Zseniális kísérletekre gyűjt pénzt egy budapesti tanár Közoktatás
Eduline

Zseniális kísérletekre gyűjt pénzt egy budapesti tanár

A budapesti Semmelweis Ignác Szakképző Iskolában oktató Vörös Tamás néhány éve szervezte meg először a Folyékony nitrogén partyt, hogy látványos kísérleteket végezhessen az anyaggal. A diákok imádták, a folytatáshoz azonban több százezer forintra lenne szükség. A fizikatanár most úgy döntött, az Indiegogón próbálja összegyűjteni a pénzt a folytatásra - írja a hvg.hu.

"2014-ben indítottam el a "Folyékony nitrogén party" nevű kezdeményezést, aminek köszönhetően az iskola tornatermében látványos, interaktív kísérletekkel mutathattam meg a diákoknak, mire is képes a -196 fokos folyékony nitrogén" – mondta el a hvg.hu-nak Vörös Tamás, hozzátéve: alkalmaznként 60-70 diák is összegyűlt, és ők is kísérletezhettek.

A szakember egy külön weboldalt, Facebook-oldalt és YouTube-csatornát is létrehozott, hogy a diákok visszakereshessék a korábbi kísérleteket. A pedagógus egy budapesti cégtől szerezte be az ehhez szükséges alapanyagot, valamint a folyékony nitrogén tárolására alkalmas Dewar-edényt is tőlük bérelte.

Időközben azonban ez utóbbi lehetőség megszűnt, a folyékony nitrogént azonban csak ebbe a speciális edénybe lehet tölteni, különben néhány óra alatt elpárolog. Emiatt a tavalyi és a most véget ért tanévben már nem tudta megtartani a kísérleteket, mert mint mondja, egy műbizonylattal rendelkező edény több százezer forintba kerül, amit saját költségen már nem tud finanszírozni.

Vörös Tamás ezért a napokban egy Indiegogo-projektet indított, amiben ezt a hiányzó összeget szeretné összegyűjteni. Ahhoz, hogy a kampány sikeres legyen, és a kísérleteket jövőre is meg lehessen tartani, 2800 dollárra (kb. 767 ezer forint) lenne szüksége, amit most közösségi finanszírozásból szeretne összegyűjteni.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.