III. Károly – az első angol király, aki iskolába is járt Közoktatás
Kacskovics Mihály Béla

III. Károly – az első angol király, aki iskolába is járt

II. Erzsébet és Fülöp herceg első fiuk nyolcadik születésnapja előtt nem sokkal korábban soha nem látott döntést hoztak: Károlyt iskolába adták ahelyett, hogy magántanuló lett volna. Ezzel ő lett az első trónörökös, majd király, aki iskolába is járt. A példa pedig ragadós: fiai is követték ezen az úton.

Hétfőn munkaszüneti nap lesz. Na, nem Magyarországon, itthon az érettségikre fog figyelni mindenki – köztük az Eduline is. A munkaszüneti nap Nagy-Britanniára vonatkozik, ahol III. Károly koronázását fogják ünnepelni a britek még hétfőn is. Az új királyt május hatodikán, vagyis ma, szombaton koronázzák meg. Az Egyesült Királyság pedig régóta nem látott ilyen alkalmat: Károly édesanyját, a tavaly elhunyt II. Erzsébetet 1953-ban koronázták meg (akkor szintúgy munkaszüneti nap követte a jeles eseményt), fia, a jelenlegi király viszont akkor még csak ötéves volt.

Károly a koronázáson ötévesen is jelen volt, de ideje nagy részét otthon töltötte, tanulással. A király kisgyerekként magántanuló volt, mint ahogy előtte minden trónörökös. A korabeli sajtó szerint viszont a királynő és Fülöp herceg nem sokkal fiuk nyolcadik születésnapja előtt olyan döntésre szánták el magukat, amire korábban nem volt példa a brit uralkodóház történetében: iskolába adták fiukat.

Korábban minden trónörökös magántanuló volt, ezt a sort III. Károly törte meg – fiai azonban folytatták: mind Vilmos, mind Harry járt iskolába.

 

Az ifjú trónörököst 1956. november hetedikén íratták be a londoni Hill House-ba. Károly pedig állítólag szerette az iskolát, hiszen ott nem trónörökösként, hanem csupán egy átlagos diákként tekintettek rá is ugyanúgy, mint bárki másra. Miben nyilvánult ez meg? Az AP nem sokkal a király koronázása előtt riportot készített az iskolánál, beszámolójukból pedig kiderül: a trónörökösnek a Hill Houseban ugyanazt az egyenruhát kellett viselnie, mint bárki másnak, mitöbb, testőrt sem kapott maga mellé – igaz, az akkori igazgató felesége állítólag szemmel tartotta, amikor az iskolához tartozó sportpálya felé sétált.

A Hill House-t 1951-ben alapították, alapítói pedig egy olyan iskolát akartak vele létrehozni, ami minőségi oktatást képes nyújtani London már akkor is rendkívül sokszínű lakosságának. Az intézmény ma is működik és ma is ugyanúgy magániskola, mint akkor, amikor a mostani király még csak trónörökös volt – ennek megfelelően borsos árat is kérnek érte: az AP beszámolója szerint egy tanév csaknem 25 ezer dollárba - mai árfolyamon 8,5 millió forintba - kerül a szülőknek. Az iskolában minden tanulónak meg kell tanulnia úszni, viszont komoly hangsúlyt fektetnek a zenére és a művészetekre is – III. Károlynak még kötelezően franciául is meg kellett tanulnia anno.

A mostani kisdiákok izgatottan várják a koronázást: elmondásuk szerint az villanyozta őket föl a legjobban, hogy a király minden bizonnyal ugyanazokban a termekben élte fiatalságát, mint most ők, sőt, az egyenruhája is ugyanolyan lehetett, mint az övék.

A király viszont a Hill House-ban nem töltött sok időt: szülei a Buckingham-palota közelében lévő elegáns, bentlakásos Cheam-be vitték tovább.

A gimnáziumi éveket viszont állítólag III. Károly is megsínylette: 1962-től a Gordonstounban tanult – ugyanott, ahol apja, Fülöp herceg is végezte tanulmányait. Első napján édesapja vitte iskolába, ráadásul repülővel. Öt évig tanult ott.

A skóciai iskola falai között látszólag tökéletes volt az élete: játszott az iskola színjátszó csoportjában, ahol Shakespeare drámáiban, az V. Henrikben és a Machbethben is színpadra állhatott, de játszott kalózkirályt is a Penzace kalózaiban. Alakítása pedig a Sunday Telegraph korabeli cikke szerint kiemelkedő volt: a lapot alapító Donald McLachlan cikkében azt írta hogy Károly az „iskola legjobb színésze”.

Károly énekelt az iskola kórusában is – igaz, énekkari teljesítményéről már senki nem zengett ódákat –, vitorlázott, megtanult csellón és trombitán játszani, de tagja volt a vitaklubnak is.

Mégis, a felszín alatt valami nem működött: 14 éves volt, amikor a sajtóban kibukott, hogy alkoholfogyasztáson kapták. Állítólag meggylikőrt ivott egy szállodában, 14 évesen pedig nincs olyan országa a világnak, ahol ezt legálisan tehette volna meg – igaz, keresve is nehéz lenne találni olyan 14 éves diákot, aki ne szegte volna meg már így a törvényt. Azonban egy trónörökös esetében ezek az események máshogy esnek a latba: a sajtó az ügyet felkapta, a botrány miatt pedig a királyi udvarnak is magyarázkodnia kellett.

Arra pedig, hogy a király nem szerette a Gordonstount abból lehet következtetni, hogy egy róla megjelent életrajz szerint egyszer szüleinek arról írt haza levelet, hogy egész éjjel papucsokkal dobálták, párnákkal ütötték-verték a közös hálóteremben, levelében pedig arra vágyakozott, bárcsak hazamehetne. Arra, hogy Károlyra rossz hatással lehetett, hogy az intézménybe küldték, fia, Harry herceg is utalt a VOA News beszámolója szerint egy 2021-es podcastben: azt mondta, „úgy bánt velem, ahogyan vele is bántak” – ezzel pedig egyszerre utalt a tavaly elhunyt királynőre és nagyapjára, valamint az iskolára is.

Az intézmény rendkívül szigorú házirenddel is bírt: amikor a király oda járt, még csak fiúkat vettek fel, őket pedig egyszerre nevelték szellemileg és fizikailag is. Hajnalban kötelező volt több kilométert futniuk edzés gyanánt, majd jéghideg vízben kellett fürödniük – a tanulás csak ezután következhetett.

A Gordonstounról így kialakult negatív képet később maga Károly igyekezett a legerősebben árnyalni. „Csak abban az értelemben volt nehéz” – magyarázta 1975-ben a Lordok Házában tartott beszédében az intézményről – „hogy többet követelt tőled mint egyéntől, mint a többi iskola – akár szellemileg, akár fizikailag. Szerencsés vagyok, mert úgy gondolom, hogy nagyon sok mindent megtanított magamról, saját képességeimről és fogyatékosságaimról. Megtanított kezdeményezni és elfogadni a kihívásokat”.

Az iskola pedig rendkívül büszke arra, hogy egyik diákjuk egészen a királyi címre vitte, hiszen erre tényleg nincs sokaknak esélye Nagy-Britanniában. „A Gordonstounban mindenkit hatalmas büszkeséggel tölt el, hogy ez volt az első iskola, ami brit trónörököst tanított” – mondta a Reuters kérdésére Lisa Kerr igazgató.

Kerrt az amerikai hírügynökség riportere arról is faggatta, vajon III. Károly boldog volt-e az intézményben, erre azonban csak egy rendkívül diplomatikus választ kapott: „mindenki iskolai életében vannak hullámvölgyek – és valószínűleg az sem meglepő, hogy ezek a hullámvölgyek a média szempontjából érdekesebbek” – mondta, majd visszautalt arra, hogy a király is többször beszélt arról, hogy mennyire megdöbbentik a volt iskoláját ért kritikák. III. Károly pedig ennél tovább is ment: arról is beszélt, hogy az ott töltött idő pozitív hatással volt az életére. Utóbbit igazolhatja akár az is, hogy remek eredményekkel zárta gimnáziumi tanulmányait 1967-ben: átlagon felüli eredményeket ért el angol nyelvből, irodalomból, történelemből, de latinból és franciából is.

Az iskolának viszont nem a király volt az egyetlen nagyon híres diákja: itt tanult Sean Connery, valamint David Bowie is úgy vélte, a legjobb, ha fiait a Gordonstounba adja.

 

Egyetemi tanulmányait a király Cambridge-i egyetemen végezte, ahol régészetet, antropológiát és történelmet hallgatott – ezzel pedig ő lett az első olyan trónörökös, aki az érettségije megszerzése után nem rögtön a hadseregbe vonult be, hanem az egyetemet választotta. A sereget viszont nem kerülte el ő sem: tanult sugárhajtású repülőgépet vezetni a Királyi Légierő Főiskoláján, 1971 augusztusában pedig megkapta a Royal Air Force jelvényét is – egy hónappal később viszont egy ájulása miatt úgy döntött, mégsem neki való a vadászgépek világa, így haditengerészeti pályába kezdett. Beiratkozott egy hathetes tanfolyamra, majd szolgált a HMS Norfolk, a HMS Minerva, a HMS Jupiter, végül pedig a HMS Bronington hadihajókon is. Mától pedig hivatalosan is ő lesz az Egyesült Királyság új uralkodója.