Az idén átlagosan 10 százalékkal nőttek a diák órabérek az év elejéhez képest a munkaerő-piaci trendekhez igazodva, így bruttó 1500-2500 forint között alakulnak - közölte a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (DiákÉSZ) tagcégei legfrissebb adatai alapján.
A 14 tagszervezetet tömörítő DiákÉSZ közleménye szerint a vizsgaidőszak végén-szorgalmi időszak kezdetén mind a munkáltatói, mind a munkavállalói oldalon látványosan nő az igény a diákmunka iránt, jelenleg nagyjából másfélszeres az érdeklődés mindkét oldalról a vizsgaidőszak elejéhez képest.
A diákbérek a mindenkori minimálbérhez igazodnak, azokon a területeken, ahol nem feltétel, hogy a diák az adott területről rendelkezzen szaktudással általában bruttó 1000 forintos órabért lehet elérni. Bizonyos esetekben a hétvégi munkavégzésért pótlék jár, így például a hétvégi bolti munkával akár 50-100 százalékkal több bért lehet keresni óránként.
A tájékoztatás szerint a kiemelkedő kompetenciákat igénylő pozíciókban bruttó 1200-1300 forint az órabér, ami teljesítményarányos jutalékkal kiegészítve bruttó 1500 forint lehet. Nem ritka az ennél magasabb sem a host/hostess, rendezvény kisegítői vagy call centeres pozíciókban.
"Diákként nem is olyan nehéz szerethető és nem leterhelő munkát találni"
Miért dönt úgy egy egyetemista, hogy nemcsak a tanítási szünetekben, hanem a szorgalmi időszakban is dolgozik? Hogyan lehet az alkalmi és a fix munkát beilleszteni az egyetemi előadások és szemináriumok közé? Hogyan lesz egy diákmunkásból gyakornok, és a gyakornokból főállású munkatárs? Hat jelenlegi és volt diákmunkás mesélt tapasztalatairól.
Szakmai munkák esetén az alapbér bruttó 1400 forinttól indul. Ilyen pozíciók a hr asszisztens, marketing asszisztens vagy pénzügyi asszisztens. Mérnök-informatikus, PHP fejlesztő, fordítói pozíciókban az átlagbér már 1500-2500 forint között mozog.
A nemek aránya nagyjából megegyezett a tavalyival, a diákmunkát vállalók mintegy 60 százaléka lány. Az év elején a gyakran keresett beugrós vendéglátós, illetve kereskedelmi munkák mellett a hosszabb távú szakmai gyakorlati pozíciók a legnépszerűbbek - közölték. A most végzett frissdiplomásoknak 2019. március 31-ig tudnak diákszövetkezeti keretek között munkát biztosítani.
A diákok és a cégek is jól járnak a diákmunkával - de ezeket a szabályokat be kell tartani
Win-win szituáció - így nevezte az Eduline-nak több hallgató a diákmunkát, azzal ugyanis mind a pénzhiánnyal küzdő egyetemisták, mind a cégek jól járnak. Ám az alapvető foglalkoztatási szabályokat akkor is be kell tartani, ha valaki diákokat alkalmaz. De milyen szabályokról van szó? Utánajártunk.