Döntöttek: a személyes eszközökön is betiltják a TikTokot egy amerikai államban Campus life
Székács Linda

Döntöttek: a személyes eszközökön is betiltják a TikTokot egy amerikai államban

A képviselők szerint az alkalmazás "nemzetbiztonsági kockázatot jelent." A vállalat eljárást indított a törvényjavaslat ellen.

Elfogadták a TikTok személyes eszközökön történő betiltását az amerikai Montana államban - számolt be róla a Népszava.

Korábban már mi is megírtuk, hogy egyre több a galiba Amerikában a fiatalok körében egyik legnépszerűbb alkalmazás, a TikTok körül. Januárban több felsőoktatási intézmény WiFijéről is letiltották arra hivatkozva, hogy a Kínai Kommunista Párt azon keresztül gyűjt adatokat, de tilos a használata a kormányzati eszközökön, legutóbb pedig óriási bírságot kaptak, mert 13 éven aluli gyerekek is regisztrálhattak.

A napokban azonban, a világon először Montana szövetségi államának képviselői 54-45 százalék arányban megszavazták az alkalmazás betiltását a személyes tulajdonú eszközökön is, ami szerintük "nemzetbiztonsági kockázatot jelent a felhasználóktól gyűjtött adatokon keresztül."

Amennyiben Greg Gianforte, az állam kormányzója aláírja a törvényt, az 2024. január 1-én lép hatályba. Ennek értelmében, ha valakiről kiderül, hogy használja az appot, nem lesz büntethető, de ha például feltűnik egy webáruház kínálatában, az naponta 10 ezer dollár büntetéssel jár.

Egy tavaly közzétett statisztika szerint egyébként az amerikai tiktokozók száma eléri a 135 milliót, és mintegy 37 százalékuk legalább évi 100 ezer dollárt, vagyis 34 millió forintot keres az alkalmazás használatával, arra viszont eddig még nincs bizonyíték, hogy a kínai kormány valóban hozzáférne a felhasználók adataihoz annak érdekében, hogy befolyásolja őket, ráadásul a tulajdonos ByteDance cég független is a kínai kormánytól.

,,Folytatjuk a harcot a TikTok használók érdekében, és azoknak a vidokészítőknek az érdekében, akiknek megélhetését, és az első kiegészítéshez való jogát (szólásszabadság) veszélyezteti ez a hallatlan kormányzati túlreagálás” - mondta Brooke Oberwetter, a TikTok szóvivője, hozzátéve; hogy a vállalat jogi lépéseket tesz a törvényjavaslat ellen.

A lap szerint áprilistól már több országban is él részleges TikTok tiltás, kormányzati, vagy/és kormányhoz közelálló szervezetek okoseszközein. Ezek közé Ausztrália, Új-Zéland, az Egyesült Királyság, Észtország, az Európai Parlament, az Európai Bizottság, az Európa Tanács, Franciaország, Hollandia, Belgium, Norvegia, Kanada, India, Tajvan, Pakisztán, Afganisztán. Utóbbi két ország indokai között azonban nem nemzetbiztonsági indokok, hanem erkölcsi és ifjúságvédelmi megfontolások állnak.