A mai fiatalok túl sokat költenek divatra, szórakozásra és csak a mának élnek? Közoktatás
Székács Linda

A mai fiatalok túl sokat költenek divatra, szórakozásra és csak a mának élnek?

Egy friss kutatásban a különböző korosztályok pénzügyi tudatosságát és arról alkotott véleményét mérték fel.

A mai fiatalok túl sokat költenek divatra, szórakozásra és csak a mának élnek? A harminc alattiak vagy az idősebbek kezelik ügyesebben a pénzügyeiket? - többek között ezekre a kérdésekre keresett választ az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége a friss országos kutatásában, melynek során a különböző korosztályok pénzügyi tudatosságának és felkészültségének jellemzőit, illetve azt mérték fel, hogy miként ítélik meg az egyes generációk a többiek pénzügyi ismereteit és attitűdjét.

A felmérés eredményei szerint a megkérdezettek 56 százaléka úgy véli, a 16-30 évesek nem igazán kezelik ügyesen a pénzügyeiket. A  válaszolók egyharmada egyetértett azzal a három állítással is, hogy a fiatalok túl sokat költenek divatra, szórakozásra és kevésbé tudatosak, mint az idősek. Jóval kevesebben tartják ugyanakkor őket felelőtlennek vagy lustának.

Az idősebb korosztályról ugyanakkor pozitívabban nyilatkoztak. A megkérdezettek fele értett egyet azzal az állítással, hogy a 30 feletti felnőttek jól vagy inkább jól kezelik a pénzügyeiket.

Érdekesség, hogy a kutatás szerint a fiatalok rosszabb véleménnyel vannak magukról, mint az idősek. Arra a kérdésre például, hogy mennyire kezelik ügyesen a pénzügyeiket, az érintett 16-30 éves korosztály kétharmada válaszolt negatívan, miközben az 50-59 éves korosztály esetében csak a megkérdezettek alig fele volt ilyen véleménnyel.

"Hasonló kép rajzolódott ki akkor is, amikor arról kérdezték a válaszadókat, hogy mi jellemzi leginkább. a fiatalok hozzáállását a pénzügyi kérdésekhez.

A 16-19 évesek közel fele például úgy vélte, hogy a fiatalok kevésbé tudatosak, mint az idősek, ezzel szemben az 50-es korosztály csupán negyede volt ezen az állásponton"

- írják.

Más témákkal kapcsolatban ugyanakkor nem voltak ilyen élesek a különbségek. Tízből mindössze négyen értettek egyet például azzal, hogy a fiatalok túl sokat költenek szórakozásra és divatra, és tízből hárman gondolták úgy, hogy a harminc alattiak csak a mának élnek.

A magukról negatívan nyilatkozó fiatalok ugyanakkor a felnőttekről jóval pozitívabb véleménnyel vannak. Azzal az állítással például, hogy a 30-60 évesek inkább jól vagy nagyon jól kezelik a pénzügyi kérdéseiket, a húsz év alattiak közel háromnegyede értett egyet, míg a harminc felettiek esetében az 50 százalékot sem érte el a pozitív vélemények aránya.