Nyelvvizsga vagy érettségi? Így döntheted el, melyiket érdemes választanod Nyelvtanulás
Eduline

Nyelvvizsga vagy érettségi? Így döntheted el, melyiket érdemes választanod

Emelt szintű nyelvi érettségit vagy nyelvvizsga? Minden évben felvételizők ezrei teszik fel maguknak ezt a kérdést. Hogy könnyebb legyen a döntés, megmutatjuk, hány feladatot kell megoldani a legnépszerűbb nyelvvizsgákon, és hogyan változnak idén a nyelvi érettségi feladatai.

Múlt heti cikkünkből megtudhattátok, hogyan érdemes taktikázni az egyetemi-főiskolai felvételin: mikor érdemes az emelt szintű nyelvi érettségi helyett nyelvvizsgát tenni, hogyan szerezhettek minél több felvételi pontot a nyelvtudásotokkal, és mire kell még figyelnetek, ha a nyelvvizsga-bizonyítványotokat szeretnétek pluszpontokra váltani.

Nyelvvizsga vagy érettségi?

Fontos kérdés. Nem csak akkor, ha azon tűnődtök, egy emelt szintű nyelvi érettségivel vagy egy B2-es nyelvvizsgával egyszerűbb-e pluszpontokat szerezni az egyetemi-főiskolai felvételin, hanem akkor is, ha a kiválasztott szakon kötelezővé tették ugyan a nyelvi érettségit, de beérik a középszintűvel is.

Ilyenkor két lehetőség közül választhattok. Vagy középszintű nyelvi érettségit tesztek (amelyen valószínűleg több pontot szereztek majd, mint a jóval nehezebb emelt szintű érettségin), mellette pedig ugyanabból a nyelvből középfokú nyelvvizsgát szereztek, amelyért megkapjátok a 28 többletpontot. A másik verzió, hogy emelt szintű érettségit tesztek az adott nyelvből, így - bár a maximális 100 pontból valószínűleg kevesebbet szereztek majd, mint a középszintűn - megkapjátok az emelt szintért járó 50 pluszpontot.

Itt a lista: ilyen feladatokat kaptok a szóbeli nyelvvizsgákon

Milyen feladatokra számíthattok a vezető nyelvvizsgaközpontok B2-es szóbeli vizsgáin? Kaptok-e felkészülési időt, és hány percig tesztelik a beszédkészségeteket? Sorozatunk legújabb részében minden fontos infót megtaláltok a szóbelikről. BME: tizenöt perc, három feladat A BME nyelvvizsgájának szóbeli része 15 perces, összesen három feladatot kell megoldanotok.

Ahhoz, hogy két lehetőség közül a megfelelőt tudjátok választani, érdemes megnéznetek, milyen  feladatlapot kell megoldanotok a közép- és az emelt szintű érettségi, valamint a különböző B2-es nyelvvizsgákon. Persze az érettségin és a nyelvvizsgákon is egy a cél: a négy fő nyelvi készséget mérik, de a feladatok száma már jelentősen eltér, ráadásul idén változnak a nyelvi érettségi szabályai is.

Középszintű nyelvi érettségi

A középszintű nyelvi érettségi összesen 3 óra 15 perces, az írásbelin és a szóbelin összesen 13-16 feladatot kell megoldanotok. Az Oktatási Hivatal oldalán - itt - megnézhetitek, milyen feladatokat kaptak az elmúlt években az érettségizők.

Fontos változás, hogy 2017-től a középszintű nyelvi érettségiből kikerülnek a legkönnyebb, A2-es szintű feladatok. A feladatokban új téma, a gazdaság is megjelenik, míg a szóbeli "társalgás" feladatában csak egy témát érintenek a kérdések, de némileg mélyebben.

Vizsgarész Feladatok száma Időtartam
Olvasott szöveg értése 3-4 feladat 60 perc
Nyelvhelyesség 3-4 feladat 30 perc
Hallott szöveg értése 2-3 feladat 30 perc
Íráskészség 2 feladat 60 perc
Beszédkészség 3 feladat 15 perc
Összesen 13-16 feladat 3 óra 15 perc

Emelt szintű nyelvi érettségi

Az emelt szintű érettségi szintje a B2-es, vagyis a középfokú nyelvvizsgáénak felel meg: összesen 13-16 feladatot kell megoldanotok, a vizsga teljes hossza 4 óra 20 perc.

A 2017-es tavaszi érettségitől az emelt szintű nyelvi érettségin is megjelenik az új témakör, a gazdaság, a szóbelin pedig minden nyelvnél lesz "vita" feladat. Ezen kívül változik a feladatokban a szövegek hossza és a megválaszolandó kérdések száma, valamint új feladattípusok is bekerültek a nyelvi érettségibe.

Vizsgarész
Feladatok száma
Időtartam
Olvasott szöveg értése
3-4 feladat
70 perc
Nyelvhelyesség
4-5 feladat
50 perc
Hallott szöveg értése
2-3 feladat
30 perc
Íráskészség
2 feladat
90 perc
Beszédkészség
3 feladat
20 perc
Összesen
13-16 feladat
4 óra 20 perc

Nyelvvizsgák

A következő táblázatok segítenek abban, hogy összehasonlíthassátok a nyelvvizsgák feladatszámát az érettségi vizsgákéval (négy vezető nyelvvizsgaközpontot vettünk górcső alá). Választás előtt  mindenképpen nézzétek meg a nyelvvizsgaközpontok oldalait és a konkrét feladattípusokat, oldjatok meg mintafeladatokat.

Ami a vizsga hosszát illeti, az emelt szintű érettségi közel 4 és félórás maratonjához képest a legtöbb nyelvvizsga - például az Euroexam 2 és félórás vizsgája (amelyet egy nap alatt tudhattok le) vagy az ECL nem sokkal hosszabb vizsgája - már nem is tűnik olyan embert próbálónak.

A feladatszám és a vizsga hossza mellett fontos különbség, hogy az alábbi nyelvvizsgákon nincs különálló, nyelvtani és szókincsbeli tudást mérő "nyelvhelyesség" rész.

ECL

AZ ECL nyelvvizsgán 8 feladatot kell megoldani, a vizsga teljes hossza 2 óra 50 perc.

Euroexam

Ezen a nyelvvizsgán a legszélesebb a feladatok skálája, összesen 12-vel találkozik a vizsgázó, és az összidő 2 óra 30 perc.

Origó

Összesen 10 feladatot kell megoldani 3 óra 45 perc alatt.

BME-nyelvvizsga

Ezen a középfokú vizsgán 3 óra 10 perc alatt kell összesen 8 feladatot megoldani a négy vizsgarészben.

Itt a lista: ilyen feladatokat kaptok a szóbeli nyelvvizsgákon

Milyen feladatokra számíthattok a vezető nyelvvizsgaközpontok B2-es szóbeli vizsgáin? Kaptok-e felkészülési időt, és hány percig tesztelik a beszédkészségeteket? Sorozatunk legújabb részében minden fontos infót megtaláltok a szóbelikről. BME: tizenöt perc, három feladat A BME nyelvvizsgájának szóbeli része 15 perces, összesen három feladatot kell megoldanotok.