A fiatal pályakezdők átlagos bérigénye nettó 308 ezer forint, de van olyan egyetem, ahol a végzett hallgatók ennél majdnem 100 ezerrel többet is elkérnek.
A Profession.hu elkészítette az éves tendriportját, amelyből kiderült, hogy jelenleg melyik egyetem diplomásai várják el átlagosan a legmagasabb fizetést, illetve mely intézmények diplomáira van a legnagyobb szükség. A felméréshez 75 ezer munkavállaló és 15 egyetem adatait használták fel.
Mint kiderült, az állásportálon a diplomás felhasználók legnagyobb aránya a Debreceni Egyetemről, az Eötvös Lóránd Tudományegyetemről, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről és a Szegedi Tudományegyetemről került ki.
A legkeresettebb állások
Munkavállalói oldalról a legnépszerűbb állásoknak számított a cégvezetés és menedzsment, a jog, a jogi tanácsadás, a marketing, média, és PR. Ezzel szemben a munkáltatói oldalról már sokkal másabb területekre keresték a legtöbb szakembert. A legtöbb állásajánlat a fogorvos, az orvos, szakorvos, a minőségbiztosítási mérnök a tanító, tanár, pedagógus, majd a mérnök vezető kategóriákban hirdették meg.
Bérigény
A profession.hu azt is megfigyelte, hogyan változott a diplomás pályakezdők átlagos bérigénye, ami jelenleg nettó 308 000 forintra emelkedett. Közülük is a legnagyobb kezdő fizetést a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem volt hallgatói kérték el, ahol átlagosan nettó 394 ezer forint volt a bérigény. Őket követik a BME-n (nettó 391 000 Ft) és az Óbudai Egyetemen (nettó 376 000 Ft) végzett hallgatók.
„Az aktív, diplomás álláskeresők átlagos bérigénye a portálon megadott információk alapján jelenleg havi nettó 402 200 forint. A Profession.hu 2023 őszén megjelent HR körkép kiadványa arra mutatott rá, hogy a tavalyi évben a magyarországi munkáltatók 72 százaléka eszközölt béremelést, átlagosan 14%-ot.”
- mondta Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója.
Az elmúlt évek felmérései során azt is megfigyelték, hogy a diplomát elváró hirdetések aránya folyamatosan csökkent. Míg 2020-ban a hirdetések 34 százalékában, addig 2022-re az állásajénlatok márt csak 26 százalékában várták el a felsőfokú végzettséget.