Hamarosan a szülők és gondviselők bevonása nélkül igényelhetnek "védelmi végzést" a bántalmazott diákok, a bántalmazók pedig akár börtönbüntetést is kaphatnak Dél-Afrikában.
Az iskolai bántalmazás világszerte problémákat okoz, ami bizonyos esetekben a bántalmazott diák öngyilkosságával vagy öngyilkossági kísérletével végződik. A szörnyű eseteket megelégelve korábban már beszámoltunk arról, hogy Franciaországan zéró toleranciát vezetnek be, és ahelyett, hogy a bántalmazott gyerekek kényszerülnének előbb-utóbb iskolaváltásra, a bántalmazókat helyeznék át másik intézménybe, míg egy diák öngyilkossága vagy annak kísérlete esetén súlyos, körülbelül 57 millió forintos pénzbírsággal vagy 10 évig terjedő szabadságvesztéssel sújtanák a bántalmazót és/vagy annak családját.
Amennyiben ez nem történik meg, a zaklató diákot akár börtönbüntetésre is ítélhetik, vagy - amennyiben a diák 10 évesnél fiatalabb - egy olyan programban kellene részt vennie, amely során a "megjavítására" törekednének.
"Az új törvény nem oldja meg minden problémánkat, de sokat segítene az iskoláinkban tapasztalható zaklatás felszámolásához szükséges intézkedések összeállításában" - nyilatkozta Elijah Mhlanga, az Oktatási Minisztérium alapoktatásért felelős szóvivője.
Az intézkedést több büntetőjogi szakértő is kritizálja, akik szerint egy gyerek - főleg, ha 10 évesnél fiatalabb - nem feltétlen képes megérteni, hogy rosszat tesz valakivel. Szerintük az iskolai zaklatásos esetek megoldásába elsősorban a szülőket, tanárokat, tanácsadókat, esetlegesen az intézményigazgatókat lenne célszerű bevonni.
Ha úgy érzed, segítségre van szükséged, hívd a krízishelyzetben lévő 24 év alattiaknak rendszeresített, ingyenesen hívható 116-111 telefonszámot! Ha egy 24 év alatti fiatalért aggódsz, akkor keresd a Kék Vonal felnőttek számára fenntartott segélyvonalát, a 116-000-át. Amennyiben másvalakiért aggódsz, ezt az oldalt érdemes megnézned, vagy keresd meg a Kék Vonal alaptíványt online.