Egyre több orvos hagyja el pályáját az Egyesül Királyságban a rossz körülmények miatt. Egy új felmérés szerint már az orvostanhallgatók is a kiköltözést vagy a pályaváltást tervezgetik.
Minden harmadik orvostanhallgató már a diploma megszerzése utáni két éven belül tervezi elhagyni vagy külföldön folytatni az orvosi pályát az Egyesült Királyságban – írta meg a The Guardian.
Ahogy Magyarországon, úgy az Egyesült Királyságban is sok oka van az orvosi szakma korai elhagyásának. A BMJ Open 10 486 diákot megkérdező felmérése szerint ennek fő okai az alacsony fizetés, a munka és magánélet egyensúlyának hiánya, valamint a munkakörnyezet rossz minősége. A megkérdezettek 60 százaléka ugyanis – akiknek az átlagéletkora mindössze 22 év – nem elégedett az NHS-ben (National Health Service) való munkavégzés lehetőségével.
Az adatok közzététele után az NHS egy hosszú távú program bevezetését tervezi annak érdekében, hogy, megtartsa a kivándorlásra készülő orvostanhallgatókat. Mindez hetekkel azt követően történt, hogy a kezdő és vezető orvosok együttesen bejelentették az egészségügyi szolgálat történetének legelső sztrájkját, ami előreláthatóan komoly zavarokat fog okozni a következő hónapokban.
A The Guardian egyébbként már júliusban nyilvánosságra hozta, hogy a NHS több vezető orvosa elhagyta az országot, ugyanis máshol a fizetésük dupláját is megkereshetik. Az új kutatás során kiderült adatok - miszerint a pályakezdő orvosok is ezt tervezik – a vezetők körében komoly aggodalmat váltottak ki.
A hallatók 84 százaléka egyébként szeretné befejezni az Egyesült Királyság alapítványi képzésének mind a két évét, viszont egyharmaduk már fontolgatja a kiköltözés vagy munkakör váltásának lehetőségét. Azok közül, akik el akarják hagyni az országot, a legtöbbjük (43%) Ausztráliába menne vagy Új-Zélandra (18%), de az Egyesült Államok és Kanada (10-10%) is az esélyesek kötött van. Az emigrálást tervező friss diplomások közel fele (48%) pedig nem is tervezi a visszatérést Nagy-Britanniába.