Több ezer tüntetés volt idén az oktatás és a tanárok helyzetének javításáért - összefoglaló Közoktatás
Székács Linda

Több ezer tüntetés volt idén az oktatás és a tanárok helyzetének javításáért - összefoglaló

2022 kétségtelenül a tüntetések éve volt Magyarországon, így azt meg sem próbáljuk összeszedni, hogy országos szinten hány kisebb-nagyobb megmozdulás volt a pedagógusok és a közoktatás ügyében. Azt viszont tudjuk, hogy Budapesten összesen hányszor szerveztek több tízezres tömegeket megmozgató demonstrációkat. Mutatjuk, mik voltak az idei év legfontosabb dátumai "tüntetésügyileg'.

Már a január sem indult sztrájktárgyalások és akciók nélkül ebben az évben. 2022-ben először január 12-én folytatott tárgyalást a kormány a két nagy tanári szakszervezet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és a Pedagógusok Szakszervezete sztrájkbizottságával. Mivel ez nem hozott eredményt - ahogy egyébként a későbbiek sem - az idei év első sztrájknapját és tüntetését január 31-én tartották. Ezt a Magyar Szakszervezeti Szövetség szervezte, a demonstráció célja pedig Székely Tamás, a szövetség MTI-nek adott nyilatkozata szerint a pedagógusok melletti szolidaritás volt.

Márciusi demonstrációhullám

Mivel sem a januári, sem az azt követő februári sztrájknapok és tárgyalások nem hoztak előrelépést a pedagógusok ügyében, számos vidéki tüntetést és megmozdulást követően február végén felbukkant a Diákok a Tanárokért nevű, középiskolás diákokból szerveződött csoport, így már nem csak a pedagógus szakszervezetek, de a diákok is beálltak a munkaterhek csökkentését és a bérek növelését követelő pedagógusok mögé.

Március 16-án a pedagóggussztrájk mellett a Kossuth téri Tisza István szobornál diákok és tanárszakos hallgatók tüntettek, de megszólalt az eseményen Berg Judit, író, és Molnár Áron, "noÁr" is, akinek egyébként szintén ezen a napon vált mindenki számára elérhetővé a "Tanítani akarunk" című dala, ami az elkövetkezendő hónapok során kétségtelenül a megmozdulások egyik szimbóluma lett.

A sztrájknapon számos iskola alternatív tanítási napot szervezett, de az egyházi iskolák, az egyetemek és szakszervezetek is szolidaritást vállaltak a tanárokkal, a Párbeszéd képviselői pedig ezen a napon egy kockás zászlót és a "Veletek vagyunk" feliratot lógatták ki a Parlament egyik ablakán, válaszul az épület előtt összegyűlt, több ezres tömeg skandálására, amit az ADOM Diákmozgalom és az aHang szervezett.

Két nappal később, március 18-án szintén egy diákokból álló csoport tartott alternatív tanítási napot a Kossuth téren, március 19-én pedig szintén a Parlament előtt tartottak "kockásinges találkozót" a pedagógusok, amin több ezren gyűltek össze, és a szakszervezetek képviselői mellett felszólalt többek között Nagy Ervin színművész, valamint számos szülő is.

Amellett, hogy a kisebb-nagyobb demonstrációk és tiltakozások egészen a hónap végéig tartottak, a Tanítanék Mozgalom és a noÁr Mozgalom újabb tüntetést és szolidaritási koncertet szervezett néhány nappal a választások előtt, április 1-jén a Kossuth téren, amin fellépett a Punnany Massif, a Belmondo és a Csíkszerda kórus is.

Az április 3-i országygyűlési választásokat követően a szakszervezetek egy időre felfüggesztették a sztrájkot, miközben a Pedagógusok Szakszervezete megfogalmazta, hogy az éppen alakuló, ötödik Orbán-kormánytól a tanszabadság mellett többek között önálló oktatási minisztériumot követelnek. Ez azonban nem valósult meg, önálló minisztérium helyett ugyanis a Pintér Sándor által vezetett Belügyminisztériumhoz került a közoktatás.

„Valahogy nem tudtunk prioritás lenni… Az uniós országokban most egy kivételével van oktatási minisztérium. Na, melyik a kivétel?”

- reagált a hírre Facebookon a Pedagógusok Szakszervezete.

Bár Pintér Sándor elismerte, hogy emelni kell a pedagógusok bérét, változások továbbra sem történtek, május végén pedig a parlament megszavazta azt a törvényjavaslatot, amely lehetetlenné tette a pedagógusok törvényes sztrájkját. Bár ennek hírére a két legnagyobb szakszervezet, a PSZ és a PDSZ is nyílt levélben kérte Novák Katalin államfőt, hogy küldje normakontrollra és ne írja alá a törvényjavaslatot, mivel azt az Alaptörvénybe ütközőnek tartják, a javaslatot végül törvénybe iktatták, ezért a szakszervezetek az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordultak.

Vihar előtti csend

A sztrájktörvény elfogadása miatt a tanévet számos fővárosi iskolában sztrájk helyett polgári engedetlenségi akciókkal zárták.

Bár a pedagógusok és a kormány közötti tárgyalások a nyári szünet alatt is folyamatosan zajlottak, mivel egyik sem hozott eredményt, a 2022/23-as tanév már rögtön szeptember 2-án tüntetéssel indult, amit a Diákok a tanárokért csoport szervezett. Miközben a tüntetést követően a diákok virrasztást is szerveztek az oktatásért, az intézményekben tovább folytatódtak a tavaszihoz hasonló akciók, a beiktatott sztrájktörvény miatt viszont a legtöbb polgári engedetlenségi akcióvá alakult, szeptember 9-én pedig meg is érketek az első kirúgással fenyegető tankerületi levelek, a miskolci Herman Ottó Gimnázium igazgatóhelyettesét, Dezsőfi Györgyöt pedig felmentette a pozíciójából a tankerület.

A kormányzati fenyegetésekre válaszul a PSZ és a PDSZ is gördülő sztrájk szervezésébe kezdett, számos intézményben pedig feketébe öltözve, élőlánccal tiltakoztak a fenyegetések ellen.

Totyik Tamás, a PSZ alelnöke a hónap végén az Inforádiónak adott nyilatkozatában azt mondta, mivel az első megemelkedett energiaszámlák október-november környékén érkeznek, az infulatok is "el fognak szabadulni" a pedagógusok körében. A számlák kiérkezését végül mégsem kellett megvárni, hiszen október elején öt pedagógust rúgtak ki a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumból.

A PDSZ október 5-re újabb országos sztrájkot hirdetett, ezzel egy időben pedig felbukkant egy újabb diákszervezet, a Grund is, akik szintén erre a napra hídfoglalást terveztek, a reggel élőlánccal indult, az a napot pedig a Kossuth téren szervezett szolidaritási koncert zárta.

A tiltakozássorozatot folytatva a Diákok a tanárokért október 14-re, az ADOM Diákmozgalom pedig október 23-ra hirdetett tüntetéseket, a kettő között pedig számos köznevelési intézményben, köztük a XV. kerület összes óvodájában kezdtek egyszerre polgári engedetlenségbe az ott dolgozó pedagógusok, de számos élőláncot is szerveztek a fővárosban és más településeken is.

A tilatkozások a hideg idő ellenére novemberben és decemberben is folytatódtak. November 8-án az egyházi intézmények pedagógusai tartottak "tanárballagást" a budapesti Deák téren, november 18-ra pedig ismét országos élőláncot és tüntetést is szervezett a Grund és a Diákok a tanárokért összefogásából alakult Egységes Diákfront, amin bejelentették, hogy december 9-én ismét tüntetnek.

November 26-án újabb demonstrációt tartott Budapest belvárosában a noÁr és a Pedagógusok Szakszervezete is, néhány nappal később, november 30-án pedig nyolc budapesti pedagógust bocsátottak el az állásukból, így már aznap este jókora tömeg gyűlt össze a Belügyminisztérium épülete előtt, az érintett intézményekben pedig rendkívüli tanítási szünetet rendeltek el.

December 3-án a Klebersberg Központ előtt aztán több százan tüntettek a kirúgott pedagógusokért. Az Egységes Diákfront egy héten keresztül virrasztott a Belügyminisztérium épülete előtt, a Tanítanék néhány tagja pedig a parlament egyik karzatára szervezett demonstrációt néhány nappal az MTVA épülete elé szervezett tüntetést megelőzően.

A Civil Közoktatási Platform felmérése alapján tehát 2022 szeptembere és decembere között országos szinten több mint 2600 tiltakozó akciót szerveztek a pedagógusok, ezek azonban egyelőre nem hoztak eredményt a kormány részéről, így a demonstrációk januárban is folytatódni fognak, kezdve a január 2-án induló, több mint 180 kilométer hosszú, Miskolcról Budapestre tartó "tudásmenettel".

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását Közoktatás Székács Linda

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását

Ha még egyszer rosszat mernek mondani, akkor bajba kerülhetnek - ezt mondta az iskolaigazgató azoknak az általános iskolás diáklányoknak, akik négy évvel ezelőtt segítségért fordultak hozzá egy őket fogdosó, iskolai foglalkozáson jelenlévő férfi miatt. Az ügyben szeméremsértés miatt indult eljárás, és bár a bíróság szerint az iskola hárított, a tankerület ma már máshogy vélekedik.