Státusztörvény: tényleg átlagosan havi bruttó 500 ezret visznek majd haza a pedagógusok? Közoktatás
Kurucz Tünde

Státusztörvény: tényleg átlagosan havi bruttó 500 ezret visznek majd haza a pedagógusok?

A Belügyminisztérium szerint a pedagógusok bére 2023-ban átlagosan bruttó 500 ezer forint körül alakul. Utánajártunk a valóságban ez mit takar.

"A teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete az oktatásban a 2020. évben 362 838 forint volt, ami 2021-re 401 837 forintra, 2022-re 446 243 forintra emelkedett. A 2023. január 1-jétől végrehajtott 10 százalékos és a 2023. július 1-jétől visszamenőleg végrehajtandó további illetményemeléseknek köszönhetően a 2023. évi pedagógus átlagbér bruttó 500 000 forint körül alakul majd, 2024. január 1-jétől pedig átlagosan további 10 százalékkal emelkedik"  – olvasható a Belügyminisztérium közleményében, ami arra már nem tért ki, hogy például mennyit változott az elmúlt években tanári fizetések reálértéke.

Ez pedig a rezsiválság-és az élelmiszerinfláció miatt nem egy elhanyagolható szempont.

 

„A béremelések fedezetét a nemzeti költségvetés biztosítja, hiszen Magyarország mindeddig nem kapta meg a neki járó uniós forrásokat. A pedagógusok új életpályájáról szóló törvény teljesítményalapú bérezést vezetett be, így nem határozza meg központilag a béreket. A béremelések fedezete bértömeg formájában áll a munkáltatók rendelkezésére, annak munkavállalók közötti felosztásáról a munkáltatók döntenek” – írták.

Fontos megjegyezni, hogy a fenntartók állami intézmények esetén a tankerületek, vagyis ők adnak egy konkrét bérajánlatot a pedagógusnak.

Mennyivel emelkedik a pedagógusok bére?

A státusztörvény szerint az alábbiakban alakulnak az egyes illetménysávok

  • Gyakornok: 440 000 Ft
  • Pedagógus I: 440 000 - 1 065 000 Ft
  • Pedagógus II: 440 000 – 1 135 000 Ft
  • Mesterpedagógus: 520 000 – 1 365 000 Ft
  • Kutatótanár: 640 000 – 1 470 000 Ft

Hogy melyik tanár végül ki mennyit visz haza, több szemponttól függ. Többek között:

  • a szakmai gyakorlat időtartama
  • a pedagógusnak a már meglévő képesítése mellett van-e bármilyen további, a munkakörében hasznosítható képesítése
  • az önkéntesen vállalt extra feladatok mértéke
  • a tanított tantárgyak száma.

De az is befolyásolja a fizetés nagyságát, hogy a tanár  által  tanított tantárgy mennyire könnyen vagy nehezen betölthető a munkaerőpiacon.

5 százalékos fizetésemelés átlagosan

A valóság finoman szólva is sokkal inkább az, hogy a pedagógusok fizetése inkább az illetménysáv alsó határához közelít, mint a felsőhöz. Az eddigi visszajelzések alapján sok helyen nagyjából 5 százalékos fizetésemelést ajánlottak a tanároknak. Ezt Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke is megerősítette. Feltehetően az egyik negatív rekorder egy a Váci Tankerületi Központnál dolgozó tanár, akinek az illetménye például január 1-jétől mindössze bruttó 21 forinttal 409 979 forintról 410 ezer forintra emelkedik majd. Totyik hozzátette, tudnak olyan pedagógusról, akinek a fizetése kereken 3 forinttal lesz magasabb. Igaz, ezt az érintettel még csak szóban tudatták.

A Tanárblog – az oktatási hírcsatorna Facebook-csoportban sok pedagógus megosztotta, mennyi lesz a fizetése. Van olyan tanár, aki Pedagógus I minősüléssel, három mesterdiplomával, amelyik közül egy hiánytantárgy, keres majd bruttó 450 ezret. De olyanra is akadt példa, aki Pedagógus II minősítéssel két egyetemi -és két főiskolai diplomával, szakvizsgával is csak bruttó 460 ezres bérre számíthat.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetéhez (PDSZ) is hasonló jelzések érkeztek. A szakszervezet úgy látja, hogy a mostani béralku a gyakorlatban úgy néz ki, hogy a tanár Pedagógus I-ben 410-460 ezer forint körüli összegekről kap „ajánlatot” és annyi.

Hogy ez bruttó 500 ezer körüli fizetésnek számít-e vagy sem, az már nézőpont kérdése. Mindenesetre mind a PSZ, és mind a PDSZ azt tanácsolja a pedagógusoknak, csak az átvétel elismervényt írják alá, és szükség esetén feltétlen kérjenek jogi segítséget.