Megérkeztek a 2022-es kompetenciamérés eredményei, véget ért az érettségi, ismét a szegedi a legjobb magyar egyetem: ezek voltak a hét legfontosabb hírei Közoktatás
Székács Linda

Megérkeztek a 2022-es kompetenciamérés eredményei, véget ért az érettségi, ismét a szegedi a legjobb magyar egyetem: ezek voltak a hét legfontosabb hírei

Hiába a nyári szünet, az oktatás területén továbbra is zajlik az élet. Népszavazást kezdeményezhet a Pedagógusok Szakszervezete, a státusztörvény tárgyalásának árnyékában lemondott a köznevelésért felelős helyettes államtitkár, közben pedig a 2022-es kompetenciamérés eredményei is arra világítottak rá, hogy a diákok eredményei a legjobb esetben is csak stagnálnak. Mutatjuk, mik történtek június utolsó hetében.

Lemondott Kisfaludy László András köznevelésért felelelős helyettes államtitkár

Benyújtotta lemondását Maruzsa Zoltán minisztériumának helyettes államtitkára, Kisfaludy László András. Azt nem tudni, mivel indokolta döntését a köznevelésért felelős minisztérium helyettes államtitkára, a lemondás azonban mindössze néhány nappal azt megelőzően következett be, hogy megszavaznák a státusztörvényt a parlamentben.

Megérkeztek a 2022-es kompetenciamérés eredményei

Közzé tette az első teljesen digitális formában zajló kompetenciamérés eredményeit az Oktatási Hivatal. 2022-ben a diákok matematikából, magyarból, valamint az idegen nyelvek (angol és német) mellett már természettudományokból is vizsgáztak. Az eredményeik a korábbi évek méréseihez képest pedig vagy nem változtak, vagy valamivel rosszabbak lettek, amiért elsősorban a koronavírus-járványt, valamint a digitális forma szokatlanságát okolják a feladatlapok értékelői.

A matematika és a magyar nyelv eredményeiről itt, a természettudományokról pedig ebben a cikkünkben írtunk. Az idegen nyelvi kompetenciamérés eredményeiről pedig itt olvashattok.

 

Idén is a Szegedi Tudományegyetem lett a legjobb magyar egyetem

Megjelent a Quacquarelli Symonds (QS) legfrissebb felsőoktatási rangsora. A megszokott szempontok, vagyis az akadémiai elismertség, a munkáltatói megbecsültség, a tudományos munkák idézettsége, az oktatók és hallgatók aránya, valamint a külföldi hallgatók aránya mellett az idei rangsor összeállításakor három új szempontot is figyelembe vettek. A nemzetközi kutatási hálózat indikátora, a végzett hallgatók foglalkoztatási eredményeinek mérőszáma, továbbá a fenntarthatóság 5-5 százalékos fajsúllyal szerepeltek a rangsorban.

Az idei rangsorban összesen tizenegy magyar egyetem és a korábban budapesti székhelyű Central European University (CEU) fért bele. A legjobb helyezést a Szegedi Tudományegyetem érte el.

A teljes listáért kattintsatok ide.

 

Aláírásgyűjtésbe kezdhet a PSZ

Jóváhagyta a Kúria a Pedagógusok Szakszervezetének két népszavazási kérdését - jelentette be csütörtökön Totyik Tamás, a szakszervezet elnöke. A Kúria a heti óraszámok csökkentésével és a tanórai foglalkozások időkeretével kapcsolatos kérdésekben adott helyt a PSZ-nek, akik - amennyiben nyolc napon belül senki sem támadja meg a döntést - megkezdhetik a kétszázezer érvényes aláírás összegyűjtését, ami szükséges a népszavazás kitűzéséhez.

Ezzel szemben a diákok és tanárok közös népszavazási kérdéséből egyet sem hagyott jóvá a Nemzeti Választási  Iroda, így ők is azt fontolgatják, hogy a Legfelsőbb Bírósághoz fordulnak.

Óvodai nevelő képzéssel oldaná meg a KIM az óvodapedagógus hiányt, az ELTE TÓK tiltakozik ellene

Véget ért az érettségi

Péntek délután hivatalosan is véget ért az idei tavaszi érettségi. Az elmúlt hetekben összesen 111 ezer diák adott számot a tudásáról, közülük több mint 76 ezren végzős középiskolások.

Arról, hogy mi jön a bizonyítványosztás után ebben a cikkünkben írunk, azt pedig, hogy pontosan mikor érkeznek a ponthatárok, ide kattintva éritek el.

Elkezdődött az idei fesztiválszezon

A legnagyobb hazai fesztiválok fellépőiről itt olvashattok: