A PDSZ szerint "szemfényvesztés" a köznevelési törvény módosítása Közoktatás
eduline/mti

A PDSZ szerint "szemfényvesztés" a köznevelési törvény módosítása

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint a kedden elfogadott, "áterőszakolt módosításokkal"...

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint a kedden elfogadott, "áterőszakolt módosításokkal" egybeszerkesztett köznevelési törvény nem más, mint szemfényvesztés.

A parlament kedd délelőtt fogadta el a köznevelési törvény módosítását, amelynek értelmében a pedagógus-életpályamodell és a béremelés szeptembertől kiterjed majd a köznevelési intézményekben pedagógus munkakörben foglalkoztatott valamennyi munkavállalóra, ugyanakkor az eredetileg tervezett béremelésnek csak a hatvan százalékát kapják meg az érintettek. Nő a tanárok kötelező óraszáma, a túlóradíjakat pedig eltörlik. A 34 százalékos bérfejlesztés az utolsó, 2008-as emelés óta eltelt időt hozza be: az infláció miatt majdnem ennyivel csökkent a tanári fizetések reálértéke. A részleteket itt olvashatjátok.

Mendrey László, a PDSZ elnöke az MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmazott, hogy izomból módosították a törvényt. A "kormányzati gőzhenger" automatikusan szavazott le minden módosító indítványt, amely az általuk megálmodott verzióba "belerondított" volna, lényegtelen, hogy ellenzéki vagy kormánypárti javaslatról volt szó - jegyezte meg. Pokorni Zoltán, a parlament oktatási bizottságának kormánypárti elnöke hétfőn egy olyan módosító indítványt nyújtott be, amely törvényi szinten garantálta volna, hogy nem csökken az intézményvezetők bére, az indítványt azonban a szavazás előtt visszavonta. Erről itt olvashattok.

Az ideológiai szempontokat preferáló, fölösleges ismeretekkel zsúfolt Nemzeti alaptanterv, a megnövekedett munkaterheléstől hajszolt pedagógusok, az értelmesen - önálló játékkal - eltöltött szabadidő esélye nélkül óráról korrepetálásra, fejlesztésre, szakkörre, napközibe, tanulószobára és még ki tudja hova "vezényelt" diákok és az ilyen jellegű feladatok magas színvonalú ellátására jellemzően alkalmatlan intézményrendszer szimbiózisa a színvonal elkerülhetetlen romlását hozza magával - írta a PDSZ elnöke.

Mendrey László szerint a pedagógusok nominálisan emelkedő fizetése reálértékben épp hogy fedezi a munkaterhelés növekedését. A 16 évre leszállított tankötelezettség miatt növekszik az oktatásból hasznosítható végzettség nélkül kihullók száma. Hosszú távon a társadalom egésze, az ország sínyli meg a kormányzati időutazást - tette hozzá.