Elutasította az NVI a diákok népszavazási kezdeményezését Közoktatás
Székács Linda

Elutasította az NVI a diákok népszavazási kezdeményezését

Túl hosszúnak vagy nem elég egyértelműnek tartja a Nemzeti Választási iroda a diákok és a tanárok májusban benyújtott hét népszavazási kérdését. Az ügy a legfelsőbb bíróság, vagyis a Kúria elé kerülhet.

Nem hitelesítette a Nemzeti Választási Iroda (NVI) a diákok és tanárok májusban benyújtott egyik népszavazási kérdését sem - írta meg a Telex.

Korábban már itt az Eduline-on is beszámoltunk róla, hogy májusban az Egységes Diákfront és a pedagógus szakszervezetek együtt nyújtottak be népszavazási kezdeményezést az oktatás problémái miatt.

A "Hétigenes akció" néven is emlegetett kezdeményezés során arról kérdeznék az állampolgárokat, hogy

  • Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés határozatban kötelezze el magát amellett az elv mellett, hogy a mindenkori kormánynak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy a magyar diákok jövőjét, lehetőségeit a magyar oktatási rendszerben ne családjaik vagyoni helyzete, hanem teljesítményük, képességeik és tehetségük alakítsa, és ne érje őket hátrány vagyoni helyzetük, vallási-világnézeti hovatartozásuk miatt?”
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés alkosson törvényt arról, hogy Magyarországon a köznevelésért, szakképzésért, felnőttképzésért és a felsőoktatásért felelős, önálló oktatási minisztérium működjön?”
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés ne fogadjon el a pedagógusok és a nevelést, oktatást közvetlenül segítők jogállását átalakító törvényi szabályokat?”
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés határozatban hívja fel a kormányt arra, hogy az haladéktalanul tegye meg a megfelelő lépéseket annak érdekében, hogy megtörténjen a pedagógus alapilletmény 50 százalékos növelése, továbbá ezen összegnek minden évben a Központi Statisztikai Hivatal által meghatározott és kihirdetett előző évi inflációs rátával való növelése?”
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés alkosson törvényt arról, hogy az egyes köznevelési és szakképzési intézmények vezetőinek megbízása a diákönkormányzat és a szülő közösség – amennyiben az intézményben ilyenek működnek – továbbá a nevelőtestület, az intézményben működő szakszervezet, valamint – intézménytípustól függően – a közalkalmazotti tanács vagy a köznevelésben foglalkoztatottak tanácsa vagy az üzemi tanács véleményezése után, a fenntartó indokolási kötelezettsége mellett történjék?”
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy a nemzeti köznevelési törvény hatálya alá tartozó köznevelési intézmények tekintetében a sztrájkról szóló törvény szerinti még elégséges szolgáltatás követelményeit törvény ne szabályozza?”
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy a köznevelésért felelős miniszteri tisztséget ne tölthesse be a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetéssel rendelkező, nyugállományú rendőr vezérezredes?”

a Nemzeti Választási Iroda azonban különböző okokra hivatkozva egyiket sem hitelesítette. Van, amiről úgy gondolják, nem elég egyértelmű, másnak a hosszúságát találják problémásnak, így a kezdeményező diákok és tanárok a PSZ-hez hasonlóan a Kúriához fordulhatnak, hiszen a státusztörvényről szóló kérdést épp csak nem engedte át az NVI. Nyolcan nem, heten viszont támogatták, hogy népszavazás legyen róla.

PSZ: Öt kérdésből kettőt hitelesített a Kúria

Májusban a Pedagógusok Szakszervezete is a Kúriához fordult, miután a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) öt kérdésből egyet sem engedett népszavazásra a szakszervezet márciusban benyújtott kérdései közül. A pedagógusok a diákokhoz hasonlóan szintén az oktatás ügyeiről kezdeményeztek népszavazást, a május 9-i ülésen viszont a bizottság arra hivatkozva szavazta le őket, hogy a szaktanárokról, óraszámokról, iskolabezárásokról szóló kérdések megválaszolásához az állampolgároknak szüksége lenne szakmai ismeretekre.

A kérdések a következők voltak:

  • Egyetért-e Ön azzal, hogy állami fenntartású általános iskolát csak a felvételi körzet szerinti településen megtartott helyi népszavazás támogató döntése esetén lehessen megszüntetni?
  • Egyetért-e Ön azzal, hogy köznevelési intézményben tanórai foglalkozást csak pedagógus munkakör betöltéséhez szükséges szakképzettséggel rendelkező személy tarthasson?
  • Egyetért-e Ön azzal, hogy a köznevelési intézményben ötödik évfolyamtól tantárgyat csak az adott tantárgynak megfelelő szakos tanár taníthasson?
  • Egyetért Ön azzal, hogy a tanuló a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 6. mellékletben meghatározott testneveléssel együtt számított heti óraszáma három órával csökkenjen?”
  • Egyetért-e Ön azzal, hogy a helyi tanterv a tanórai foglalkozások időkerete harminc százalékának felhasználásáról rendelkezhessen?
Az ügyben azonban pozitív fordulat következett be. Június 29-én a PSZ új elnöke, Totyik Tamás az ATV Szigorlat című műsorában bejelentette: az öt kérdésből kettőt jóváhagyott a Kúria,  hamarosan megkezdhetik az érvényes 200 ezer aláírás összegyűjtését, ami a népszavazás kiírásához szükséges.
Erről ebben a cikkünkben írunk bővebben:
Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.