Önálló oktatási minisztériumot és tanszabadságot követel az alakuló kormánytól a PSZ Közoktatás
Csik Veronika

Önálló oktatási minisztériumot és tanszabadságot követel az alakuló kormánytól a PSZ

A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) korábban összefoglalta, mit szeretne elérni az oktatásirányítástól - most ismét leírta, mit vár el a parlamenti választás után megalakuló új kormánytól.

Miután rövidesen összeül az új parlament, majd létrejön az új kormány is, a Pedagógusok Szakszervezete még a minisztériumi struktúra kialakítása előtt szükségesnek tartja, hogy ismét felhívja a figyelmet az oktatás legsúlyosabb problémáira - írják friss közleményükben.

A PSZ egyik legfontosabb követelése mind a mai napig az, hogy önálló oktatási minisztérium jöjjön létre, amely a bölcsődétől a felsőoktatásig képviseli a nemzet jövőjét meghatározó stratégiai ágazatot a kormányon belül - sorolják. Ezen felül a szakszervezet továbbra is követeli, hogy a pedagógusok illetményének számításánál a mindenkori minimálbért vegyék figyelembe, ez vonatkozzon a szakképzésben dolgozókra is. Kérik, hogy csökkentsék a munka- és adminisztrációs terheket.

Szerintük az új kormányra vár az a feladat is, hogy gondolja át a „mára megbukott” pedagógus életpályamodellt, minden diáknak érdemi óraszámcsökkenést jelentő új alaptantervet dolgozzon ki. A PSZ követeli a pedagógusképzés megújítását, az oktatási intézmények szektorsemleges finanszírozását. Kérik, hogy oktatásra fordított összeg érje el a mindenkori GDP 6 százalékát.

A Pedagógusok Szakszervezete szerint minden eddiginél sürgetőbb, hogy legyen tanszabadság, megélhetési biztonság és kiszámítható jövőkép az oktatásban.