Egyre többen vállalnak diákmunkát, a bérek viszont emelkednek az infláció miatt Pályakezdés
Eduline/MTI

Egyre többen vállalnak diákmunkát, a bérek viszont emelkednek az infláció miatt

Fesztiválmunkák helyett, többek között irodai vagy áruházi álláslehetőségekből válogathatnak a diákok.

Az ország egyik legnagyobb diákszövetkezetének felmérése szerint ahhoz képest, hogy a nyári hónapok és a fesztiválszezon alatt mintegy 4,887 milliárd forint munkabért fizettek ki a tanulmányaik mellett munkát vállaló 14-18 ezer diáknak, van olyan régió, ahol ez az arány szeptemberben alig, mindössze 10-15 százalékkal marad el a nyári csúcstól.

Ennek oka főként az emelkedő költségekben rejlik, hiszen, míg a Meló-Diák 2021 végén végzett felmérésében a megkérdezettek háromnegyede mondta azt, hogy szívesen dolgozik a tanulás mellett, a mostani helyzetben ez az arány magasabb lehet. A szervezet vezérigazgatója szerint "a kiadások - például az albérleti díjak - olyan ütemben emelkedtek, hogy valószínűleg egyre több az olyan főiskolás és egyetemista, aki rendszeres munkával egészíti ki bevételeit".

A diákmunkák "népszerűségéhez" az is hozzájárulhat, hogy a nyári munkák átlagos órabére 2022-ben már meghaladta az 1500 forintot, és azóta is tovább emelkedik. Ez az összeg a Meló-Diák szerint nem csak az idei minimál-órabér 1150 forintos összegét haladja meg, de megfelel az elvárásoknak is, hiszen a korábban már említett, 2021-es felmérésükben a diákok 1150 és 1500 forint között határozták meg az "elfogadható órabér" összegét.