Orvos, ügyvéd helyett mérnök, szerelő vagy éppenséggel programozó - egy friss kutatás szerint a magyarok ezeket a foglalkozásokat érdemes választania a fiataloknak.
A Pénzcentrum 2024-es felméréséből kiderült, milyen szakmákat ajánlanának a magyarok a pályaválasztás előtt álló tizenéveseknek. A válaszadók 71,6 százaléka szerint a fiataloknak mérnöknek érdemes tanulniuk. A képzeletbeli dobogó második helyére a programozó állhatott fel 71,1 százalékkal. Érdekes, hogy 2021-ben a válaszadók még 81, 3 százaléka ajánlotta a programozó szakmát, 2023-ban már csak a 75,5 százaléka. Feltehetően ennek az lehet az oka, hogy az IT-szektorban az elmúlt évben és idén is tömeges leépítések voltak. Magyarországon pedig több programozóiskola is bezárt.
A harmadik helyet a mesterember, szerelő szerezte meg 65 százalékkal. Az első három helyezetből ez az egyetlen, amihez nem kell diploma. Érdemes megjegyezni, hogy a 2021-ben a megkérdezettek 61, 1 százaléka, 2023-ban pedig már 63 százaléka javasolta ezt a szakmát a fiataloknak.
A felmérésben a negyedik helyen az orvos áll 59,1 százalékkal. Ez egy elég komoly visszaesés, hiszen 2021-ben (a koronavírus-járvány kellős közepén) még a válaszadók 68 százaléka ajánlotta a pályaválasztás előtt állóknak. Az ügyvéd pedig csak a lista ötödik helyén végzett. A tanári szakma ilyen típusú megítélése (19.1 százalék) némiképp javult, de így is a mezőny alsó felében foglal helyet.
A kutatás eredményeiből látszik, bár a fizetés nagyon fontos, de nem feltétlen csak ez a döntő szempont. Az is lényeges, hogy például milyennek gondolják a magyarok a hosszú távú kilátásokat az adott szakmában, milyenek a munkakörülmények, vagy éppen mennyire tartják társadalmilag hasznosnak.
Például a válaszadók többsége szerint az orvosok vagy a tanárok hiába végeznek a többség szerint társadalmilag fontosabb munkát, mégis inkább a mérnököt ajánlanák az elismertség és a megfelelő bér miatt a pályaválasztóknak.