Iskolarendőrök helyett a tanárokat kellene felkészíteni a PDSZ szerint Közoktatás
Eduline

Iskolarendőrök helyett a tanárokat kellene felkészíteni a PDSZ szerint

Félelmet kelt a diákokban és nem orvosolja a valódi problémákat az iskolarendőrség a pedagógusok és a gyermekvédelmi...

Szeptembertől kétszáz iskolába vezényelnek ki rendőröket

Félelmet kelt a diákokban és nem orvosolja a valódi problémákat az iskolarendőrség a pedagógusok és a gyermekvédelmi szakemberek szerint - írja a Népszabadság.

Ahogy korábban megírtuk, szeptembertől kétszáz iskolába küldenek bűnmegelőzési tanácsadókat, akiket többnyire nyugdíjba vonult bűnügyesekből toboroztak. Az intézkedéstől a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) azt reméli, hogy csökkenni fog az agresszió és a drogfogyasztás.

Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke a Népszabadságnak azt mondta: a rendőrök jelenléte kriminalizálja az iskolákat, holott a diákcsínyek többsége pedagógiai probléma, és nem éri el a rendőri intézkedést igénylő szintet. A rendőrség az iskolai tanácsadóktól azt várja, hogy ismerjék meg diákjaik szokásait, tudniuk kell majd például, kik szállítanak drogot az iskolába.

Ezeket az információkat meg kell majd osztaniuk a rendőrséggel, mint ahogy a területileg illetékes rendőrkapitányságnak is tájékoztatnia kell a tanácsadókat, ha az iskolák tanulóit drogozáson vagy más bűncselekményen, szabálysértésen érik. A rendőrség szerint nemcsak iskolai ügyekkel lehet majd a tanácsadókhoz fordulni, hanem családon belüli problémákkal is.

Mendrey László szerint azonban nem túl valószínű, hogy a diákok megnyílnak majd a rendőrökkel szemben. Szerinte - a megfelelő képzés után - a tanároknak kellene felkészíteniük a diákokat arra, hogyan álljanak ellen a drogoknak, a rendőri jelenlét pedig inkább megrettentheti a diákokat.

A pedagógusoktól ugyanakkor ma már annyi nevelési feladatot vár el a társadalom az oktatáson túl, hogy annak egy személyben képtelenek eleget tenni – mondta Gyurkó Szilvia, az UNICEF gyermekjogi szakértője. Szerinte a legnagyobb probléma éppen az, hogy az iskolák sok esetben megpróbálják a konfliktusokat az intézmény falain belül tartani. Egy rendőrségi ügy ugyanis nem tesz jót az iskola hírnevének, és elrettentheti a szülőket, akik emiatt esetleg másik iskolába íratják gyermeküket, ez pedig komoly érvágást jelentene a diákok után járó fejkvótából gazdálkodó intézményeknek.

Egy iskolai erőszak vagy a droghasználat mögött ugyanakkor a családon belüli erőszaktól kezdve az iskolai kudarcokig sok minden állhat, és szükség lehet a gyermekvédelem vagy a gyámügy bevonására is. Egy rendőr önmagában nem fogja tudni kezelni az ilyen ügyeket – mondta a szakértő. Hozzátette: a rendészeti szemlélet egyébként sem segít, az ilyen eszközök legföljebb elfedik a problémákat, a valódi okokkal nem foglalkoznak. Rámutatott: számos nemzetközi kutatás igazolja, hogy az iskolai erőszak kriminalizálása és a büntetőjogi válaszok előtérbe helyezése a megfélemlítésen túl nem ért el eredményt, sőt, nőtt az erőszakos esetek száma.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.