Minden feladatnál számít a helyesírás magyarból? Hány pontot lehet kapni a fogalmazásra? Mutatjuk, hogyan pontozzák a magyar feladatsort a központi írásbelin.
Január 18-án 10 órakor írják a középiskolába készülő negyedikesek, hatodikosok és nyolcadikosok a híresen nehéz központi írásbelit magyarból és matekból, amelyen tárgyanként 50-50 pontot lehet szerezni.
Hogy mennyire nehéz magas pontszámot írni, jól mutatja, hogy a 2024-es központi írásbelin magyarból a
- 8 évfolyamos gimnáziumba jelentkezők: 30 pontot
- 6 évfolyamos gimnáziumba jelentkezők 30,3 pontot
- 9. évfolyamra jelentkezők: 28,5 pontot
értek el.
De a 2023-as központi írásbelin sem születtek sokkal jobb eredmények, hiszen akkor
- a 8 évfolyamos gimnáziumba jelentkezők: 35,7 pontot
- 6 évfolyam gimnáziumba jelentkezők: 35,4 pontot
- 9. évfolyamra jelentkezők: 33 pontot
szereztek.
Nem csak a tananyagot kérik
A magyar írásbelin évfolyamtól függetlenül tíz feladatot kell megoldanotok. Ezek közül kilenc egy-egy részkérdéshez, részképességhez kapcsolódik, amelyek megoldásához a korábbi években elsajátított nyelvi, kommunikációs és helyesírási ismeretekre van szükségetek.
A feladatok tehát a korábbi évfolyamokon tanultak alkalmazását kívánják meg, s elsősorban nem a nyelvtani ismeretanyag reprodukálását mérik, hanem az anyanyelvi készségek működésének színvonalát és az alapvető gondolkodási műveletekben való biztonság fokát.
- írja az Oktatási Hivatal.
Az első kilenc feladattal 40 pontot szerezhettek. Általában mindegyik több alkérdésből áll, amelyekre az esetek többségében egy-egy pontot kaphattok. Csak akkor tudtok magas pontszámot elérni, ha a tananyagot tudjátok, logikusan gondolkodtok és mellette fejlett az anyanyelvi készségeket is. Ennek segítségével tudtok rövid idő alatt például a megadott betűkből, szótagokból szavakat alkotni, kiszúrni a kakukktojást a felsorolt szavak közül vagy esetleg kitalálni a szólást, közmondást. Azt is jó, ha tudjátok, hogy az esetek többségében ezeknél a feladatoknál a helyesírási hibákat javítják, de nem jár értük pontlevonás.
A magyar feladatsorban minden évfolyamon mindig van szövegértési feladat is, ami általában 6-7 pontos. Ennél nagyjából egy egy oldalas irodalmi esetleg ismeretterjesztő szöveghez kapcsolódóan kell kérdésekre válaszolnotok. Itt előfordulhat, hogy el kell döntenek egy-egy állításról, hogy igaz-e vagy hamis, időrendbe kell tennetek a cselekményt vagy éppenséggel néhány mondatban érvelnetek kell valami mellett vagy ellen.
A fogalmazás éri a legtöbbet
A legtöbb pontot érő és egyben legkomplexebb feladat a központi írásbelin magyarból a fogalmazás, hiszen gyakorlatilag percek alatt kell az adott témában és műfajban kerek, egész lezárt szöveget alkotnotok. Erre évfolyamtól függetlenül 10 pontot kaphattok.
A javítás során nézik:
- a tartalmat – például mennyire eredeti az ötletetek, megfelel-e a fogalmazásotok az adott szövegtípus kritériumainak, van-e a szövegetekben önellentmondás
- a szöveg szerkesztettségét – például van-e bevezetés, tárgyalás, befejezés
- a stílust – például milyen gazdag a szókincsetek, megfelel-e a szóhasználatotok a köznyelvi normának, van-e nyelvhelyességi hibátok stb.
- a helyesírást – itt számít, hogy mennyi és milyen súlyos helyesírási hibátok van
- és a külalakot is.
Fontos, hogy ahhoz, hogy értékeljék a fogalmazástokat, a minimum mondatszámot el kell érnetek:
- a hatosztályos gimnáziumba jelentkezőknél minimum 8 mondat
- a nyolcosztályos gimnáziumba felvételizőknél minimum 6 mondat.
- a 9. évfolyamra felvételizőknél pedig legalább 4 mondat.
Ha jó pontszámot szeretnétek kapni a fogalmazásotokra, akkor ennél természetesen hosszabb szöveget kell írnotok, próbáljátok meg kitölteni a rendelkezésetekre álló helyet. Közben figyeljetek az órára, hiszen, ha például a fogalmazással kezdetetek, és túl hosszú szöveget írtok, akkor könnyen előfordulhat, hogy nem jut elég időtök a többi feladatra.
Ha kíváncsiak vagytok arra, hogy a legjobb gimnáziumokban hány pontos központi írásbelit írtak, azt az alábbi cikkünkben nézhetitek meg: