Friss statisztikák: ennyit lehet a különböző egyetemek bölcsészdiplomáival keresni Pályakezdés
Eduline

Friss statisztikák: ennyit lehet a különböző egyetemek bölcsészdiplomáival keresni

Minden évben több ezer végzős jelöli meg valamelyik bölcsészképzést a felvételin, de vajon milyen fizetéssel számolhatnak diplomaszerzés után? Mutatjuk.

2022-ben az általános felvételi eljárásban összesen 17 406-an jelöltek meg a felvételi lapjukon valamilyen bölcsészképzést, ezzel a terület a gazdasági képzések (a fizetésekről itt írtunk bővebben) után a második legnépszerűbb lett. De vajon mennyit lehet keresni a bölcsészoklevelekkel?

Az alábbi Diplomás Pályakövetési Rendszer (DPR) 2020-as kutatásában azok a hallgatók szerepelnek, akik a 2011/12 és a 2017/18 tanévek között abszolutóriumot szereztek. Arról már korábban írtunk, hogy mennyi a bruttó átlagkeresete az egyes tudományterületen végzetek.

A bölcsészképzéseken végzettek havi bruttó átlagjövedelme: 284 161 forint.

Az átlagnál magasabb fizetésre számíthatnak azok, akik az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szereztek diplomát, az átlag bruttó fizetésük 303 508 forint, a Károli Gáspár Református Egyetem volt hallgatói 297 938 forintra, a Debreceni Egyetem hallgatói pedig 294 315 forintra számíthatnak átlagosan.

Az átlagnál kicsivel alacsonyabb keresetre számíthatnak a DPR felmérései szerint, a Pannon Egyetemen 276 ezres, a Pázmányon 275 ezres, a Kodolányin 267 ezerrel az egri egyetemen pedig 262 ezerrel havonta.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.