Kilátástalannak tűnik a tanárhiány megoldása, ismét illegális demonstrációba torkollott a békés diáktüntetés - a hét hírei egy helyen Közoktatás
Székács Linda

Kilátástalannak tűnik a tanárhiány megoldása, ismét illegális demonstrációba torkollott a békés diáktüntetés - a hét hírei egy helyen

Véget ért az érettségi vizsgák második hete, ami már közel sem csak az írásbelikről szólt. A borongós idő nem csak az emberek kedvét rontotta el, de tönkretette egy budapesti gimnázium plafonját is, a drasztikus tanárhiány megoldása egyre reménytelenebbnek tűnik, a diákok pedig ismét demonstrációt tartottak, ami ezúttal a Fidesz-székház előtt ért véget.

Érettségi: még mindig

Bár a legtöbb diák már az érettségi első hetén letudta a vizsgái jelentős részét, hiszen akkor voltak a kötelező tárgyak és a leggyakrabban tanult idegen nyelvek, a vizsgák ezen a héten is folytatódtak. A hét elején több ezren estek túl a középszintű informatika és digitális kultúra érettségin, de ezen a héten mérettették meg magukat azok is, akik valamilyen egészségügyi képzésre, esetleg orvosira készülnek, hiszen most voltak a vizsgák biológiából és kémiából is, de ezeken kívül most volt a földrajz, a pszichológia és a belügyi rendészeti ismeretek is.

Itt a legújabb globális felsőoktatási rangsor

A Center for Word University Rankings listájára idén hat magyar egyetem került fel. A legjobb helyezést az Eötvös Loránd Tudományegyetem szerezte meg, de előkelő helyen szerepel a a Semmelweis Egyetem és több vidéki intézmény is. A helyezésekről ide kattintva olvashattok bővebben.

Idén sem a felvételizők fogják megoldani a több ezres tanárhiányt

3357 fő - ennyien jelentkeztek idén valamilyen osztatlan tanári képzésre, közülük viszont csak egyetlen egy diák jelölte meg a fizika-kémia szakpárt, de más szakpárokon sincs túljelentkezés.

"Engem már csak az tart életben, hogy el fogok menni"

Nincsenek túl jó kilátásai azoknak a felvételizőknek sem, akik végül mégis tanárnak vagy tanítónak állnak. Fiatal pedagógussal beszélgettünk, aki mindössze két év után felmondott.

Leszakadt az ország egyik legjobb középiskolájának plafonja

Sem nekünk, sem az iskoláknak nem kedvezett a kellemetlen, esős időjárás ezen a héten. A békásmegyeri Veres Péter Gimnázium - ami már januárban is úgy beázott, hogy a diákok és tanárok kukákkal fogták fel a vizet - ezúttal megadta magát és az egyik tanteremben leszakadt. A balesetben szerencsére senki sem sérült meg, az ott tanuló diákok válaszul esernyőkkel táncolva tartottak flashmobot.

Megérkeztek a 2021-es nemzetközi PIRLS mérés eredményei

Amikből kiderült, hogy a tízéves diákok jelentős része nem tud értelmezni egy egyszerű szöveget.

Saját zsebből fedezi a hallgatók Erasmus költségeit a Corvinus

Bár a Corvinus bízott az Erasmus+ és a Horizont Európa források rendeződésében, mivel ez eddig nem történt meg, a következő félév pedig rohamosan közeleg, az egyetem vezetősége arról határozott, szükség esetén fedezil az Erasmus+-ösztöndíjasok költségeit. A döntésről itt olvashattok bővebben.

Néhány hét, és véget ér az idei tanév

Előtte viszont vár még rátok néhány fontos tennivaló:

Ismét összecsaptak a rendőrökkel a tüntető diákok

Május 19-én pénteken, az érettségi vizsgák második hetének végén ismét tüntetést szervezett a fővárosban az Egységes Diákfront. A „Gyerekeket bántasz! – 7IGEN-nel a gyermekbántalmazó rendszer ellen” címmel meghirdetett demonstráción több ezren vettek részt, akik a Kossuth tértől az Oktogonig gyalogoltak. A beszédek és az esemény lezárását követően azonban ezúttal sem ment haza a tüntetők egy része, helyette a Karmelita kolostor helyett most a Fidesz Lendvay utcai székházához vonultak, ahol viszont rendőri sorfallal találták szembe magukat.

Az illegális demonstráció eseményeiről ide kattintva olvashattok.