Nagyon nem tesz jót a középiskolásoknak, hogy reggel 8-kor kezdődik a tanítás. Változtatni kellene Közoktatás
Székács Linda

Nagyon nem tesz jót a középiskolásoknak, hogy reggel 8-kor kezdődik a tanítás. Változtatni kellene

Hiába tenne jót a tizenéveseknek, ha az első óra csak fél kilenckor vagy kilenckor kezdődne, a legtöbb középiskolába legkésőbb háromnegyed nyolcra be kell érni.

A túl korai ébredés nemcsak az iskolai teljesítményre van negatív hatással, hanem a tizenévesek testi és mentális egészségére, életminőségére is - derül ki abból a friss tanulmányból, amelyet az amerikai egészségügyi szervezet, a Centers for Disease Control and Prevention tett közzé még október elején.

A téma időről időre felbukkan nem csak külföldön, de Magyarországon is, a kutatók ugyanis egyetértenek abban, hogy a 8 órai iskolakezdés a középiskolások számára egész egyszerűen nem megfelelő - romlik az életminőségük, ingerültebbek, hajlamosabbak az elhízásra, a mentális betegségekre és a függőségekre.

Máshogy működnek a kisiskolások és a kamaszok

A Nationwide Children's Hospital szerint a tizenéveseknek nagyjából 9-9,5 óra alvásra van szükségük ahhoz, hogy egészségesek és kipihentek legyenek. Nagy többségük mégis mindössze 7 órát vagy még annál is kevesebbet alszik: nem azért, mert nem akarnak többet, hanem mert a szervezetükben végbemenő változások miatt este 11 előtt egyszerűen nem álmosak. Az iskola miatt azonban legkésőbb reggel fél 7-kor vagy annál korábban ébredniük kell ahhoz, hogy beérkenek a 7:45-kor vagy 8-kor kezdődő óráikra.

Amerikai és európai felmérések is bizonyítják, hogy míg a 10-12 éven aluli gyerekek legkésőbb este 9 körül elálmosodnak, és általában gond nélkül elalszanak, a kamaszkor kezdetével az alvásért felelős melatonin hormon később szabadul fel a szervezetben. Ez vezet ahhoz, hogy a legtöbb tizenéves akkor is csak forgolódik az ágyban, ha a szülei megtiltják, hogy késő estig filmet nézzen, játsszon vagy olvasson.

Így aztán míg az alsó tagozatosoknak nem okoz különösebb problémát sem a korai kelés, sem az, hogy odafigyeljenek az iskolában, a középiskolákban célszerű lenne fontolóra venni a későbbi kezdést.

Van, ahol bevált

2019-ben Kalifornia volt az első olyan amerikai állam, ahol egész egyszerűen megtiltották a túl korai iskolakezdést. Míg az Egyesült Államok legtöbb oktatási intézményében nyolckor vagy legkésőbb fél kilenckor kezdődik a tanítás, a kaliforniai iskolákban fél kilenc előtt nem kezdődhetnek el az órák.

Nagy-Britanniában jellemzően 8:20 és 9:00 között kezdődik a tanítás, de egy középiskolai igazgató már 2013-ban engedélyezte, hogy az órák 10-kor kezdődjenek. Az újításról akkor a BBC-nek számolt be, és azt is elmondta: a későbbi iskolakezdésnek természetesen ára van, hiszen az órákat ugyanúgy meg kell tartani, így a diákok többnyire csak fél hatkor mennek haza. Az igazgatónő azonban így is elégedett, szerinte hamar láthatóvá váltak a későbbi kezdés pozitív hatásai.

Nálunk is szóba került

A későbbi, 9 órai iskolakezdés ötlete már itthon is többször előkerült, de a középiskolákban még mindig a 8 órai kezdés az általános - igaz, az elmúlt években jó néhány gimnázium és technikum döntött úgy, hogy fél 9-kor indítja a tanítást.

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.