Elindult a 7IGEN alternatív népszavazás az oktatásról - mutatjuk, mit kell róla tudni Közoktatás
Gál Luca

Elindult a 7IGEN alternatív népszavazás az oktatásról - mutatjuk, mit kell róla tudni

Elkezdődött az ország első alternatív népszavazása. 16 éves kortól mindenki elmondhatja a véleményét a magyar oktatás 7 legfontosabb kérdésében.

Hétfőn hivatalosan is elkezdődött a 7IGEN-es alternatív népszavazás, amit az Egységes Diákfront és az aHang szervezett közösen. Miután többszöri próbálkozásra sem sikerült elfogadtatniuk a Nemzeti Választási Bizottsággal a népszavazási kérdésüket, ezért úgy döntöttek, hogy ők maguk kérdezik meg az emberek véleményét a hazai oktatásról.

Hogyan lehet szavazni?

Személyesen és online is leadhatjátok a szavazataitokat, utóbbit mobileszközről, az ELEVE applikáció letöltése után tudjátok megtenni.

A személyes szavazást október 23. és 30. között lehet megtenni, minden megyeszékhelyen és a nagyobb városokban. Budapesten több mint 20 helyszínen várják majd a szavazókat. A szavazóhelyszínek listáját itt találjátok.

A 7IGEN-es alternatív népszavazás célja, hogy 16 éves kortól mindenki elmondhassa a véleményét a magyar oktatás 7 legfontosabb kérdésében:

  • Egyetért-e Ön azzal, hogy a magyar kormány alakítson ki olyan kereteket, amely minden gyermek számára biztosítja a modern, esélyteremtő oktatást?
  • Egyetért-e Ön azzal, hogy széles körű egyeztetés után alkossanak az oktatásban dolgozók és a gyermekek érdekeit szolgáló szabályozást a státusztörvény helyett?
  • Egyetért-e Ön azzal, hogy a magyar kormány állítson fel az oktatás teljes egészéért illetékes, felelős és önálló oktatási minisztériumot?
  • Egyetért-e Ön azzal, hogy a magyar kormány adjon azonnali minimum 50%-os béremelést a pedagógusoknak?
  • Egyetért-e Ön azzal, hogy állítsák vissza a pedagógusok valódi sztrájkjogát?
  • Egyetért-e Ön azzal, hogy az óvoda és az iskola közösségének legyen valós beleszólása az igazgató kiválasztásába?
  • Egyetért-e Ön azzal, hogy Pintér Sándor belügyminiszter nem alkalmas a köznevelésért felelős miniszteri tisztségre?
A népszavazást követően az eredmények függvényében nem csak hazai környezetben, de európai uniós szinten is szeretnének nyomást gyakorolni. A céljuk, hogy rövid és hosszú távon is változásokat, és valódi reformdöntéseket érjenek el.