Több mint 55 millió forintnak megfelelő összeget kell fizetni a világ egyik legdrágább nyári táboráért – igaz, ezért az összegért ötcsillagos szállodai szoba és különleges programkínálat jár. Európában jóval szolidabbak az árak, bár vannak olyan svájci nyelvi táborok és angliai sporttáborok, amelyek hetente legalább 800-900 ezer forintba kerülnek. És persze itthon is találtunk egy-két extrém drága tábort.
150 ezer dollárért, vagyis körülbelül 55 millió forintért hirdetik a világ egyik legdrágább nyári táborát az Egyesült Államokban. A gyerekek Kaliforniában vagy a New York államban lévő Adirondack-hegységben táborozhatnak tíz napon keresztül – ezért az összegért egy ötcsillagos privát, minden luxussal felszerelt hotelben lakhatnak, teljes ellátást kapnak, és különféle programokon, például hőlégballonozáson vagy gokartozason vehetnek részt.
Ennél jóval olcsóbb, de még mindig milliós kiadást jelent a szülőknek a New Hampshire közeléből lévő Echo-tónál szervezett tábor. Ott 14 300 dollárért, vagyis körülbelül ötmillió forint körüli összegért nyolc héten át táborozhatnak gyerekek, és bár ötcsillagos szállodai szobát nem kapnak, de tágas, saját fürdőszobával felszerelt faházat igen.
Két hét a Genfi-tó partján
Luxustáborokért persze nem feltétlenül kell az Egyesült Államokig utazni, Európában is bőven lehet találni hasonló kategóriába tartozó nyári táborokat – nem véletlen, hogy sok tehetős amerikai család küldi a gyerekeit a világ legbiztonságosabbnak tartott országába, Svájcba. A Genfi-tó északi partján lévő Lausanne-ban és Montreux-ban ugyanis rengeteg tábort szerveznek, főként 6-18 éveseknek. A programok között vannak a délelőtti francia, német vagy angol nyelvi órák, a hajókirándulások, a hegymászás, a különböző sportok és művészeti ágak kipróbálása. Az árak is ehhez igazodnak: két hét körülbelül 2200 svájci franknál kezdődik, ami körülbelül 800-850 ezer forintos összeget jelent.
Az Egyesült Királyságban is lehet találni táborokat ehhez hasonló összegért. Az angol fociklubok és sportruházatgyártók is szerveznek például sporttáborokat – kosárlabdatábort Readingben, tenisztábort Anglia egyik legnépszerűbb üdülővárosában, Brightonban, focitábort Cobhamben, ahol a Chelsea FC játékosai is edzenek. Igaz, ezekbe a táborokba csak azoknak érdemes elmenniük, akik tényleg szeretnek mozogni. Nemcsak azért, mert egy hét ára átlagosan 1600 font, vagyis 760 ezer forint, hanem mert az angol nyelvi kurzusok mellett a résztvevők hetente körülbelül 30-35 órát töltenek az adott sportággal profi edzők társaságában.
Egy hét Málta 220 ezer forintért
Itthon a nyári táborok ennél jóval olcsóbbak – típustól, ellátástól és programoktól függően egy hét általában 35 és 80 ezer forint között mozog –, de néhány extrém példát így is találtunk. A legtöbbet a magyar nyelviskolák által is hirdetett külföldi nyelvtanfolyamokért kell fizetni: egy egyhetes angol nyelvi tábor 9-18 éveseknek Máltán vagy Törökországban 550-600 euró, vagyis körülbelül 200 ezer forint körül mozog, ezért az összegért szállást és nyelvórákat kapnak. Valamivel drágábban, 750 euró körüli díjért akár egyetemisták is részt vehetnek egy egyhetes nyelvi táborban, méghozzá Spanyolországban.
Országhatáron belül is előfordulnak hasonló árú táborok: Piliscsabán például négy, különböző tematikájú héten gyakorolhatják az angolt, és ismerhetik meg az amerikai kultúrát, gasztronómiát a 11-18 évesek. Egy hét 330 ezer forintba kerül, ezért az összegért ötcsillagos szállást, anyanyelvi tanárokat és animátorokat biztosítanak a szervezők, a gyerekek pedig számos más program mellett olyan amerikai ételeket és italokat is kipróbálhatnak, mint például a coke glazes chicken BBQ, a New York sajttorta vagy az alkoholmentes red coconut cocktail.
Több mint 200 ezren táborozhatnak idén
A koronavírus-járvány miatt az elmúlt két évben csak bizonyos korlátozások mellett, a higiéniai szabályok szigorú betartásával lehetett táborozni – nem csoda, hogy 2020-ban 70 százalékos volt a visszaesés a jelentkezők számában. Tóth Béla, a Táborfigyelő vezetője szerint idén azonban előfordulhat, hogy megdől a 2019-es rekord, a 215 ezres jelentkezői létszám. Az árak persze emelkedtek, körülbelül 10 százalékkal.
Választék mindenesetre van bőven: a nyelvi táborok mellett a Tisza-tónál vagy Siófokon például SUP-tábort szerveznek, vidéken és Budapesten számos médiatábor is lesz ismert filmrendezőkkel, írókkal, újságírókkal, de saját divattábora lesz például az ország egyik leghíresebb stylistjának, Lakatos Márknak is.
Nyelvvizsgát választanátok? Nyelvtanfolyamot kerestek? |
Hogy könnyebb legyen választani, a HVG Nyelvtanulás 2022 kiadványában összehasonlítottuk a legnépszerűbb vizsgatípusokat, megnéztük a feladatokat és az árakat, sőt még a szakmai és az online nyelvvizsgákat is. Utánajártunk, milyenek a nyelvi előkészítős vagy két tannyelvű iskolák, mennyit ér a felvételin a nyelvvizsga, mennyi idő alatt eljutni a nulláról a B2-es szintre, és milyen idegen nyelvű szakok közül válogathatnak azok, akik itthon szereznének diplomát, de nem magyar nyelvű képzésen. A HVG Nyelvtanulás 2022 kiadványt rendeljétek meg itt, kedvezményes áron. |