Ennyit kereshettek, ha valamilyen informatikai képzésen diplomáztok Pályakezdés
Székács Linda

Ennyit kereshettek, ha valamilyen informatikai képzésen diplomáztok

Gazdaságinformatikus, mérnökinformatikus, programtervező informatikus - bármelyik informatikai szakon is végeztek, már pályakezdőként is viszonylag magas bruttó bérekkel számolhattok.

A diplomás pályakövetés legfrissebb, 2022-es adatai alapján a legmagasabb bruttó átlagjövedelmet - 572 ezer forintot - a mérnökinformatikus végzettségűek vihetik haza. Ők rendszerint a diplomaszerzést követően kevesebb mint hat hét alatt elhelyezkednek, 95,98 százalékuk pedig diplomás munkát végez, szoftverfejlesztőként, valamilyen mérnöki területen, vagy szoftver- és alkalmazásfejlesztő, - elemzőként helyezkedik el.

Az alapszakon végzettek 40 százaléka mesterképzésen tanul tovább, a leggyakrabban választott intézmények a Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem.

Szintén szoftverfejlesztőként, szoftver- és alkalmazásfejlesztő, - elemzőként, vagy esetleg informatikai technikusként helyezkednek el azok, akik programtervező informatikus alapszakon szereznek diplomát. Ők a diplomaszerzésüket követően szintén kevesebb mint két hónap alatt találnak munkát, a bruttó átlagjövedelmük pedig 524 ezer forint körül alakul, azonban annak ellenére, hogy a mesterképzés majdnem 200 ezer forinttal magasabb extra bruttó átlagjövedelmet ígér (722 ezer forintot), a diplomások mindössze 31 százaléka folytatja a tanulmányaikat az alapdiplomájuk megszerzését követően valamelyik egyetem mesterképzésén.

Hasonló a helyzet a gazdaságinformatikusok esetében is, akik alapszakos diplomával bruttó 509 ezer forintos átlagjövedelemmel rendelkeznek. Csakúgy, mint a többi szakon, leggyakrabban ők is szoftverfejlesztőként vagy szoftver- és alkalmazásfejlesztő, - elemzőként, esetleg informatikai rendszerelemzőként helyezkednek el kicsivel több mint egy hónappal a diplomaszerzésük után. A továbbtanulást mindössze 24 százalékuk választja.

A bölcsészképzésekről itt, a műszaki képzésekről itt, a gazdasági képzésekről pedig itt olvashattok.