Középiskolai felvételi 2025: ilyen szóbeli témakörökre lehet számítani az ország legjobb gimnáziumaiban Közoktatás
Rodler Lili

Középiskolai felvételi 2025: ilyen szóbeli témakörökre lehet számítani az ország legjobb gimnáziumaiban

Hány perces a szóbeli a középiskolai felvételin? Mit kell vinni egy szóbeli vizsgára? Kell-e rá készülni? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat az elitgimik szóbeli vizsgájáról.

Már csak pár napot kell várni, ugyanis február 7-én értesülnek a középiskolába felvételiző diákok az Oktatási Hivatal által meghatározott módon a központi írásbeli vizsga eredményeikről. Február 20-ig kell az általános iskoláknak (illetve a hat- vagy nyolcosztályos gimnáziumokba felvételizőknél a szülőknek), továbbítani a jelentkezési lapokat.

A szóbeliket, azokban a középiskolákban, ahol ez a felvételi eljárás része, március 3. és 20. között tartják.

Központi írásbeli 2025

Nem mindenkit hívnak be

Általában az általános iskolai és a központi írásbeli eredményétől is függ, hogy kit hívnak be szóbelire. Ha csak 1-2 ponttal csúsztatok le a ponthatárról, akkor érdemes méltányossági kérelmet írnotok az iskolának, hátha megengedik, hogy szóbelizhessetek.

A szóbelire a legtöbb iskola az alábbi dokumentumokat kéri:

  • Ellenőrző (elektronikus esetén kinyomtatva)
  • Viszonylag friss igazolványkép

Ezen felül az iskolák kérhetnek egyéb hozott dokumentumokat is, mint például az aktuális év magyar, matek, illetve választott szóbeli felvételi tantárgy füzetét, versenyeredményeket igazoló okleveleket, de a külön kéréseket mindenképp feltüntetik az iskolák felvételi tájékoztatóiban. Sok esetben pedig a szóbeli behívón is külön leírják a szükséges dokumentumokat.

Központi írásbeli eredmények 2025
  • Hogy milyen eredményeket értek el a központi írásbelin a gimnáziumokban, technikumokban a diákok, itt nézhetitek meg.

A legjobb gimnáziumokban a felvételi eljárás része a szóbeli, mutatjuk milyen jellegű vizsgára számíthattok:

Budapest V. Kerületi Eötvös József Gimnázium (HVG-rangsor 1. helyezett)

Az iskola felvételi tájékoztatója alapján március 6-7-8 között tartják a szóbeliket. Behívni pedig azokat a diákokat fogják, akiknek az általános iskolai bizonyítványa legalább 4,0 és az írásbelije pedig megugrotta az intézmény által megszabott ponthatárt.

A szóbeli a következőképpen néz ki:

  • általános beszélgetés, érdeklődés, környezet stb.
  • szövegértés a választott tantárgyhoz kapcsolódó szöveg alapján
  • szakmai beszélgetés valamely általatok választott tantárgyból
  • ha az Ny-E osztályt is megjelöltétek, egy külön nyelvi bizottság is meghallgat benneteket az adott nyelvből, hogy megfelel-e az elvárt B1 nyelvi szintnek.

A választott tantárgy az jó esetben ahhoz a tagozathoz kell kapcsolódjon, amire jelentkeztek. Minden tagozathoz külön mintafeladatok kapcsolódnak, amiket itt tudtok megtalálni.

ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium (Budapest) (HVG-rangsor 2. helyezett)

Az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium felvételi tájékoztatója szerint minden hozzájuk felvételizőt behívnak a 12-15 perces elbeszélgetésre. Náluk fontos eleme a szóbelinek, hogy a diákok mennyire képesek kapcsolatot teremteni, milyen a szókincsük és a kifejező készségük, fantáziájuk, asszociációs képességük, kreativitásuk, érvelési készségük.

A Trefortba a szóbelire vinnetek kell magatokkal egy 5-6 elemből álló személyes mappát, amiben az érdeklődési körötöknek megfelelő alkotásaitok, vagy a tanuláshoz kapcsolódó díjaitok, okleveleitek, versenyeredményeitek vannak.

Miután ezt a vizsgáztatók is átnézték és beszélgettek veletek róla, utána vagy feltesznek egy kérdést  (pl. Kezdődjön az iskola mindig 9-kor?), vagy mondanak egy állítást (pl. A jó mindig elnyeri méltó jutalmát.) és mellette vagy ellene kell érvelnetek.

A végső feladat pedig, hogy a vizsgáztató tanárok adnak egy képet nektek, amiről a megadott feltételek mentén kell beszélnetek.

Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium (HVG-rangsor 3. helyezett)

A Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumban tagozatonként változik a szóbeli.

A humán tagozaton a  magyar nyelv és irodalom vizsgán például a diákok gondolkodási, problémamegoldó képességeit, anyanyelvi kultúráját, kreativitását, szövegértési készségeit mérik fel.

A vizsgán nincsenek konkrét tételek, hanem egy 30 perces felkészülési idő után, amely során a 2 szövegrészletet kell elolvasnotok, amiről beszélgetnetek kell a vizsgáztatókkal.

A történelem szóbeli is hasonló a magyarhoz, de itt már vannak témakörök:

  1. Az ókori görög-római hitvilág jellegzetességei, vagy a Római Birodalom kialakulásának, a köztársaság időszakának néhány jellegzetessége (az egyik választható)
  2. A középkori városok (kialakulás, külső kép, jogi, gazdasági, kulturális, politikai szerep) vagy A középkori vár és környékének élete és a lovagkor jellemzői (az egyik választható)
  3. A magyar államalapítás jellegzetességei (Géza és István), vagy IV. Béla és a tatárjárás (az egyik választható)
  4. A Hunyadiak kora Magyarországon (Hunyadi János és Hunyadi Mátyás) vagy Törökellenes harcok, várháborúk a 16. századi Magyarországon (az egyik választható)
  5. A nagy földrajzi felfedezések (okok, felfedezők, a felfedezések hatásai) vagy Reformáció és ellenreformáció és szerepük Európában (az egyik választható)
  6. Az első ipari forradalom sajátosságai, hatása Európára, vagy Mária Terézia és II. József uralkodásának jellegzetességei (az egyik választható)
  7. A reformkor alapvető kérdései Széchenyi és Kossuth programjában, vagy Magyarország és a Habsburgok 1848-1849-ben és 1867-ben (az egyik választható)
  8. Az első világháború sajátosságai, hatása az európai történelemre, vagy A 20. századi totális diktatúrák egyikének bemutatása (az egyik választható)
  9. A második világháború (okok, szövetségesek, jellegzetességek, és csak a legfontosabb események), vagy Magyarország háborúba lépésnek okai, következményei, a magyar holokauszt (az egyik választható)
  10. A hidegháború és a kétpólusú világ jellegzetességei, vagy Magyarország az 1950-es években (az egyik választható)

Amint húztok egy kérdést a témakörökből 15-20 percetek lesz a felkészülésre, amihez atlaszt is használhattok és készíthettek jegyzeteket is. Mindegyik kérdéshez tartozik képi és szöveges forrás is, amiknek a segítségével tudtok vizsgázni, szabadon kifejteni a gondolataitokat.

A Fazekas Gimnáziumban természettudományi tagozat is indul, ahol négy tantárgyból is vizsgázhattok.

Biológiából a megadott témakörökben kell bizonyos feladattípusokat megoldanotok. Öt témakör van összesen:

  1. Általános ökológiai ismeretek
  2. A hazai tájak életközösségei
  3. A távoli tájak élővilága
  4. Az élővilág csoportjai
  5. Az ember szervezete

És ilyen feladattípusok lehetnek:

  • Biológiai alapfogalmak ismerete és helyes alkalmazása
  • Lexikális tananyagra épülő gondolkodtató és problémamegoldó feladat
  • Felépítés és működés kapcsolatának bemutatása, elemzése ábra alapján
  • Ábrák, grafikonok, adatok elemzése, következtetések levonása
  • Fiktív kísérletek elemzése ábra vagy szöveges leírás alapján, kísérlet tervezése
  • Az élőlényeket fenyegető környezetei hatások felismerése, elemzése
  • Az egészséges életmód és a biológiai ismeretek összekapcsolása

A szóbeli során minden esetben figyelembe veszik, hogy az adott diák meddig jutott a tananyagban, ezt viszont a saját füzetükkel kell igazolnotok.

Fizika esetében is tételt kell húznotok és három feladatot fogtok majd látni. Az első az mértékegység átváltást tartalmaz, a második definíciókra kérdezhet rá, a harmadikban pedig egy adott témakörben kell a vizsgázóknak szabadon beszélniük.

Ezeknek a definícióknak az ismerete szükséges:

út, sebesség, pillanatnyi sebesség, átlagos sebesség nagyság, gyorsulás, nehézségi erő, súly, rugóerő, nyomás, sűrűség, hidrosztatikai nyomás, fajhő.

És ilyen témakörökre lehet számítani:

  • Egyenes vonalú mozgások kinematikai leírása (egyenletes mozgás, egyenletesen gyorsuló mozgás);
  • Dinamikai leírás (Newton törvényei, különböző erők fajtái);
  • Energia (munka, energiafajták);
  • Hidrosztatika (hidrosztatikai nyomás, felhajtóerő, testek viselkedése folyadékban);
  • Hőtan (fajhő, halmazállapotok, halmazállapot változások);
  • Elektromosság (Ohm törvény, soros és párhuzamos kapcsolás)

A kémia szóbeli vizsgához ilyen mintatételt mutattak be a Fazekas oldalán:

  1. A redoxireakciók (fogalma, oxidáció, redukció, oxidálószerek, redukálószerek, példareakciók)
  2. A szén-dioxid és a hidrogén-klorid összehasonlítása (molekulaszerkezet, fizikai és kémiai tulajdonságaik, élettani és környezeti hatásaik, felhasználásuk)
  3. 50 gramm konyhasóból hány gramm 12 tömegszázalékos oldat készíthető? Hány gramm AgClcsapadék válik le, ha a keletkezett oldat tizedrészéhez feleslegben vett ezüst-nitrát-oldatot adunk?

A matematika szóbeli vizsga mintafeladatai pedig így néznek ki:

1. Egymást követő egész számok összege 21. Mik lehetnek a számok?

Add meg az összes megoldást! Egyenlő szárú háromszög egyik külső szöge 110°. Mekkorák lehetnek a háromszög szögei?

 

2. Lehet-e 9 egész szám összege is, szorzata is 9? Lehet-e 8 egész szám összege is, szorzata is 8? Lehet-e 10 egész szám összege is, szorzata is 10?

Egy háromszög kerülete 20 cm, oldalai egész számok. Milyen hosszúak lehetnek az oldalak?

 

3. Szorozzuk össze az első 80 pozitív egész számot!

  • a) Melyik az a legkisebb pozitív egész szám, amellyel nem osztható a szorzat?
  • b) Hány 0-ra végződik a szorzat?
  • c) Lehet-e a szorzat négyzetszám?

Derékszögű háromszög egyik szöge kétszer akkora, mint egy másik szöge. Mekkorák lehetnek a háromszög szögei?

 

Egyébként olyan témakörökből állíthatnak össze feladatokat, mint a gondolkodási módszerek, geometria, számtan és algebra, függvények és sorozatok, valószínűségszámítás és kombinatorika.

Mindazonáltal, ahogy korábban is hangsúlyoztuk, a feltüntetett szóbeli témakörök és mintafeladatok nem minden intézménynél egységesek. Mindenképp tájékozódni kell az adott gimnázium oldalán, hogy milyen követelményekkel hívják be a diákokat szóbelizni, és milyen témaköröket érinthetnek a vizsgán.