„Szívesen dolgozom csapatban” – ilyen és ehhez hasonló állításokra kell válaszolnia a nyolcadikos diákoknak az országos pályaorientációs mérésen (OPM), amelyben segítséget kaphatnak arról, milyen irányban érdemes továbbtanulniuk.
A mérés célja egyrészt a tanulók közvetlen tájékoztatása, másrészt az érintett szülők és pedagógusok figyelmének felhívása a pályaorientáció fontosságára és a sikeres pályaorientációt támogató eszközökre, módszerekre.
- olvasható az Oktatási Hivatal oldalán.
A mérést az iskolákban tanórai keretek között végzik ősszel. Aki valamilyen okból nem tudja az iskolában kitölteni az OPM-et, például egyéni tanrend miatt, az otthon is válaszolhat 45 perc alatt a 90 kérdésből álló feladatsorra.
Nincs jó vagy rossz válasz
Nem kell megijednetek, hiszen leginkább az érdeklődési körötökre és a kompetenciáitokra kíváncsiak a mérés során. Így például olyan egyszerű kérdésekre kell válaszolnotok, hogy mennyire jellemző rád, hogy szívesen dolgozol csapatban. Itt az alábbi lehetőségek közül választhattok:
- Így van.
- Nem így van.
- Nem tudom eldönteni.
Jó, ha tudjátok, hogy mindig csak egy választ jelölhettek be és nincsen rossz megoldás. Minden kérdés segíthet abban, hogy eldöntsétek, a későbbiekben milyen területen érdemes továbbtanulnotok.
Ha végeztetek egy kérdéssel, mindig kattintsatok a „tovább” gombra a következő kérdésre, a „vissza” gombbal pedig az előző kérdésre adott válaszotokat láthatjátok, amit a kérdőív lezárásáig még módosíthattok.
Fontos, hogy a használathoz nem kell regisztrálnotok, de a végén meg kell adnotok a mérési azonosítótokat. A visszajelző lapot elküldhetitek egy általatok megadott e-mail-címre, de a válaszaitokkal együtt is letölthetitek. Erre azonban csak október 9-ig van lehetőségetek.
Ne felejtsétek, az OPM-kérdőív kitöltése önmagában nem elegendő ahhoz, hogy kiválasszátok milyen irányba tanulnátok tovább, azonban ötleteket adhat „a mérlegeléshez, az érdeklődéshez, felkészültséghez leginkább illeszkedő lehetőség kiválasztásához.”
A POM is segíthet a pályaválasztásban
Ha még ezután is bizonytalanok vagytok, akkor az Oktatási Hivatal ingyenes alkalmazása, a POM (Pályaorientációs Mérő- és Támogatóeszköz) is a segítségetekre lehet. Itt egy egyszerű e-mailes regisztráció után bárki (nem csak tanuló) kitöltheti az összesen négy - hosszabb-rövidebb kérdésekből álló - pályaválasztási kérdőívet. A POM a különböző szakmákról és képzésekről is tájékoztat, továbbá a lakóhelyetekhez közelebbi, a továbbtanulást biztosító intézményeket is felsorolja.
A négy teszt - érdeklődés, kompetenciák, személyes tulajdonságok és MTMI - egyenként 30-50 kérdésből áll, többségében azt kell kiválasztanotok, hogy mennyire jellemző rátok az adott állítás. Nagyrészt a klasszikus pályaválasztási tesztekben megszokott kérdésekre kell válaszolnotok, mint a "sokszor vannak szokatlan ötleteim" vagy a "szabadidőmben szeretek szerelni", de akad közöttük egy-két izgalmasabb állítás is. Mint például az, hogy mennyire jellemző rátok, hogy egyedül is szívesen megszerveznétek egy házibulit.
A kérdőívek kitöltése után visszajelzést kaptok magatokról, így kaphattok ötletet, javaslatokat, milyen irányba lenne érdemes továbbtanulnotok. Azt azonban nem szabad elfelejtenetek, hogy a POM segít a tájékozódásban, de végül választanotok, döntenetek nektek kell.
A POM-ot ezen a linken érhetitek el.