A szakmai felhördülést követően az Emberi Erőforrások Minisztériuma kiegészítette az eredetileg 5 milliárdos uniós forrásból működtetett Tanoda Programot, mert rengeteg olyan intézmény maradt pénz nélkül, akik évek óta jól végzik munkájukat.
Több mint egy éve várnak a támogatásra az ország tanodái, melyek csak további súlyos hónapokat követően kaphatnak segítséget a működésükhöz. Korábban beszámoltunk róla, hogy a 2015 őszén kiírt 5 milliárdos pályázat eredményére nagyon sokat kellett várni, amiből végül rengeteg olyan intézmény kiszorult, mely évek óta sikeresen végzi a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek felzárkóztatását.
Több olyan szervezet is részesült a pályázatból, amelyek korábban ismeretlenek voltak a szakma számára, míg elismert szervezetek, mint a Tanoda Platform intézményei elestek a támogatástól.
A kormány október elején gyors segítségről határozott, ez azonban már a magyar államháztartás terhére 2 milliárd forintot jelent. Az új pályázatban az alábbi megkötésekről ír a Portfolio.hu:
- A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 2 milliárd Ft.
- A támogatott támogatási kérelmek várható száma 106-133 db.
- Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege minimum 15 millió Ft, maximum 18,85 millió Ft. A támogatás maximális mértéke az összes elszámolható költség 100%-a.
- Az igénybe vehető támogatási előleg maximális mértéke a megítélt támogatás 50 %-a, de civil szervezet, egyházi jogi személy, nonprofit gazdasági társaság kedvezményezett esetén legfeljebb egymilliárd forint, illetve köztestület vagy közalapítvány kedvezményezett esetén 100 %.
- A projekt célcsoportja a hátrányos helyzetű, illetve rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő tanulók és a programba bevont tanulók szülei, családtagjai. Az integráció érvényesítése érdekében a köznevelésben résztvevő nem hátrányos helyzetű tanulók is bevonhatóak a tanoda által szervezett programokba, foglalkozásokba.
- A projekt keretében fontos, hogy projektmenedzsert, pénzügyi vezetőt és szakmai vezetőt kell alkalmazni.
- A projekt keretében elvégzett tevékenységek megvalósítása csak a kevésbé fejlett régiókban történhet. Kivételt képez ez alól az esetleges tanulmányutakon, tapasztalatcseréken, konzultációkon, egyeztetéseken, konferenciákon való részvétel.
- A támogatást igénylő a projekt megvalósítás befejezésétől számított 5 évig vállalja, hogy a projekt keretében beszerzett eszközöket fenntartja.
- Támogatást benyújthat egyéb egyesület, egyházi jogi személy, alapítvány, közalapítvány, egyéb alapítvány és egyéb, jogi személyiségű nonprofit szervezet. Kitétel, hogy olyan szervezet nyújthat be kérelmet, amely az EFOP 3.3.1-15 felhívás keretében támogatási kérelmet nyújtott be, de nem került támogatásra. Továbbá a TÁMOP 3.3.5. vagy TÁMOP 3.3.7 vagy TÁMOP 3.3.9. pályázatok keretében tanoda programot valósított meg és azt/azokat sikeresen lezárta, illetve azokra a megvalósítási helyszínekre, ahol a szervezet a TÁMOP 3.3.5. vagy TÁMOP 3.3.7 vagy TÁMOP 3.3.9. pályázatok keretében tanoda programot valósított meg.
- A támogatási kérelmek benyújtására 2017. év január hó 09. naptól van lehetőség.
Támogatható tevékenységek
- A tanulók programból való lemorzsolódásának megakadályozása
- Tanulástámogatás, kiemelten az alapkészségek fejlődésének támogatása, a tanuló egyéni fejlesztési tervének elkészítésén és megvalósításán keresztül egyéni előrehaladási napló vezetésével
- Életpálya-építés
- A szociális hátrányok kompenzálása, közösségfejlesztés, integrált közösségi programok megvalósítása a tanodában és a tanodán kívül
- Hálózatosodás, kapacitásfejlesztés
- A tanulók bevonása, toborzása
- Eszközök beszerzése
- Előzetes igényfelmérés, háttérelemzés
- Szakmai koncepció elkészítése
- Projektmenedzsment
- Tájékoztatás és nyilvánosság