Tovább küzd a változásért az Egységes Diákfront Közoktatás
Tornyos Kata

Tovább küzd a változásért az Egységes Diákfront

Kedden szavaztak a Parlamentben a pedagógusok által csak "bosszútörvénynek" nevezett státusztörvényről. Az Egységes Diákfront egész napos rendezvényt szervezett a Kossuth térre a tanári szakszervezetekkel közösen.

“Mutassuk meg, hogy a státusztörvény megszavazása, vagy a 7IGEN-es oktatási népszavazásunk elé gördített akadályok sem állíthatnak meg minket” - olvasható az esemény Facebook-oldalán. Július negyedikén délelőtt megszavazták az új tanári életpályamodellt (sokan bosszútörvényként hivatkoznak rá), ezért szerveztek egész napos rendezvényt a tanárok és diákok a Kossuth térre.

Esik eső karikára, Kossuth Lajos kalapjára

Reggel kilenckor kezdődött a gyülekező a Parlament előtti téren, ahol a kezdeti órákban csak pár tizen jelentek meg (később nagyjából ötvenen lehettek), ebben valószínűleg az eső is közrejátszott. A PDSZ, a PSZ, az ahang és az Egységes Diákfront munkatársai is jelen vannak egész nap, akik a 7IGEN-es népszavazásukhoz toboroznak aktivistákat. Illetve tíz körül Tordai Bence és Simkó Edit is felbukkant. A rendezvény hivatalosan este kilenckor ér véget az eseményzáróval, de azt mondták, hogy az időjárás befolyásolhatja a menetrendet, ezért érdemes figyelemmel követni a Facebookot.

Ő is fel fog mondani

“Hiányozni fognak a csillogó gyermekszemek, amikor valami érthetővé vált, vagy valami tetszett, amit csináltunk” - olvasható a téren elhelyezett idézet Zsuzsannától, aki 43 éve van a tanári pályán, de a státusztörvény megszavazása miatt ő is fel fog mondani. A pályaelhagyókról készült képgalériánkat innen érhetitek el.

"Most 100 kg jeget fogunk elhelyezni a jövő feliraton, hogy lássátok, hogy olvad el a mi jövőnk - mondta a Pedagógus Egység képviselője, majd Lengyel Tamás elszavalta Radnóti Miklós Száll a tavasz című versét, miközben szétszórták a jeget a Parlament előtt.

Népszavazás

Június végén írtunk arról, hogy elutasította a Nemzeti Választási Iroda (NVI) a diákok és a tanárok májusban benyújtott hét népszavazási kérdését, de a mai sajtótájékoztatón arról számolt be az Egységes Diákfront egyik tagja, hogy 3-4 kérdést megtámadnak a Kúrián – köztük a sztrájkjogról szólót – illetve új kérdéseket is benyújtanak majd. Ahhoz, hogy sikeres legyen a népszavazás 200 ezer szavazatot kell összegyűjetni, ehhez is toboroznak ma aktivistákat.

A Pedagógus Szakszervezet két kérdését azonban jóváhagyta a Kúria:

„Egyetért Ön azzal, hogy a tanuló a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 6. mellékletben meghatározott testneveléssel együtt számított heti óraszáma három órával csökkenjen?”

„Egyetért-e Ön azzal, hogy a helyi tanterv a tanórai foglalkozások időkerete harminc százalékának felhasználásáról rendelkezhessen?”

Így már el is kezdhetik az aláírásgyűjtést, illetve továbbra is várják három másik kérdés bírálatát – ezekről itt olvashattok.

"Ha meg tudjuk tartani a népszavazást, akkor ezzel kőkemeny változtatást lehet elérni" – mondta Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnőke, majd a PDSZ képviselője hozzátette, hogy "hamarosan elfogadják mellettünk azt a törvényt, amelynek az lesz a következménye, hogy nem jön eu-s pénz."

Hogyan reagál a Fidesz?

Még délelőtt megszavazta az Országgyűlésben a kormánypárti többség a státusztörvényt, a Fidesz a baloldalról beszélt az MTI-nek küldött közleményében: A baloldal nem akarja, hogy a pedagógusok 800 ezer forintot keressenek. A mai szavazáson kiderült, hogy a baloldal nemcsak az Európai Parlamentben, hanem a magyar Parlamentben is megtesz mindent az ellen, hogy a pedagógusok 800 ezer forintot keressenek, heti 24 órát tanítsanak és 10 hét szabadságot kapjanak. A ma elfogadott új életpálya-törvény mindezt garantálja a pedagógusok számára – írják.

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.