Mennyibe kerül a tanévkezdés gyerekenként? Közoktatás
Kurucz Tünde

Mennyibe kerül a tanévkezdés gyerekenként?

Ceruza, nem natos tankönyv, iskolai tesipóló – csak néhány tétel, amely finoman szólva is megterheli a családi kasszát augusztusban. Megkérdeztük az Eduline olvasóit, mennyibe kerül a tanévkezdés.

Még a hét elején tettünk közzé az Eduline közösségi oldalán egy szavazást, hogy mennyit költenek a családok gyerekenként arra, hogy elkezdhesse a következő tanévet. Felhívásunkra cikkünk írásáig közel 650-en válaszoltak, amelyből kiderült, hogy a válaszadók mintegy 46 százaléka legalább 40 ezer forint/gyerek kiadással számol, és további 25 százalékuk 30-40 ezer forint közötti összeggel kalkulál. Ez két iskolás esetében már alsó hangon is 60 ezer forint, de három gyerek esetében könnyen elérheti a 100 ezret is.

Csak 40 ezer volt az összeírott tanszercsomag, és hol van a ruha, a cipő  és a tisztasági csomag

-   jegyezte meg az egyik édesanya.

Ugyanakkor volt olyan is, aki szerint, ha nem kell iskolatáskát venni, akkor viszonylag olcsón is meg lehet úszni a tanévkezdést, ha például az előző tanévben megkezdett füzeteket lehet folytatni, ha csak a beszáradt temperákat, elfaragott színeseket kell pótolni a rajzeszközöknél.

Határ a csillagos ég

Az írószerek esetében körbe néztünk több papírboltban, hipermarketben és webáruházban is, és azt állapítottuk meg, hogy az íráshoz használt HB-s grafitceruzát már 50 forint is alatt is lehet kapni, de a háromszögű és/vagy csúszásgátló pöttyökkel ellátott verzióért akár 400 forintot is elkérhetnek.

A vonalas és a négyzetrácsos A/5-ös füzetek ára, ha nem ragaszkodik a gyerek egy adott mintához, akkor 50 forinttól indul, a felsőben használt A/4-es füzetet pedig 120-130 forintért is lehet találni. A sima kék golyóstoll ára is nagyjából 100 forinttól keződik.  Egy jobb minőségű tolltartóért, ha nincsen töltve pedig legalább 3000 ezer forintot is elkérnek.

Az iskolatáska azonban jóval nagyobb kiadás, hiszen az ergonomikus, merevfalú változatot már 20-25 ezer forintért is lehet találni, igaz, ha nem szakad el a füle, akkor több évet is kibír.

Általánosságban véve elmondható, hogy a szakboltokban vagy online papírboltokban olcsóbban lehet tanszereket venni. Az egyik legnépszerűbb márkájú grafitceruza például 100 forinttal olcsóbb a szakáruházban, mint a hipermarketekben. Ez nem tűnik jelentős különbségnek, és egyszerűbb lehet a közelebbi boltban elintézni a bevásárlást, de mivel rengeteg dolog kell az iskolakezdéshez, így megéri alaposabban körülnézni.

És mit kér pluszban az iskola?

A szavazás alatt többen jelezték, hogy nem mindegy, hogy egy iskolát kezdő kiselsősről, egy hatodikosról vagy egy érettségi előtt álló 18 évesről van szó, és a költségeket nagyban befolyásolja, hogy „mit kér” az adott intézmény. Például előírja-e az egyenünneplő ruhát, az egyennyakkendőt, a váltócipőt vagy az iskola nevével ellátott pólót tesire, vagy a szaktanár szeretne rendelni a nem natos könyvet, szükség van-e tisztasági csomagra, WC-papírra, papírzsepire, de az sem mindegy, hogy az osztálypénzt egyben már augusztus végén be kell fizetni, vagy csak részletekben később. És akkor még szó nem volt azokról az iskolai programokról, mint a színházbérlet vagy esetleg a helyi érettségi előkészítő, ami szintén tanévkezdéskor terheli meg családi büdzsét.

Ennyi pluszkiadás mellett elenyésző segítségnek tűnik, hogy a szeptemberi családi pótlékot néhány nappal korábban, még augusztusban utalják, amelynek összege 2008 óta változatlan:

  • 1 gyerekre: 12.200 Ft (egyedülálló szülő esetén 13.700 Ft)
  • 2 gyerekre: 13.300 Ft gyerekenként (egyedülálló szülő esetén 14.800 Ft gyerekenként)
  • 3 vagy több gyerekre: 16.000 Ft gyerekenként (egyedülálló szülő esetén 17.000 Ft gyerekenként)
  • tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyerekre: 23.300 Ft (egyedülálló szülő esetén 25.900 Ft)
  • tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos nagykorú személyre: 20.300 Ft

Itt érdemes megjegyezni, hogy a határtúli gyerekek idén is mintegy 100 ezer forintos iskolakezdési támogatást kapnak a magyar államtól.

Ha az állam nem is segít túl sokat, mert a családoknak magabírónak kell lennie, a rászorulónak vélt szülők kaphatnak iskolakezdési támogatást a lakóhelyük szerinti önkormányzatoktól. Ezek összege jellemzően 10-30 ezer forint között alakul. de vannak olyan munkahelyek is, ahol érkezik némi extra juttatás az iskolakezdés előtt.

A témával részletesen az alábbi cikkünkben foglalkoztunk:

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.