Új határidőt kaptak a minősítésre jelentkező pedagógusok, de változik az érettségi is, jövőre ugyanis kevesebb tárgyból lehet vizsgázni. Az Oktatási Hivatal nyilvánosságra hozta a részleteket a kollégiumi tanárok tanfelügyeleti ellenőrzéséről, és az is kiderült, hogy a pályakezdők milyen diplomával számíthatnak magas fizetésre - ezek voltak a hét legfontosabb hírei.
Változott a minősítésre jelentkezés határideje
Március 31-e helyett április 30-ig jelentkezhetnek a 2015-ös minősítési eljárásra azok a pedagógusok, akiknek legalább nyolc év szakmai gyakorlatuk és szakvizsgájuk van, vagy szakvizsgát nem tettek, de több mint harmincéves szakmai gyakorlatot szereztek, illetve azok a gyakornokok, akiket 2013. szeptember 1. és 2013. december 31. között vettek fel valamelyik közoktatási intézménybe. Az erről szóló cikkünket itt találjátok.
Így változik jövőre az érettségi: kevesebb tárgyból lehet vizsgázni
Jövőre a diákok kevesebb tárgyból vizsgázhatnak, mint az előző években. Utoljára a 2014-es októberi-novemberi érettségi időszakban lehet vizsgázni egyedileg akkreditált tárgyakból - jelenleg huszonöt ilyen tantárgy van, ezek közé tartozik például az angol irodalom, a környezettan, az épületgépészet, a csillagászat, a gépírás, a tánc- és mozgásművészet. Illetve előrehozott érettségit is csak idegen nyelvből és informatikából tehetnek a diákok. A legfontosabb változásokat itt találjátok, az egyedileg akkreditált tárgyakról pedig itt olvashattok.
Magas bukási arány: tízből négy diák elhasal a nyelvvizsgán
Nehezen boldogulunk az idegen nyelvekkel: az Oktatási Hivatal adatai szerint tavaly a nyelvvizsgázók csaknem negyven százaléka megbukott a vizsgán. A legtöbben németből hasaltak el. Az Oktatási Hivatal Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központjának adatai szerint a legtöbben még mindig az angollal próbálkoznak, tavaly összesen 88 521-en vizsgáztak ebből a nyelvből, több mint hatvan százalékuk át is ment a vizsgán. A további adatokat itt találjátok.
Így ellenőrzik majd a kollégiumi nevelőket a tanfelügyelők
Nemcsak az általános és középiskolai tanárok, hanem a kollégiumi nevelők munkáját is ellenőrzik majd a tanfelügyelők, akik megnézik az óraterveket, a diákok szobáját, a csoport- és a kollégiumi naplót is. Bővebb információkat innen szerezhettek.
Ezeknek a diákoknak jár ingyenes tankönyv szeptemberben
Szeptemberben már két - az első és a második - általános iskolai évfolyam kapja majd ingyen a tankönyveket - mondta az Inforádiónak Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár, aki hozzátette: teljesen átalakul a tankönyvpiac, tantárgyanként kettőre korlátozzák a kiadványok számát, a kötelező érvényű tartalmi szabályozás ugyanis nem indokolja, hogy több tankönyv legyen. Cikkünket itt olvashatjátok.
Ezekkel a diplomákkal lehet 200 ezernél többet keresni
Ahogy arról csütörtökön beszámoltunk, a Műegyetem friss statisztikái szerint mérnöki diplomával átlagosan 350 ezer forintot keresnek a pályakezdők. Az országos statisztikák alapján az igazgatásszervező szakon végzettek átlagosan bruttó 290 ezer forintot keresnek havonta. A gazdaságtudományi szakok közül a gazdálkodási és menedzsment, illetve az emberi erőforrások szakok friss diplomásai keresnek a legjobban: átlagosan 240, illetve 218 ezer forintot. A pályakezdők fizetéséről szóló cikkünket itt találjátok.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |