Egy éven át tanult a világ egyik legzártabb országában Alek Sigley, aki cserediákként érkezett az észak-koreai Kim Ir Szen Egyetemre, és tapasztalatait a közösségi oldalakon is megosztotta ismerőseivel. Pechjére.
Az ausztrál Alek Sigley az észak-koreai Kim Ir Szen Egyetemen szerzett diplomát néhány évvel ezelőtt. A phenjani felsőoktatási intézményben akkoriban mindössze három "nyugati "cserediák tanult, a koreai irodalom szakon ő volt az egyetlen, a többi külföldi hallgató többnyire Kínából érkezett az országba.
Észak-Koreába érkezése előtt Sigley Kínában, a sanghaji Fudan Egyetemen tanult. Az egyetemi kollégiumban ismerkedett meg észak-koreai cserediákokkal, elkezdett koreaiul tanulni, majd nem sokkal később jelentkezett a Kim Ir Szen Egyetemre cserediáknak - írja az ABC News.
„Kapcsolatok kellettek. Az egyetemnek van ugyan weboldala, de semmilyen információ nincs feltüntetve a jelentkezésről”
- magyarázza Sigley, hozzátéve, végül sikerült felvennie a kapcsolatot az egyetemmel. Kiderült, hogy a jelentkezéshez tanulói vízumra, szándéknyilatkozatra, tanári ajánlólevélre, orvosi igazolásokra és rendőrségi adatlapra is szükség van. A jelentkezés elbírálása sem ment zökkenőmentesen, az eredményre közel két évet kellett várni, így Sigley 2018-ban repülhetett Észak-Koreába.
#KimIlSungUniversity Main Building (centre) and Building No. 2 (left) in the snow. #NorthKorea #DPRK #Pyongyang @TongilTours
— Alek Sigley (@AlekSigley) December 21, 2018
눈속의 #김일성종합대학 본관(중심)과 2호교사(왼쪽). #북한 #평양 pic.twitter.com/N2MITlruvd
A Kim Ir Szen Egyetem Phenjan központi részén fekszik, a legtöbb észak-koreai diáknak nagy vágya, hogy ebben az intézményben tanuljon. Sigley „zöldnek és rendezettnek” írta le a campust – az épületek bejáratánál egy-egy idézet fogadja a látogatókat, amelyek persze a Kim-dinasztia tagjaitól származnak. Ezek a feliratok éjszakánként világítanak, így a kollégiumi szobákból is jól láthatóak.
Az egyetemisták egyenruhát viselnek, a férfiaknak jellegzetes piros nyakkendőt kell viselniük, a lányok pedig szoknya és ruha közül választhatnak. A campuson a cserediákok nem beszélgethetnek az észak-koreai hallgatókkal, leszámítva azokat, akikkel ugyanabban a kollégiumban laknak.
A nyugati egyetemekkel ellentétben itt aligha látni fűben heverésző vagy könyvtárban tanuló diákokat. Az észak-koreaiak többnyire az épület karbantartásában és takarításában segítenek, például felmossák a folyosókat. Szabadidejükben azonban nagyjából ugyanazt csinálják, mint a világ többi egyetemistája, Sigley szerint ugyanúgy járnak bulizni, sportolni vagy karaokézni, mint bárki más.
Sigley bepillantást engedélyezett a mindennapjaiba – nem kellett volna
Bár az ország szigorúan szabályozza a médiát, és az információk kiszivárogtatását is tiltják, Sigley mégis szabadon használhatta a közösségi média felületeit – egy ideig.
Közel egy éven keresztül bátran posztolt mindennapjairól a profiljain, mígnem a Korean Central News Agency fel nem figyelt tweetjeire és újságcikkjeire. Az egyetemistát kémkedéssel, adatgyűjtéssel és -szivárogtatással vádolták, az ügynökség szerint posztjaiban kritikus megjegyzéseket tett az országról.
2. I am still very interested in North Korea and want to continue academic research and other work related to the country. But I currently have no plans to visit the country again, at least in the short term. Tongil Tours will be cancelling all its tours until further notice.
— Alek Sigley (@AlekSigley) July 9, 2019
Őrizetbe vették, néhány nappal később pedig kitoloncolták az országból. Hazatért, jól van, a kémkedésre vonatkozó vádakat tagadja. Az egyetemista hozzátette, hogy továbbra is érdeklődik az észak-koreai kultúra iránt, és szeretné folytatni tanulmányait, de rövid távú tervei között nem szerepel az, hogy visszatér Észak-Koreába.