mélységet, ami több, mint ami csak magában a konkrét történetben olvasható. Emellett pedig azoknak, akiket pontosan érdekel, hogyan is működik ez a különleges alkotás.

Tamás pedig azt is megígéri, hogy ha a órája elvégzése utána a hallgatók újra olvassák a műveket, akkor sok olyan dolgot ismernek majd fel tudatosan, amit előtte talán csak tudat alatt érezhettek a szövegekben. Hozzátette még, hogy számára is ezt jelentette a Tolkien kutatásban való elmélyedés. Ezért is szeretné átadni ezt a fajta szemléletet, hogy általa egy sokkal komplexebb, izgalmasabb és teljesebb értelmezést láthassanak a hallgatók.

Fel tudtok fejből sorolni 5 törp nevet A Hobbitból?

Ha nem, akkor valószínűleg már a vizsga beugróján elhasalnátok. Viszont azok, akik komolyan veszik az órai követelményeket, azoknak páratlan lehetősége nyílik. Ugyanis az oktató támogatja azokat, akik a szóbeli vizsga helyett elmerülnének egy komoly beadandó megírásában. Számos példa volt már arra, hogy a jól sikerült írásokat megjelentették az MTT oldalán vagy akár a nyomtatott folyóiratukban, a Lassi Laurië-ban.

Tolkien népszerűsítése akadémiai szinten

Az óra igyekszik egy nagyon átfogó képet adni Tolkien műveiről, és azokat a maguk teljességében bemutatni. Tartalmi mélysége és komplexitása miatt viszont a két féléves kurzuson túl is még bőven lehetne vele szélesebb körben is foglalkozni.

A Tolkien kutató szerint Magyarországon az irodalomtudományi szférára ráférne, hogy a Tolkien világot és az életművét, mint akadémiai tanulmányi területet, sokkal jobban elfogadják. Ezért reméli, hogy a kurzusával tehet ennek a tudományágnak a népszerűsítése érdekében. Főleg, mivel hallgatói közül már többen választották Tolkient szakdolgozati témájuknak, és az óráira is nagy az érdeklődés, így a kurzusa mindenképp sikeresnek mondható.

A Tolkien Akadémia az előadásokra nem csak az egyetemek hallgatóit várja - akik másik intézményekből vendéghallgatóként is jelen lehetnek -, hanem bárkit, akit érdekel J. R. R. Tolkien munkássága és megismerné műveinek komolyabb mögöttes tartalmát.

Ha kedvet kaptatok csatlakozni az órához, akkor a társaság oldalán minden információt megtaláltok róla. Emellett az előadások egy része online is hallgatható, viszont - ha nincs akadálya - érdemes inkább személyesen részt venni rajtuk.

Kép forrása: Magyar Tolkien Társaság