Tombolnak a járványok, a betegek harmada 0-14 éves Közoktatás
Székács Linda

Tombolnak a járványok, a betegek harmada 0-14 éves

A leggyakoribb az influenza, de RSV és Covid-19 is előfordul.

"A 2024-es év utolsó jelentett hetéhez képest kisebb az esetszám a légúti betegségek körében, ami gyermekeknél igen valószínűen annak köszönhető, hogy tanítási szünet volt, ezért 2025. január első hetében kisebb esetszámot tapasztalhattunk" - válaszolta az Eduline megkeresésére Dr. Rósa Ágnes, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének alelnöke.

A tél és a hideg idő tulajdonképpen egyet jelent azzal, hogy különböző járványok, többségében légúti megbetegedések teszik nehezebbé a felnőttek és a gyerekek napjait is, akik az oktatási intézményekben, iskolákban és óvodákban óvatlanul adogatják egymás között a vírusokat és a bacilusokat.

Bár a HGYE-alelnöke szerint a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ heti jelentése alapján a járvány egyelőre január első hetében nem volt olyan vészes, mint a 2024-es év végén, influenza, RSV és Covid-19 vírusok is terjednek.

Az ország területén nem egyenletes a megbetegedések eloszlása, a 100 000 lakosból orvoshoz fordulók számában élen jár Hajdú-Bihar, Komárom-Esztergom, Nógrád vármegye és Budapest, míg Békés, Bács-kiskun, Vas, Baranya és Csongrád-Csanád vármegyében alacsonyabbak az esetszámok.A betegek körülbelül harmada 0-14 éves, ugyanez látható a súlyos akut légúti betegséggel kórházba kerültek között is. Bár a leggyakoribb kórokozó az influenza, a 2 év alatti életkorú, súlyos tünetekkel kórházba kerültek több mint 80%-nál RSV okozta a fertőzést

- mondta az alelnök.

Az influenza leggyakoribb tünetei a hidegrázás, magas láz, fejfájás, rossz közérzet, izom- és ízületi fájdalom, fáradékonyság, torokfájás, száraz köhögés, orrfolyás, orrdugulás és étvágytalanság, de előfordul, hogy hányás és hasmenés is kialakul. Jellemzők lehetnek továbbá a jellegtelen emésztő szervrendszeri, gyomortáji panaszok, és ritkább esetekben kötőhártya-gyulladás is előfordulhat.

Csak indokolt esetben érdemes orvoshoz fordulni

A zárt terek és tömegközlekedési eszközök kifejezetten kedveznek a betegségek terjedésének, ezért a a személyi higiénés előírások betartása jelentősen csökkenti a fertőzés veszélyét a Házi Gyermekorvosok Egyesületének alelnöke szerint. Ilyen például a gyakori kézmosás, a felületek fertőtlenítése, továbbá a megfelelő köhögési, tüsszentési technika, ami nem csak az egyént, de a közösséget is védi, kiváltképp a gyerekek esetében.

Mivel az orvosi rendelő is veszélyforrást jelenthet, a Rósa Ágnes szerint csak indokolt esetben érdemes személyesen orvoshoz fordulni, hiszen az enyhe légúti betegségek tüneti szerekkel otthon gyógyíthatók.

"Bizonytalan esetben érdemes a háziorvossal konzultálni, igénybe véve a telemedicina adta lehetőségeket. A házipatikában mindenképp lenni kell életkornak megfelelő lázcsillapítónak, hányáscsillapítónak, orrcseppnek, hogy a tünetek kezelése meg tudjon kezdődni az orvossal történő konzultációt megelőzően is. Az ágynyugalom, a bő folyadékbevitel mindenképpen segíti a gyógyulást" - javasolja.