Több száz iskolában sztrájkoltak a tanárok, diákok ezrei tüntettek a Parlament előtt: tudósítás Közoktatás
Csik Veronika - Szabó Fruzsina

Több száz iskolában sztrájkoltak a tanárok, diákok ezrei tüntettek a Parlament előtt: tudósítás

Határozatlan idejű sztrájkot hirdetett március 16-tól a két legnagyobb pedagógus-szakszervezet. Annak ellenére kezdték el szervezni a munkabeszüntetést, hogy február elején megjelent a sztrájkrendelet, amely alaposan megnehezítette a dolgukat - csak "kreatívan" és a jogszabály által meghagyott kiskapukat kihasználva lehet sztrájkolni. Mégis több száz iskolában tiltakoztak a tanárok és tanítók, napközben pedig több diáktüntetés is volt Budapesten és vidéki nagyvárosokban. Folyamatosan tudósítunk az eseményekről.

17:59
Hajdúböszörményben is tiltakoztak tanárok

17:46
Emmi: a pedagógusok 13 százaléka sztrájkolt

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma azt közölte, hogy a szerdai sztrájkban a pedagógusok 13%-a vett részt. A tárca a munkabeszüntetést "a szakszervezetek kormányellenes kampányakciójának" nevezte, és köszönetet mondott a nem sztrájkoló 87 százaléknak. 

"A mai 13 %-os részvételi arány elmarad még a januári jogszerűtlen sztrájkban résztvevők 17%-os arányától is. A kormány továbbra is arra kéri a szakszervezeteket, hogy ahogyan a háborúra való tekintettel a mozdonyvezetők is visszaléptek a sztrájktól, úgy arra kérjük a pedagógusokat, ők is fontolják meg a sztrájk felfüggesztését" - írják.

17:10
Óvodai dolgozók is polgári engedetlenségi akcióba kezdtek

16:28

15:48
Elkezdődött a pedagógusszakosok demonstrációja az Akadémia utcában

Több pedagógusszakos hallgató is felszólal a demonstráción. A színpadra több tucat kockás inget vittek fel a szervezők.

Mi az, amit látunk nap mint nap az iskolában? Tanárokat, akik kimerültek, kiégtek – mondta a tüntetésen egy végzős középiskolás. „Ugyanaz a célunk: hallgassanak meg minket. Döntéseket hoznak a fejünk felett úgy, hogy meg sem kérdeznek minket” – tette hozzá. Arról is beszélt, hogy az Adom Diákmozgalom évek óta próbál harcolni a jobb oktatásért, de a minisztérium nem foglalkozott a javaslataikkal.

15:35
Pénteken is akcióznak a diákok

15:02
A budaörsi Illyés-gimnáziumban negyvenöten sztrájkolnak

A Budaörsi Illyés Gyula Gimnáziumból, Szakgimnáziumból és Technikumból negyvenöt tanár kezdett sztrájkolni. „A szakszervezetek által meghirdetett sztrájkunk célja a pedagógusok és a nevelési, oktatási intézmények egyéb munkaköreiben dolgozók anyagi, erkölcsi megbecsülésének erősítése, munkaterheinek csökkentése. Kiállásunkat nemcsak a közvetlen anyagi megbecsülés elérése motiválja, hanem az ettől elválaszthatatlan távolabbi cél. Követeléseink teljesítése reményt ad arra is, hogy a jelenleginél vonzóbbá váljon a pedagóguspálya, tehetséges fiatalok a jelenleginél nagyobb számban válasszák ezt a hivatást, és az egyetem elvégzése után ne hagyják el a pályát. Most ugyanis az oktatási rendszer, a NAT, az életpálya-modell számos hibája mellett a legégetőbb gond, hogy egyszerűen nincs utánpótlás. Ha sürgősen nem sikerül megállítani a pedagógusok pályaelhagyását és megoldani fiatal tanárok, óvónők pályára állítását, akkor néhány éven belül nem lesz pedagógus a közoktatásban” – írják a Facebookon.

14:39
Az egyik VIII. kerületi iskolában is polgári engedetlenségi akcióba kezdtek tanárok

14:25
A Vecsési Andrássy Gyula Általános Iskolában menekülteknek készítettek ételcsomagokat a sztrájk ideje alatt, ezeket még ma beviszik a Nyugatiba.

14:14
Hamarosan kezdődik a székesfehérvári tüntetés a pedagógusok mellett

A szervezők 15 órakor Székesfehérvár belvárosában várnak minden diákot, hallgatót, tanárt, szülőt és bárkit, aki fontosnak érzi ügyüket - áll az esemény Facebook-oldalán.

14:05
Bővül a névsor

Veszprémben a Vetési Albert Gimnáziumban is sztrájkoltak a tanárok. Az Újpesti Nyár Óvoda 9 dolgozója is sztrájkolt.

13:39
Össznépi házibuliba torkollt a diáktüntetés

Miután az egyik szervező középiskola gólyatáncát megtanította néhány lány a résztvevőknek, és felcsendült a Hey Baby című dal.

13:31
Molnár Áron, vagyis noÁr nem tudott elmenni a tüntetésre

Mert koronavírusos lett, de helyette két munkatársa olvasta fel a beszédét. Utána elhangzott az a dal is, amelyet két napja mutattak be:

13:28
Egy Király utcai gasztrokocsma is csatlakozott a sztrájkhoz

„Március 16-án ZÁRVA leszünk. Ezzel együtt szolidaritást vállalunk a sztrájkoló, polgári engedetlenségben részt vevő pedagógusokkal” – írja a Facebookon a Szabad Bisztró.

13:19
A Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium több tanára is sztrájkol

13:15
Pálinkás József is a diáktüntetésről posztolt

A volt oktatási miniszter a diákok Kossuth téri tüntetésről osztott meg egy fotót a Facebookon. Azt üzente a demonstrálóknak: "jobban értitek, mint a kormány, hogy a pedagógusok tisztességes jóléte, munkaterheik csökkentése és a tanítás szabadsága a Ti érdekeket, a Ti jövőtök múlik ezeken. Büszkék lehetünk Rátok".

13:10
A Veres Pálné Gimnáziumban a diákok negyede jelent meg a tanítási nap elején

A budapesti Veres Pálné Gimnáziumban 26 tanár sztrájkol, további 11 kolléga szolidaritási nyilatkozatot írt alá. "A diákjaink alig több mint negyede van ma jelen az iskolában" - írta az Eduline-nak az iskola egyik pedagógusa.

13:08

Sziasztok, Tünde vagyok. Nem mazochista, de valamiért tanár szeretnék lenni. Ez a tizenkettedik évem a magyar közoktatásban

- mondja az egyik felszólaló, aki felidézte, hány pedagógus motiválták, inspirálták. Kevés olyan nyomasztó érzés van, mint amikor a példaképeid azt mondják a katedráról, hogy jobb, ha nem mész tanérnak - tette hozzá.

13:06
Eközben az AKG-ban

Az Alternatív Közgazdasági Gimnázium (AKG) már múlt héten jelezte, hogy ők sem tartják meg a szerdai órákat, helyette programokat szerveznek olyan diákoknak, akik a sztrájk miatt nem mennek iskolába.

13:03
Mi történik a Kossuth téren?

12:48
"Aki ma pedagógusként dolgozik, hős"

"A jó pedagógusok éppen most hagyják el a pályát" - mondja Berg Judit író a Kossuth téri diáktüntetésen. "Aki ma pedagógusként dolgozik, hős. Olyan hős, aki naponta hoz áldozatot a hivatásáért. Óvónők, tanítók, tanárok, fejlesztő és gyógypedagógusok, professzorok a mi hőseink, akik lassan nem bírják erővel. De nem csak a versenyképes fizetésről és társadalmi megbecsülésről van szó. Iszonyúan túlterheltek a gyerekek és a tanárok is. Csökkenteni kell a tananyagot, a kötelező óraszámot és a rengeteg adminisztrációt. Legyen idejük a tanároknak az órákra készülni, továbbképezni magukat, de pihenni, feltöltődni is" - tette hozzá. Az író a szabad tankönyvválasztás, az önálló oktatási minisztérium fontosságára is kitért a beszédben. "Nekünk, szülőknek és nektek, diákoknak közös feladatunk kiállni a pedagógusokért" - emelte ki.

12:40

12:35
Sztrájkolók

A Nyíregyházi SZC Széchenyi István Technikum és Kollégium tizenkilenc dolgozója kezdett szolidaritási sztrájkba, Budapestről a BGSZC Budai Gimnázium és Szakgimnázium 21 tanára is csatlakozott a sztrájkhoz - közölték az Eduline-nal.

12:29
Valaki kilógatott egy magyar zászlót a Parlament egyik ablakából

Mire a tömeg azt kezdte skandálni, hogy "gyertek ki", majd elkezdték énekelni a Himnuszt. Ezután egy kockás anyag - valószínűleg egy asztalterítő - jelent meg az ablakban, majd egy "veletek vagyunk" feliratú molinó.

A Telex úgy tudja, hogy a Párbeszéd képviselői akcióztak. Szabó Tímea kockás zászlót, Tordai Bence „Veletek vagyunk” zászlót lógatott ki a Parlament ablakából.

12:06

Nincs tanár, nincs jövő!
A sztrájk alapjog!
Fizessétek ki a tanárainkat!
Szabad ország! Szabad oktatás!
Tök mindegy, hogy bal vagy jobb, a sztrájk mindenhol alapjog!

Többek között ezt skandálja több ezer diák a Kossuth téren a pedagógussztrájk első napján.

11:56

A Kossuth téren több ezren éneklik A Pál utcai fiúk című musicalből a Mi vagyunk a grund című dalt. Ami egyébként már reggel felcsendült, akkor a Wekerletelep hat iskolájának sztrájkhoz csatlakozó tanárai énekelték el együtt.

11:54
Kecskeméti sztrájkolók

A Kecskeméti Németh László Gimnázium tizenhat fős tantestületének hat tagja vesz részt a sztrájkban, a szintén kecskeméti Kertvárosi Általános Iskolában a tizenhat pedagógus közül tizenöten döntöttek ugyanígy. A Bács-Kiskun Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Kecskeméti Tagintézményeiben tizenkilencen sztrájkolnak, a Bolyai János Gimnáziumban huszonegy pedagógus csatlakozott a pedagógussztrájkhoz, négy pedagógus pedig szolidaritási nyilatkozatot írt alá. Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Bányai Júlia Gimnáziumból tizenkilenc tanár csatlakozott a határozatlan idejű pedagógussztrájkhoz. A Kecskeméti Belvárosi Zrínyi Ilona
Általános Iskolda Béke általános iskolájából 19 pedagógus sztrájkol reggel 8 és délután 4 között. A Széchenyivárosi Arany János Általános Iskolában pedig 28 pedagógus.

11:47
Az ELTE média tanszéke is szolidáris a tanárokkal

11:34
A Kossuth térre értek a tanárok mellett tüntető diákok

Több irányból érkeznek középiskolások a Parlament elé, becslések szerint több ezren gyűltek össze a Kossuth téren.

11:32
Egyházi iskolákban is akcióznak tanárok

A Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Iskola 21 pedagógusa is csatlakozott a pedagógusok országos mozgalmához. „Kiállunk a pedagógusok erkölcsi és anyagi megbecsülése mellett, valamint az oktatás minőségében és eredményességében kulcsszerepet játszó munkafeltételek érdemi javításáért. Tiltakozunk a diákok és a pedagógusok túlterheltsége ellen.  Kötelességünknek érezzük felhívni a figyelmet az oktatás mindenkori kiemelt fontosságára. Törekvéseink nem irányulnak kollégáink, iskolánk vezetősége és legfőképpen tanítványaink ellen, hiszen mindannyian a jelen és a jövő generációjának érdekét szem előtt tartva cselekszünk” – írják nyilatkozatukban, amelyet eljuttattak az Eduline-hoz. Nem a bonyhádi az egyetlen egyházi iskola, ahonnan tanárok csatlakoztak a pedagógusok tiltakozó akcióihoz.

11:23
A Politechnikumban három napig csak a végzősöknek tartanak órákat

„Az iskolavezetés döntése értelmében március 16-án, 17-én és 18-án csak a végzős évfolyamnak tartunk órákat” – olvasható abban a levélben, amelyet a Közgazdasági Politechnikum Alternatív Gimnáziumban tanulók szülei kaptak meg. A Politechnikum tanárainak ugyanis döntő többsége nyilatkozott úgy, hogy ezen a héten sztrájkol.

„A pedagógus szakszervezetek jogi állásfoglalása szerint a többi évfolyamon nem kötelezhetők a gyerekek a tanórákon való részvételre, így a Poliban nem sztrájkoló tanárok szakórákat a 7-11. évfolyamon nem tartanak” – írják. Azt is hozzáteszik, hogy ha vannak olyan szülők, akik a gyerekeiket szeretnék beküldeni az iskolába ezen a három napon, megtehetik, gyermekfelügyelet ugyanis lesz.

11:14
Egész komoly tömeg vonul a Kossuth tér felé

A Mérce közvetítésében jól látszik, hogy több száz középiskolás vonul a Parlament felé, azt skandálják, hogy "a sztrájk alapjog" és "fizessétek ki a tanárainkat".

11:08
Újabb iskolák 

A Pécsi Meszesi Általános Iskola kilenc pedagógusa polgári engedetlenségi akcióba kezdett, az oktatás színvonalának javítását és a sztrájkjog visszaszerzését tűzték ki célul. „Szeretnénk megbecsülést, mert oktatás=jövő” – írták az Eduline-nak. Az Agárdi Chernel István Általános Iskola és Gimnázium pedagógusai is polgári engedetlenséggel tiltakoznak az oktatás jelenlegi helyzete ellen.

„A szülők azzal támogatták az akciónkat, hogy nem küldték iskolába gyermekeiket, sőt volt olyan osztály, ahol a szülők közösségépítő programot szerveztek erre a napra a tanulóknak. Érdekesség: amikor kiderült, hogy a pedagóguskar több mint 80 %-a vállalja a polgári engedetlenséget, az iskolában március 16-ra rendkívüli tanítási szünet lett elrendelve, az elmaradt tanítási napot pedig egy későbbi szombati napon kell pótolni” – írta az egyik pedagógus.

11:02
Van olyan szombathelyi iskola, ahol a tanárok több mint 70 százaléka sztrájkol

A Szombathelyi Zrínyi Ilona Általános Iskolában a tantestület több mint 70 százaléka sztrájkol. Az iskola több tanára néhány héttel ezelőtt polgári engedetlenségi akcióba is kezdett.

10:52
Eközben a Kossuth téren

Diákok gyülekeznek a Kossuth téren. Az egyik szervező a Facebookon azt mondta, szolidaritási tüntetést szerveztek, hogy a diákoknak is legyen lehetőségük kiállni a tanáraikért. A Parlament elé érkeznek majd azok a középiskolások is, akik fél tízkor gyülekeztek három helyszínen (Fővám tér, Hősök tere és Széll Kálmán tér), ők délben csatlakoznak a Kossuth téri tüntetéshez.

10:43
Kecskeméten legalább nyolc iskolában sztrájkolnak tanárok

A Kecskeméti Bányai Júlia Gimnáziumban például tizenkilenc tanár csatlakozott a határozatlan idejű sztrájkhoz. Az Eduline-nal a gimnázium egyik tanára azt közölte, úgy tudják, hogy Kecskeméten legalább nyolc intézmény legalább százötven tanára sztrájkol.

10:37
A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány is támogatja a sztrájkot

10:33
A Németh László Gimnáziumban is sztrájkolnak

Az Eduline-nal a budapesti Németh László Gimnázium egyik pedagógusa azt közölte, náluk tizenkilencen kezdtek sztrájkolni.

10:18
182 szülő támogatja az egyik IX. kerületi iskola pedagógusainak sztrájkját

A IX. Kerületi Molnár Ferenc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola pedagógusai közül huszonkilencen nem vették fel a munkát szerdán, hat pedagógus pedig aláírásával fejezte ki szolidaritását. Megmozdulásukat támogatja a szülői közösség 182 tagja is. „A mai naptól sztrájkkal fejezzük ki elégedetlenségünket a közoktatás jelenlegi állapota, az alacsony pedagógusbérek és a társadalmi megbecsültség hiánya miatt” – írták az Eduline-nak.

10:06
A lauderesek tizenkét pontja

A budapesti Lauder Javne Iskola tanársztrájkot támogató dolgozói tizenkét pontban foglalták össze követeléseiket.

Legyen béke!

1. Nemzeti konszenzuson alapuló, hosszú távú oktatási stratégiát!
2. Egyenlő hozzáférést a minőségi oktatáshoz!
3. Minden gyerek lehessen olyan, amilyen!
4. Csökkenjen a tananyag, csökkenjen az óraterhelés, csökkenjen az adminisztráció!
5. Több pénzt az oktatásra!
6. Szabad tankönyvválasztást és a cenzúra eltörlését!
7. A helyi igényeknek megfelelő, decentralizált oktatást!
8. Felelős és önálló oktatási minisztériumot!
9. Versenyképes fizetést az oktatásban, nevelésben dolgozóknak!
10. Hozzuk haza az országelhagyókat, hozzuk vissza a pályaelhagyókat!
11. Vissza a sztrájkjogot!
12. Unió az Unióval!

Esélyegyenlőség, tanszabadság, szolidaritás!

És ugyanez Nagy Ervin, A tanár című sorozat főszereplőjének előadásában:

09:54
A Kölcsey-gimnázium is csatlakozott

A hvg.hu azt írja, a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium tantestületének egy része is csatlakozott a mai sztrájkhoz.

09:52
Mire lenne szükség az iskolákban?

„11 éve működő társadalmi vállalkozásként most nekünk is meg kell szólalnunk, mert a mottónkra adott válaszban – hogyan neveljünk boldog gyerekeket? – nagyon is benne vannak a pedagógusok” – írja a Felelős Szülők Iskolája.

„A gyerekeknek joga van a minőségi oktatáshoz, csakúgy, mint a pszichológiai biztonsághoz, ezt pedig csak olyan oktatási környezetben, olyan tanárokkal, óvodapedagógusokkal tudják megélni, akik nem csak szakmailag felkészültek, hanem képesek megújulni mentálisan is támogatni a diákokat, abban, hogy az életet boldogan éljék, fedezzék fel, megtalálják saját útjukat. A Felelős Szülők Iskolája évek óta dolgozik tanárokkal, akik erőn felül teljesítenek, hivatásukat űzik, de fáradtak, ami azért nagy baj, mert egy tanár az egyéniségével is tanít” – emelik ki.

Úgy látják, sokkal több iskolapszichológusra lenne szükség, játékos élménypedagógiai oktatásra, pszichológiai képzésre a tanárhallgatóknak, pályagondozásra, szupervízióra, módszertani megújulásra, közösségre, megbecsülésre, több szabadságra a tanterv, tanmenet, tankönyvválasztás kapcsán. A teljes írást itt olvashatjátok el.

09:49
Mosonmagyaróváron polgári engedetlenségi akcióba kezdtek

A mosonmagyaróvári Ujhelyi Imre Általános Iskola tizenhat dolgozója reggel nyolc és tíz között polgári engedetlenségi akcióban vesz részt: nem veszik fel a munkát, nem tartják meg az óráikat. „Akciónk nem pártpolitikai indíttatású, nem irányul kollégáink ellen, nem irányul az iskolánk vezetősége ellen, nem irányul az iskolánkat felügyelő és irányító tankerület ellen. És főleg nem irányul tanítványaink ellen, sőt, az ő érdekeiket szem előtt tartva cselekszünk” – írják a Facebookon közzétett nyilatkozatukban.

09:48
Így

09:42

09:36
"Olyan lesz a jövő, mint amilyen a ma iskolája" - valami készül az Óbudai Árpád Gimnázium előtt

09:32
Tizenkilencen sztrájkolnak az egyik tatabányai iskolában

A tatabányai Dózsakerti Váci Mihály Általános Iskola Dózsa György Sportiskolai Általános Iskola 19 pedagógusa csatlakozott a mai sztrájkhoz: 7:45 és 9:25 között nem veszik fel a munkát. Ebben az iskolában egyébként korábban polgári engedetlenségi akciót is tartottak tanárok.

09:29
ELTE-s oktatók is támogatják a sztrájkolókat

Legalábbis erről árulkodik az a fotó, amely az ELTE lágymányosi campusán készült:

09:24
Hiller István a sztrájkról

 Hiller István volt oktatási miniszter a Tanárblog élő adásában beszélget Prievara Tibor tanár. Azt mondta, az ő minisztersége idején is volt sztrájk, de eszébe nem jutott volna, hogy a sztrájkhoz mint alapjoghoz hozzányúljon. „Nem azért nem csináltam meg, mert nem akartam vagy nem mertem, de eszembe sem jutott ilyen. Törvénybe foglalt intézményeink voltak arról, hogy hogyan kell kapcsolatot tartani a pedagógusok szervezeteivel” – mondta.

09:13
Az újpesti Karinthyban polgári engedetlenségi akcióba kezdtek

Az Újpesti Karinthy Frigyes Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában huszonhárman tagadták meg a munkát szerda reggel. „A nap folyamán 2 órán keresztül nem vesszük fel a munkát, és nem folytatunk oktatási-nevelési tevékenységet. Tesszük mindezt kizárólag erkölcsi indíttatásból, önálló, jogtudatos állampolgárokként. Figyelemfelkeltő akciónk nem irányul intézményünk, vagy tankerületünk vezetői ellen. Elsősorban jelenlegi és jövőbeni tanítványaink érdekeit szem előtt tartva cselekszünk. Egyrészt tiltakozni szeretnénk a sztrájkjog gyakorlásának korlátozása ellen, másrészt így szeretnénk a társadalom figyelmét felhívni arra, hogy az oktatás jelenleg súlyos válságban van Magyarországon” – írták az Eduline-nak. 

Hozzáteszik: olyan munkakörülményeket szeretnének, amelyek biztosítják a minőségi munkavégzés alapfeltételeit, az elviselhető munkaterhelést mind a diákok, mind a tanárok és nem pedagógus alkalmazottak számára és nagyobb iskolai autonómiát biztosítanak (pl. szabad tankönyvválasztás). „Olyan munkabért szeretnénk, ami nem okoz egzisztenciális kilátástalanságot. Ezek teljesülése szükséges ahhoz, hogy ne okozzon problémát a pályaelhagyás és a tanárhiány, és legyen utánpótlás, aki a nyugdíjba vonuló kollégák helyébe lép. Amennyiben nem oldjuk meg sürgősen az oktatásban tapasztalt problémákat, gyermekeink színvonalas tanulását és jövőjét kockáztatjuk” – írják.

09:08
A Budenzben a tantestület több mint fele sztrájkol

A budapesti Budenz József Általános Iskola ötvenhárom tanára közül harmincöten sztrájkolnak ma – ezt közölték az Eduline-nal. 

09:01
Eközben a Városmajori Kós Károly Általános Iskolánál

Az Eduline úgy tudja, a Városmajori Kós Károly Általános Iskola negyvenöt pedagógusa közül húszan sztrájkolnak.

08:56
"A rendszerváltás talán legnagyobb és legsúlyosabb kudarca"

„Rendszeresen ki szoktam számolni, hogy egy középiskolai tanár bére könyvekre átszámított vásárlóerőben (én mindent ebben számolok) harmada, negyede sincs osztrák, francia, holland, finn kollégáik bérének. Érthetetlen hogy ez így van, és a rendszerváltás talán legnagyobb és legsúlyosabb kudarca, következményei beláthatatlanok” – írja a Facebookon Dragomán György, József Attila-díjas író, aki azt is hozzáteszi: szolidaritást vállal a sztrájkoló tanárokkal.

08:53
A Szent László Gimnázium sztrájkolóihoz szülők is csatlakoztak

A budapesti Szent László Gimnáziumból Tóth Viktor, az iskola tanára jelentkezett be a Facebookon. A gimnázium előtt a sztrájk reggelén egy tucatnyi szülő is megjelent, akik „Szülők a tanárok mellett a gyerekekért” feliratú molinót tartottak. A Szent László Gimnáziumból indult el néhány hete a polgári engedetlenségi akciósorozat, amellyel az iskolákban, óvodákban dolgozók a február 11-én megjelent, a pedagógussztrájk szervezését megnehezítő rendelet ellen tiltakoztak.

08:42
A Wekerletelep hat iskolájában sztrájkolnak tanárok

A budapesti Wekerletelepen hat intézmény dolgozói kezdték közösen a napot a Kós Károly téren, ők is sztrájkolnak szerdán. A PDSZ élő Facebook-bejelentkezésében azt mondták, a bérek rendezését és a kötelező óraszámok csökkentését követelik, ragaszkodnak ahhoz, hogy teljes értékű sztrájkot tarthassanak. „Diákjaink hosszú távú érdekeit tartjuk szem előtt, amikor ezen a napon nem vesszük fel a munkát. Szeretnénk, ha érkeznének pályakezdő kollégák a közoktatásba, és a jelenlévők nem kényszerülnének elhagyni azt megélhetési okokból. Szeretnénk, ha minden tanórát azt a felkészült szaktanár tartaná, aki erre megbízatást kapott év elején. Szeretnénk, ha egyetlen óra sem maradna el tanárhiány miatt, és egy kolléga sem kerülne abba a méltatlan helyzetbe, hogy megossza energiáit a meglévő órái és a díjazás nélkül helyettesített órái között. Szeretnénk, ah az európai viszonylatban kiemelkedően magas óraszám és az adminisztrációs terhek nem lennének akadályai a minőségi munkának” – olvasták fel közleményüket, amelyben a munkájukat segítő szakemberek (például könyvtárosok, pedagógiai asszisztensek, rendszergazdák) béremelésének szükségességére is kitértek.

A sztrájkhoz hét iskolából csatlakoztak pedagógusok: az Erkel Ferenc Általános Iskolából, a Hungária Általános Iskola és Kollégiumból, a Kispesti Deák Ferenc Gimnáziumból, a Kós Károly Általános Iskolából, a Pannónia Általános Iskolából, a Puskás Ferenc Általános Iskolából. A bejelentkezést a tanárok A Pál utcai fiúk musical Mi vagyunk a Grund! című dalának eléneklésével zárták.

A Kós Károly téri közös kiállás egyik szervezője azt mondta, nyolctól már az iskolákban a sztrájkolók szendvicseket gyártanak majd. Felvették a kapcsolatot a Budapest Bike Maffiával, a sztrájk idején elkészített szendvicseket a Gyáli úti hajléktalanszállóra juttatják majd el.

08:28
A Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnáziumban polgári engedetlenségi akcióba kezdtek

A tantestület tizenhat tagja úgy döntött, nem sztrájkolnak, mert a február 11-én megjelent sztrájkrendelet ellehetetleníti a munkabeszüntetést. Helyette polgári engedetlenségi akcióba kezdenek, ma nem veszik fel a munkát, nem tartják meg az óráikat. „Tisztában vagyunk vele, hogy ebben a nehéz időszakban más, fontos kérdések is foglalkoztatják a közvéleményt, azonban úgy érezzük, hogy minden egyéb nehézség ellenére mégis ki kell fejeznünk álláspontunkat” – írták az Eduline-nak. Az ország legjobb gimnáziumai közé tartozó dunakeszi középiskolában egyébként már február 21-én is polgári engedetlenségi akciót szerveztek tanárok.

08:23
A Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (TDDSZ) is kiáll a tanárok mellett: virtuális sztrájkot szerveznek, a kieső fizetésüket pedig a  tanároknak ajánlják.

08:07
Van sztrájk, de nem marad el minden óra. Mi a teendő?

Ha az intézményben van sztrájk, de az oktatás nem marad el teljesen, akkor csak szülői igazolással lehet otthon maradni - írja a Szülői Hang. Részleteket itt olvashattok.

07:51
#fizessétekkiatanárainkat

Művészek állnak ki a sztrájkoló tanárok mellett:

07:38
Mi lesz ma?

A fővárosban és vidéken is rengeteg programot szerveznek a sztrájkoló tanárok és a mellettük kiálló diákok, szakszervezetek. Több iskola, szervezet pedig alternatív iskolanappal készül azoknak, akik nem tudják megoldani a munkabeszüntetés alatt a gyermekfelügyeletet.
A mai programokról itt írtunk bővebben:

07:24
Kell-e pótolni az elmaradó órákat?

A sztrájk miatt elmaradó tanórákat alapesetben nem kell pótolni, csak abban az esetben, ha az iskolai követelmények másképpen nem teljesíthetőek – írja a  Szülői Hang Közösség a mai napra készített kisokosában.

07:17
Március 16-án sztrájkba kezdenek a tanárok. De hogy jutottunk ide?

A kormány és a pedagógus-szakszervezetek között hónapok óta zajló tárgyalások nem vezettek eredményre, ahogy a január 31-i kétórás munkabeszüntetés sem. A január végi akciót követően majdnem háromszáz iskolában kezdtek tanárok polgári engedetlenségi akcióba.

07:01
A Tanítanék Mozgalom gyűjtésbe kezdett

06:51
Szombaton is lesz demonstráció

„Kockás inges találkozót” tartanak majd Budapesten, a Kossuth téren, 15 órától. A Tanítanék Mozgalom több tagja, több szakszervezeti vezető, szülők, pedagógusok, diákok, sőt noÁr és Nagy Ervin, A tanár című sorozat főszereplője is felszólal majd. Az esemény Facebook-oldalát itt találjátok.

06:37
De akkor hová menjenek a diákok?

A budapestiek például az Alternatív Közgazdasági Gimnázium ba(AKG), ahová március 16-án azokat várják, akik a sztrájk miatt nem mennek iskolába. Ők sem tartják meg az órákat, befogadó iskolaként (amolyan nyílt napként) játékokat, beszélgetéseket, foglalkozásokat tartanak a hozzájuk érkező diákoknak. Illetve ügyeletet és programokat ajánlanak azoknak, akiknek a sztrájk miatt nem tudják biztosítani a felügyeletét március 16-án reggel 8.00-tól 14.00-ig.

06:20
Ha megtehetik, ma ne küldjék iskolába/óvodába a gyerekeiket

- erre kérte a szülőket a sztrájkot szervező két szakszervezet, valamint a Szülői Hang Közösség is. Utóbbi egyébként összeállított egy anyagot is a gyakran feltett szülői kérdésekről:

06:06
Új dallal és klippel rukkolt elő noÁr

05:45
Ma nem csak sztrájk lesz

Hanem tüntetés is. 10 órától Budapesten, a Kossuth téri Tisza István szobornál tüntetnek majd diákok és a tanárszakos hallgatók, akik mellett felszólal Berg Judit író és Molnár Áron, vagyis noÁr, és lesz "kockás inges" flashmob is.

Pedagógushallgatók külön demonstrációt is szerveznek szerdán, délután fél négytől tüntetnek az Akadémia utcában, az Emberi Erőforrások Minisztériumának épülete előtt. Tizenhét középiskola diákönkormányzata emellett szolidaritási menettel is támogatja a sztrájkoló tanárokat. Délelőtt fél tízkor gyülekeznek három helyszínen (Fővám tér, Hősök tere és Széll Kálmán tér), majd délben csatlakoznak a Kossuth téri tüntetéshez.

05:30
Mit követelnek a tanárok?

Elsősorban a bérek emelését és a munkaterhek csökkentését. Nemcsak a pedagógusokról van szó, a sztrájkolók az oktatásban dolgozó más munkavállalók fizetésének emelését is követelik (rájuk ugyanis még mindig a közalkalmazotti bértábla vonatkozik), emellett azt is szeretnék elérni, hogy a pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztensek munkaterhei is kisebbek legyenek.

És mekkora fizetésemeléssel lenne elégedett a két nagy pedagógus-szakszervezet sztrájkbizottsága? Ha a kormány által ajánlott 10 százalékon felül további 45 százalékkal emelkedne a bérük. További részleket itt találtok: