Durva munkaerőhiány van a mezőgazdaságban Közoktatás
Eduline

Durva munkaerőhiány van a mezőgazdaságban

Alig van olyan gazdálkodó, akinek ne lenne gondja a szakmai utánpótlással. A szaktárca egy intézkedési tervet fogadott el.

Sokkoló adat, hogy a mezőgazdaságban tízből kilenc gazda szakemberhiánnyal küzd. Ennek oka, hogy évente kevesebb, mint 500 diák végez mezőgépész területen, noha ennek közel tízszeresére, legalább 4 800 főre lenne szüksége az ágazatnak.

Ez előrevetíti azt a nyugtalanító jövőképet, hogy a folyamatos gépberuházások és fejlesztések ellenére a gépeket kezelő mezőgépészek nélkül kényszerszünet jöhet a földeken, ami az agrárgazdaság egészét károsan befolyásolhatja. Egy mezőgépész fontos része a mezőgazdasági termelésnek, az ország egyik legfontosabb hajtómotorjának.

A probléma megoldására a Mezőgazdasági Gépforgalmazók Országos Szövetség (MEGFOSZ) kerekasztal-beszélgetést kezdeményezett a szakmai szervezetekkel és a Földművelésügyi Minisztériummal.

„Az FM agrárszakképző intézményrendszere a duális képzés kiterjesztésében, közös beiskolázási kampányok megszervezésében és a felnőttképzési együttműködésekben tudja segíteni a szakember-utánpótlás biztosítását” – mondta el Román István, agrárszakképzésért felelős helyettes államtitkár. A szakma lépéskényszerben van, ugyanis a Földművelésügyi Minisztérium hiányszakmának minősítette a mezőgazdasági gépész szakmát. A Legyél te is mezőgépész! programot azzal a céllal hívták életre, hogy minél több fiatal figyelmét felhívják erre a biztos jövőt kínáló szakmára - egyelőre mérsékelt sikerrel.

Itt a hiányszakmák listája: ilyen szakemberekre vadásznak a cégek

Milyen szakmát érdemes tanulnotok, ha biztos állást szeretnétek? Újabb olvasói kérdésre válaszolunk. Van egy érettségim, de nem tudok vele elhelyezkedni. Szívesen tanulnék valamilyen szakmát, amely keresett és jól fizetett nemcsak külföldön, hanem itthon is, de nem szeretnék egyetemre-főiskolára járni. Hol lehet megnézni, milyen szakemberekből van hiány?

Több, mint 100 gépforgalmazó összehangolt együttműködésének köszönhetően átfogó, 11 pontból álló képzési és karrier programot állítottak össze, mely tartalmazza a mezőgépész képzéseket, a szakmai gyakorlat elvégzésének helyszíneit és a karrierlehetőségeket is:

1. Duális képzés
2. Gyakornoki program
3. Ösztöndíj program
4. Szakdolgozatírás, diploma
5. Nyári gyakorlat
6. Iskolai előadások, óraadás, bemutatók
7. Iskolai kurzusok
8. Rendezvények, kiállítások
9. Céglátogatások, tanulmányutak
10. Speciális programok
11. Kommunikációs felületek biztosítása

A program alappillére a duális képzés. Országszerte mintegy 30 szakiskolában a mezőgazdasági gépészeket duális képzés keretében oktatják. A tanintézmények a közelben működő cégekkel szoros együttműködésben lehetőséget biztosítanak arra, hogy a tanulók a cégek által tartott előadásokon, kihelyezett gyakorlati órákon vegyenek részt. Itt az egyes szakterületekről részletesebb ismereteket kapnak, megismerik a mezőgazdasági gépiparban rejlő izgalmas technológiákat, azok fejlesztési hátterét, a csúcstechnika vívmányait. A duális képzés legnagyobb előnye, hogy mire a diákok befejezik tanulmányaikat, 1-2 éves gyakorlati tapasztalattal rendelkeznek, sőt a legtöbb esetben már biztos állásuk van.

A képzési lehetőségekről itt tájékozódhatsz.

A program fontos része a gyakornoki program, amelynek keretében évközi és nyári gyakorlatot biztosítanak a résztvevő vállalkozások a diákoknak, sőt céglátogatásokat, tanulmányutakat is támogatnak. Emellett állami ösztöndíjak is elérhetőek a területet választó fiatalok számára, valamint a gyakorlati képzés helyszínein a cégek is nyújtanak ösztöndíjat a tanulóknak.

Palkovics limit nélkül venné fel a hiányszakmában tanulókat?

Hatalmas munkaerőhiányt mutattak az év elejéről származó statisztikák, kiváltképp az informatika terén. Az oktatási államtitkár szerint nőtt az egyetemre jelentkezők körében a hiányszakmák népszerűsége. Nem csoda, hiszen arányaiban ott hirdetik meg a legtöbb állami helyet, de ez is kevés lehet, ha kibuknak a hallgatók.