Ingyenes jogosítványszerzés: aggasztó, hogy a honvédség oktathatja a gyakorlati képzést a szakértők szerint Közoktatás
Tornyos Kata

Ingyenes jogosítványszerzés: aggasztó, hogy a honvédség oktathatja a gyakorlati képzést a szakértők szerint

Lényegesen kevesebben jelentkeznek az autósiskolákba, mióta kiderült, hogy ingyenes lesz a jogosítványszerzés elméleti része a középiskolások számára. A legfrissebb hírek szerint az ingyenes gyakorlati órákat pedig katonák oktathatják majd.

"Úgy halottam, hogy Jász-Nagykun-Szolnok megyében indul a pilot (kísérleti, próba) rendszer, és a honvédelmi háttérrel rendelkező iskolákat fogja érinteni. Elvileg az iskolák már kaptak arról egy tájékoztatót, hogy ez a lehetőség szeptembertől elindul, a diákok pedig a szolnoki laktanyában „valamelyik számú dandárnál” jelentkezhetnek" – fogalmazott a Népszavának Hoffmann Csaba, az Autósiskolák Vezetőinek Országos Szervezete (AVOSZ) alelnöke.

Március végén Tuzson Bence kormányzati államtitkár arról számolt be, hogy 2024. szeptember 1-jétől az állam ingyenesen biztosítja a jogosítványt a középiskolásoknak, és a szükséges elméleti és gyakorlati órák, valamint a vizsgák is mind ingyenesek lesznek az érintett diákok számára. Néhány órával később pontosított, és egy újabb bejegyzésben kiemelte, hogy a középiskolai oktatás részévé válik a KRESZ és az egészségügyi tanfolyam, viszont a gyakorlati oktatás megszervezését idén csak pilot jelleggel indítja el az állam, így azt egyelőre nem tudni, hogy pontosan mikortól válik teljesen ingyenessé. Innen elolvashatjátok, hogy hány éves kortól szerezhettek jogosítványt.

Május közepén aztán megjelent a jogosítványszerzésről szóló rendelet a Magyar Közlönyben. Ebből többek között kiderütl, hogy már a középiskolákban és a szakképző intézményekben is elvégezhetik a KRESZ tanfolyamot a diákok a közlekedési hatóság engedélye nélkül is. Ez a gyakorlatban úgy fog kinézni, hogy a közlekedési alapismereteket és az elsősegélynyújtásra vonatkozó vizsgákat a középiskolákban is lebonyolíthatják, majd az iskola ad egy tanúsítványt a sikeres vizsgáról és elküldik a diákok adatait a vizsgaközpontba, hogy folytathassák a képzést a gyakorlati órákkal.

A piacon egyetlen cég végzi az online oktatást, gondolom velük fognak szerződni

– mondta a lapnak az AVOSZ alelnöke.

A gyakorlati órákat a jelek szerint a honvédség tarthatja meg a programban részt vevőknek. Mi is írtunk róla, hogy 26 hivatásos katona vesz részt a Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet (KTI) oktatóképzésén, augusztusra be is fejezhetik a képzést. A katonából átképzett leendő oktatóknak csak a B kategória anyagát kell ismerniük, sőt a felvételhez még a járműműszaki ismeretekről, de még a vezetési tudásukról sem kellett számot adniuk.

"Mondjuk egy 23 éves őrmester, akinek két éve van jogosítványa, hogyan fogja átadni egy gyorstalpaló után ezt a tudást. Melléjük szeretnének fiatalokat beültetni?" – tette fel a kérdést az AVOSZ alelnöke. Szerinte ez meglehetősen aggasztó, tekinve, hogy "eleve milyen közlekedési viszonyok közé engedik majd ki ezeket a diákokat.”

Azzal kapcsolatban, hogy a szakma mit szólt mindezekhez, az AVOSZ alelnöke úgy fogalmazott: van, aki pánikol, van, aki kivár. Szerinte érezhető az érdeklődés csökkenése. Az ő autósiskoláikban évente 4000 tanuló jelentkezik, de most csak 3500-an jöttek, tehát durván 10 százalékos a visszesés. Vidéki kollégáktól azt hallotta, hogy náluk még drasztikusabb a tanulók számának csökkenése.

 

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.