Négynapos iskolahéttel lepik meg a szülőket egyre több helyen: mi ebben a jó? Közoktatás
Eduline

Négynapos iskolahéttel lepik meg a szülőket egyre több helyen: mi ebben a jó?

Négynapos hetet vezettek be egy egyesült államokbeli tankerületben, és az elmúlt években több másik állam is szimpatizált a gondolattal. De mi ebben a vonzó, pontosan mit is jelent a négynapos iskolahét?

Ahogy korábban beszámoltunk róla, négynapos hetet vezettek be egy egyesült államokbeli tankerületben, így próbálják megoldani a tanárhiányt. Az egyik colorádói tankerületben a magyarországi helyzethez hasonlóan szintén tanárhiánnyal küszködnek. Hétfőnként nincs tanítás, ezen a napon készülnek fel a hétre a tanárok. Az ötletet támogatták a szülők, és a bürokrácia útvesztőin is sikerült átjutniuk, így ezt a tanévet már így kezdték a gyerekek.

De mi is az a négynapos iskolahét?

A négynapos iskolahét az 1930-as években kifejezetten elterjedt volt. Most több iskola újra megkérdőjelezi az ötnapos tanulás létjogosultságát. Ebben a rendszerben a diákoknak több idejük van a házi feladat elkészítésére, a tanulásra és az órán kívüli tevékenységekre, a tanároknak pedig készülni az órákra. A kevesebb tanítási nap miatt mind a tanárok, mind a diákok kevésbé stresszesek - állítják a négnapos tanítási hét hívei.

Anyagi haszonnal is jár a rövidebb iskolahét: Peach megyében - egy korábbi kutatás szerint - például a négynapos iskolahét bevezetése 76 százalékkal csökkentette a helyettesítési költségeket, 35 százalékkal az utazási költségeket.

Korábban a egy elnevezésű flexy-schooling kezdeményezést is hasonló kísérleti céllal vezettek be egy londoni körzetben. Az egész lényege, hogy a szülők heti egy napon – általában szerdán vagy pénteken – nem viszik iskolába gyerekeiket, hanem otthon foglalkoznak velük. Előfordul, hogy a családok összefognak, és három-négy gyerek együtt tanul. Az alkalmi pedagógussá váló szülők többnyire az iskolai tananyagot gyakoroltatják a diákokkal, de sokkal szabadabban: például az internetet böngészik együtt, múzeumba és kiállításra mennek.

Az elmúlt években több állam is próbálkozott a bevezetésével, például a Hawaii állami iskolák is nyitottak erre az elképzelésre, sőt az Egyesült Államok több mint száz vidéki iskolai körzetében is négynaposra csökkentették az iskolai hetet.

Nincs országos tanárhiány - a Klik-elnök szerint a következő hét évben biztosan nem lesz baj

A következő hét évben nem várható, hogy a nyugdíjba vonulás miatt magasabb létszámban lenne szükség pedagógus-utánpótlásra. Ennyi idő alatt erre fel lehet készülni a probléma megoldására - mondta Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ elnöke, aki szerint nincs országos tanárhiány.