Ha szeretnétek nyáron dolgozni, hogy legyen miből finanszírozni a bulikat, vagy félreraknátok későbbre, érdemes elkezdeni a munkakeresést, hiszen közeledik a nyári szünet. Ehhez gyűjtöttük össze nektek, hogy hol és milyen lehetőségekre számíthattok.
A diákok számára a két legegyszerűbb lehetőség az álláskeresésre, ha beiratkoznak egy diákszövetkezethez vagy Facebook-csoportokon keresztül keresgélnek. Végignéztük a legnépszerűbb szövetkezetek oldalait.
Diákmunkák a fővárosban
Jelenleg kevés olyan lehetőséget találtunk, ami kifejezetten a nyárra szólna, de sokra egész évben lehet jelentkezni. Az derül ki a budapesti állásokról, hogy átlagosan 1800-2000 forintos bruttó órabérre számíthattok, a tavalyi körképünk alapján ez emelkedést jelent, ugyanis egy éve 1500-1750 Ft között mozogtak a bruttó bérek. Ez leginkább recepciós, pénztáros és ruhabolti eladó és irodai munkaköröket jelent.
Fizetésemelésről számolt be a Meló-Diák is: "a Meló-Diák hálózatában 1772 forint volt az átlagos órabér 2023-ban, ami az előző évi 1470 forinthoz képest 17 százalékos emelkedést jelent" – tájékoztatott Kott Zoltán elnök-vezérigazgató, aki arra számít, hogy 2024-ben a diákok órabére országos átlagban is meg fogja haladni a 2000 forintot. A vezérigazgató szerint idén nyáron hazánkban összesen nagyjából 120 ezer diák fog dolgozni, közülük 90 ezren iskolaszövetkezeteken keresztül. Ennek előnye, hogy a munkavállaló a szövetkezettel köt szerződést, amely abban az esetben is garanciát vállal a megállapodott bér kifizetésére, ha az őt megbízó cég esetleg nem fizet.
Megnéztünk konkrét hirdetéseket is, az egyik budapesti ruhaboltban például 1600 forintot kereshettek óránként 4- 6-8-10-12 órás műszakokban. Itt akár heti egy napot is elég vállalni és árufeltöltés, ruhák pakolása és rendezése, vállfázás, csipogózás, boltban egyéb kisegítő munkák, vásárlók segítése, próbafülkézés szerepel a főbb feladatok között.
A gyorséttermekben meghirdetett pozícióknál valamivel alacsonyabb, 1550-1800 forint az órabér, kivéve, ha éjjeli műszakot is vállaltok. Más vendéglátóhelyeken inkább az 1750-1800 forintos órabér a jellemző, és legtöbbször konyhai kisegítőként kell dolgozni. A boltok és éttermek egyik előnye, hogy a meghirdetett állások többségére már 16 éves kortól lehet jelentkezni, nem feltétel, hogy betöltsétek a 18-at.
Néhány büfé hirdetett meg kifejezetten nyárra szóló lehetőségeket, például Dunakeszin, ahol poharasként kell dolgozni a nyári szünetben heti húsz órában bruttó 1650 forintos órabérrel. Ez azt jelenti, hogy az asztalokat és a vendégteret kell tisztán tartani, tálcákat kell mosogatni, feladat még a hűtők töltése, illetve a pultos kollégák segítése.
Átlagosan Budapesten 20-30 órát kell vállalni hetente, ez három munkanapot jelent, de rugalmasnak tűnnek a munkáltatók, esetenként két nap is elegendő, sőt – ahogy fentebb is írtuk – van, ahol elég egy. Az elvárt korhatár a 16 vagy 18 év betöltése, ez munkahelyenként változik. A hirdetések nem írnak egyéb juttatásokról, néha egy bizonyos ledolgozott óraszám után béremelésre számíthatnak a lelkesebb dolgozók.
Ettől függhet a jövedelmetek |
Nem mindegy, hogy iskolaszövetkezeten keresztül vagy közvetlenül a társaságnál helyezkedtek el, esetleg egyszerűsített foglalkoztatásban vállaltok munkát, és hogy betöltöttétek-e már a 25. életévetek, vagy még nem.
A munkából származó jövedelem után a diákok többsége nem fizet szja-t a 25 év alatti fiatalok kedvezményének köszönhetően. Optimális esetben a diák bruttó és nettó jövedelme azonos, ami iskolaszövetkezeten keresztül történő foglalkoztatásnál érhető el. A 25. életévének betöltéséig ugyanis a tanuló/hallgató nem fizet sem személyi jövedelemadót, sem járulékot, sőt a foglalkoztatót sem terheli szociális hozzájárulási adó megfizetési kötelezettség. A társaságnál munkaviszonyban foglalkoztatott tanuló a kedvezmény feltételeinek teljesülésekor ugyan szja-t nem fizet, de jövedelméből a munkáltató levonja a 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékot.
A különböző szerződésekről és fizetésekről szóló cikkünket innen érhetitek el. |
Balatoni lehetőségek
Na, de nézzük mi a helyzet Balatonon. Itt kifejezetten a nyári szezonra vannak meghirdetve állások, érdemes lehet körbenézni különböző Facebook-csoportokban, mert leginkább ott találjátok őket.
Például több balatoni üzletbe pénztáros és árufeltöltő pozíciókba keresnek diákokat, ahol, ha még nincs tapasztalatotok, akkor a betanítást is biztosítják, itt akár éjszakai műszakot is lehet vállalni kiemelt bérezésért. Az is gyakori, hogy maguk az álláskeresők tesznek ki posztokat arról, hogy milyen jellegű munkára pályáznak és a balatoni büfések keresik fel őket. A budapesti hirdetésekkel szemben megfigyelhető, hogy a balatoniaknál gyakran kevés információt osztanak meg elsőre, nincs meghatározva sem a fizetés, sem a pozíció, sem pedig az elvárások, csak egy elérhetőség van megadva.
Órabérre lebontva úgy tűnik, hogy többet lehet kereseni, mint a fővárosban, viszont általában többet is kell dolgozni. Például Szántódon londinerként bruttó 2300 forintot kereshettek, és heti 3-5 munkanapot kell vállalnotok. Ha büfében dolgoztok, akkor a havi fizetésetek elérheti akár az 500 ezer forintot is, de ez heti öt vagy hat napot kell vállalnotok. Azoknak, akik szórakozni is szeretnének a szünetben, nem ez lesz tehát a legideálisabb választás, de egy ilyen állással sokat lehet félretenni az év többi részére.