Az országos átlagnál jóval kevesebb pontot értek el szövegértésből az Észak-Magyarországon élő diákok a 2023-as kompetenciamérésen Közoktatás
Székács Linda

Az országos átlagnál jóval kevesebb pontot értek el szövegértésből az Észak-Magyarországon élő diákok a 2023-as kompetenciamérésen

Minden évfolyamon, minden mérési területen rontottak a diákok a 2023-as kompetenciaméréseken. Míg azonban Budapesten és Nyugat-Magyarországon jellemzően jobb eredmények születtek, addig az észak-magyarországi vármegyékben élő gyerekek eredményei jóval elmaradnak az átlagtól.

3069 intézmény mintegy 528 347 tanulója vett részt 2023. március 20. és június 9. között a 2022/23-as tanév kimeneti mérésein, a kompetenciafelmérésen.

A mérések során vizsgálták a 4-11. osztályos tanulók szövegértési és matematikai képességeit, a 6-11. osztályosok természettudományos műveltségét, továbbá a 6-8. évfolyamos tanulók angol és német nyelvtudását. Ezeket az iskolákban biztosított számítógépeken kellett megoldani a helyi technikai, infrastrukturális feltételek, valamint a mérésben részt vevő tanulók számának figyelembevételével.

"A mérés során a tanulók egy számukra egyedileg meghatározott, véletlenszerűen kiosztott tesztváltozatot kapnak. A tesztváltozatok előzetesen kipróbált, bemért, megfelelő statisztikai paraméterekkel rendelkező feladatokat tartalmaznak" - írják a tájékoztatóban.

Az eredményeket a mérések után körülbelül egy évvel, a napokban hozta nyilvánosságra az Oktatási Hivatal. Közleményükben azt írják; 2023-ban a 6. 8. és 10. évfolyamon minden mérési területen alacsonyabb átlageredmények születtek, mint 2022-ben.

Régiónként óriási különbségek

A diákok méréseken elért eredményeire már évek óta csökkenő tendencia jellemző. Az első online, számítógépes felületen megírt 2022-es felmérésen szövegértésből a 6. osztályosok 3 ponttal teljesítettek rosszabbul a 2021-es, még papíralapon megírt eredményükhöz képest. 8. évfolyamon azonban már 54 pontos, 10. évfolyamon pedig 51 pontos volt a romlás. Ez sajnos 2023-ban sem állt meg.

Az Oktatási Hivatal tájékoztatója szerint a 2023-as méréseken szövegértésből 6. évfolyamon átlagosan 1432 képességpontot szereztek a diákok, ami 43 ponttal marad el a 2022-es (gyenge) eredménytől. A 2022-es eredményekhez képest 8. évfolyamon 22 pontot rontva  1513 képességpontot szereztek, 10. évfolyamon pedig 17 pontot rontottak az előző évi eredményekhez képest, így összesen 1583 pontot szereztek a tanulók.

 

A hivatal honlapján található interaktív felület térképén ugyanakkor látható, hogy megyénként igen változó eredményeket értek el a diákok. A 6. osztályosok például a legjobban teljesítő Budapesten 1487 pontot szereztek szövegértésből, Csongrád-Csanád vármegyében 1472, Vas vármegyében pedig 1471 pontot, ami magasabb, mint az országos átlag. Ezzel ellentétben a leggyengébben teljesítő vármegyékben még az 1400 pontot sem érték el.
  • Jász-Nagykun-Szolnok megyében 1395,
  • Heves megyében 1391,
  • Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 1372,
  • Nógrád megyében 1369,

a legrosszabbul teljesítő Borsod-Abaúj-Zemplén megyében pedig mindössze 1350 pontot szereztek.

Hasonló tendencia látható más évfolyamokon is. Míg az országos szövegértés átlag a 8. osztályosok esetében 1513 pont lett, addig a budapesti diákok 1568 pontot szereztek. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyeiek viszont csak 1434-et, a 10. évfolyamon pedig - ahol az országos átlag 1538 pont lett - a Győr-Moson-Sopron vármegyei diákok teljesítettek a legjobban. Összesen 1627 pontot értek el, 6 ponttal többet, mint a fővárosban élő 16 évesek, 119 ponttal megelőzve a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében élő, leggyengébben teljesítő kortársaikat.

A romlással kapcsolatban az Oktatási Hivatal azt írja; annak még mindig köze lehet a Covid-19 járványhoz, illetve az amiatt elrendelt online oktatáshoz, továbbá "a digitális átállást követően 2023-ban is jelentős változások történtek a mérés lebonyolításában, tesztdizájnjában és kiértékelésében: 2023-ban a mérésben kizárólag zárt végű feladatok, illetve szám beírását kérő, szakértői kódolást nem igénylő feladatok szerepeltek."

Mindezek feltehetően abban is szerepet játszanak, hogy miért vannak régiónként ekkora különbségek. A fővárosban és a nyugat-magyarországi, fejlettebb régiókban ugyanis felszereltebbek az iskolák, a diákoknak pedig kevésbé lehet idegen a digitális eszközök használata, míg Észak-Magyarországot továbbra is alacsony jövedelmű háztartások és a szegénység jellemzik. A járvány alatt az itt élő diákok kevésbé fértek hozzá okoseszközökhöz, nem minden háztartásban volt/van internetelérés és az iskolák is kevésbé felszereltek, ezért a gyerekeknek több problémát okozhatott az online tesztfelület kezelése is.

A lányok jobban teljesítettek

Szinte már közhely, de míg a természettudományos tantárgyakból jellemzően a fiúk, addig szövegértésből a lányok teljesítenek jobban. Ez a 2023-as kompetenciaméréseken is feltűnő.

6. évfolyamon 52, 7. évfolyamon 49 ponttal szereztek többet a lányok, mint a fiúk, míg 9. és 11. évfolyamon egyaránt átlagosan 27 pont volt az előnyük. A legnagyobb különbség a 10. és 8. osztályos lányok és fiúk között van. A 10. osztályos lányok 56 ponttal, a 8. osztályosok 62 ponttal szereztek többet szövegértésből, mint a fiú évfolyamtársaik.

A 2023-as kompetenciamérés eredményeit bemutató interaktív felületet ide kattintva éritek el.

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.