A szakszervezetek szerint idén nagyon nehéz lesz a tantárgyfelosztás az iskolákban, akkora a tanárhiány Közoktatás
Eduline

A szakszervezetek szerint idén nagyon nehéz lesz a tantárgyfelosztás az iskolákban, akkora a tanárhiány

A tanári érdekképviseletek szerint a 2028-ra megemelkedő tanári bérekre várni már túl késő, az iskolák már az idei tanévre is „vészforgatókönyvekkel” készülnek.

Nagy Erzsébet, a PDSZ országos választmányi tagja szerint „jól látszik, hogy itt már nem apróbb lyukak feltöltéséről van szó. A cél, hogy valaki vigyázzon a gyerekekre, legyen az bárki” – nyilatkozta az Indexnek.

Az igazgatók nincsenek könnyű helyzetben, a tanári pályát ugyanis ismét sokan otthagyták, utánpótlás pedig alig van, a nettó 207-210 ezer forintos kezdő fizetés ugyanis kevés fiatalt vonz - írja az oldal. Ezt egyébként az idei felvételi statisztikák is igazolják: rekordkevesen jelentkeztek és kerültek be pedagógusképzésre 2022-ben.

„Ugyancsak komoly problémát jelent a tanítók utánpótlása, számos intézményben csoportösszevonásokra és más vészforgatókönyvekre készülnek. Ami a tanárokat illeti, a természettudományos tárgyakat tanítók már régóta hiányoznak a rendszerből, a kémiához és a fizikához újabban a biológia is felzárkózott” – idézi az oldal a PDSZ választmányi tagját. Az érdekképviselet szerint informatikatanárt mindig is nehéz volt találni, és sok iskolába keresnek nyelvtanárt is, közülük ugyanis rengetegen elhagyták a pályát. A tapasztalatok alapján utóbbiak m ár elhelyezkedtek nyelviskolákban, alapítványi vagy magán fenntartású intézményekben, ahol amellett, hogy a munkaidő rugalmasabb, a bér is kedvezőbb.

Hasonló problémákról számolt be Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszerveztének (PSZ) alelnöke is. Szerinte rengeteg iskolaigazgató van a kétségbeesés határán, sokfelé még most sem tudják, miként oldják meg szeptembertől a tantárgyfelosztást.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.