Igazolatlan hiányzások miatt emeltek vádat két szülő ellen Közoktatás
MTI

Igazolatlan hiányzások miatt emeltek vádat két szülő ellen

Több szabálysértési és büntetőeljárás ellenére is éveken át elhanyagolta két közös gyerekük iskoláztatását az a zalaegerszegi nő és élettársa, akik ellen kiskorú veszélyeztetése miatt emeltek vádat. Időközben gyermekeiket állami gondozásba is vették - tájékoztatta a Zala Megyei Főügyészség szóvivője pénteken az MTI-t.

A jelenleg 15 és 13 éves gyerekek ügyében a Zala Megyei Kormányhivatal Zalaegerszegi Járási Hivatala 2013-ban a tankötelezettség megsértése miatt először csak figyelmeztetésben részesítette a szülőket, néhány hónappal később azonban már öt-ötezer forint pénzbírságot szabott ki rájuk. A járási hivatal 2015-ben elrendelte a két kiskorú gyermek védelembe vételét, mert fejlődésüket a vádlottak "helytelen magatartása, az együttműködés hiánya és az ebből adódó nagyszámú iskolai hiányzás" veszélyeztette, a szülőket pedig nem sokkal később újabb, ezúttal 10-10 ezer forintos pénzbírság megfizetésére kötelezte.

Az anyát és élettársát a Zalaegerszegi Járási Ügyészség 2014-ben kiskorú veszélyeztetésének bűntette miatt megrovásban részesítette. A gyerekek elhanyagolása miatt a Zala Megyei Kormányhivatal 2015-ben megszüntette az iskoláztatási támogatás folyósítását is. A két gyerek csak a 2015-16-os tanévben 682, illetve 815 órát hiányzott igazolatlanul az iskolából, amiért a zalaegerszegi intézmény ifjúságvédelmi felelőse személyesen beszélt a szülőkkel, illetve több írásbeli felszólítást is küldött nekik.

A nagyszámú iskolai hiányzás ellenére a nevelőtestület engedélyezte a gyerekeknek az osztályozó vizsgát, de azon végül meg sem jelentek, ezért osztályismétlésre kötelezték őket. A vádirat szerint a szülők a családgondozóval és az iskolával sem voltak együttműködők, a védelembe vétel során kialakított gondozási-nevelési tervben foglaltakat nem valósították meg. Sem telefonon, sem személyesen nem voltak elérhetők, szülői értekezleten és fogadóórán nem jelentek meg, nem motiválták a gyerekeket a rendszeres iskolába járásra, miközben asszisztáltak az igazolatlan mulasztásokhoz.

A szülők nemcsak ezzel veszélyeztették kiskorú gyermekeik értelmi fejlődését, de a közöttük történt rendszeres konfliktusok szintén negatív hatással voltak a gyerekekre. Mindezek következményeként a zalaegerszegi járási hivatal 2016 augusztusában mindkét gyereket kiemelte a családból és a zalaegerszegi gyermekotthonban helyezte el őket. A Zalaegerszegi Járási és Nyomozó Ügyészség a nő és élettársa ellen két kiskorú veszélyeztetésének bűntette miatt emelt vádat.

 

Nem menekülhetnek a diákok, az e-napló a párperces késést is megjegyzi

Rétvári Bence Emmi-államtitkár szerint egyre népszerűbb e-napló rendszer az iskolákban, a 2016/2017-es tanévben már 1099 intézmény állt az elektronikus rendszerre, 35 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Egy biztos: az e-napló megkeseríti a késős diákok életét.