Az Oktatási Hivatal legfrissebb statisztikáiból kiderül, hogy mennyit lehet keresni és milyen gyorsan tudtok elhelyezkedni például mérnökinformatikusként.
Évről évre a legnépszerűbb szakok közé tartoznak az informatikai képzések, a munkaerőpiacon folyamatosan nagy a kereslet a naprakész tudással rendelkező fiatal szakemberek iránt. A Diplomás Pályakövetési Rendszer legfrissebb adatai a 2021-ben diplomázott hallgatók elhelyezkedéséről adnak átfogó képet.
Informatikus képzési területen az alapképzésen szerzett diplomával átlagosan bruttó 646 200 Ft kezdő fizetést lehetett hazavinni, és az egyetem befejezése után nagyjából 1 hónap alatt sikerült elhelyezkedniük a pályakezdőknek, akiknek a 96%-át a versenyszféra szippantotta fel.
Így alakult a 2021-ben alapképzésen diplomát szerzettek bruttó átlagjövedelme az egyes szakoknál:
- gazdaságinformatikus: bruttó 573 643 Ft
- programtervező informatikus: bruttó 618 072 Ft
- üzemmérnök-informatikus: bruttó 680 781 Ft
- mérnökinformatikus: bruttó 719 587 Ft
A mesterdiplomát szerzett pályakezdők bruttó átlagfizetése pedig a következők szerint oszlott meg:
- gazdaságinformatikus: bruttó 882 808 Ft
- programtervező informatikus: bruttó 892 155 Ft
- mérnökinformatikus: bruttó 905 286 Ft
A felmérésben részt vevők majdnem 60%-a már az egyetem befejezése előtt is dolgozott vagy gyakornokként munkát végzett. A végzettek továbbra is Budapesten és Pest vármegyében helyezkednek el a legnagyobb arányban, közel 47%-uknak van ebben a régióban a lakóhelyük. A frissdiplomások nemek szerinti megoszlása változatlanul masszív, 83%-nyi férfitöbbséget mutat, a képzést befejező női hallgatók aránya nem éri el a 17%-ot.
A mesterképzésen diplomát szerzett fiatalok átlagban bruttó 897 207 Ft-ot kerestek, és lediplomázás után kevesebb mint egy hónap alatt munkába álltak – ezekből az adatokból is látszik, hogy még mindig megéri MA-t végezni, ha gyorsan szeretnétek állást találni és jóval többet keresni, mint pusztán egy BA-s diplomával. A mesterképzésen végzettek többsége egyébként a BME-n és az ELTE-n diplomázott, és 65%-uk tudott egyből elhelyezkedni szoftverfejlesztőként.
Korábbi, pályakezdő fizetéseket vizsgáló cikkünkben a gazdálkodási és menedzsment szakot végzettek átlagjövedelmét és elhelyezkedési lehetőségeit néztük meg.