Kötelező lesz az oltás az állami iskolák és egyetemek tanárainak, itt vannak a részletek Közoktatás
Szabó Fruzsina

Kötelező lesz az oltás az állami iskolák és egyetemek tanárainak, itt vannak a részletek

Előírhatják a koronavírus elleni oltást a dolgozóiknak a munkáltatók – ezt jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón. A döntés a tanárokat, az óvodapedagógusokat és az egyetemi, főiskolai oktatókat is érinti. A részletszabályokról szóló kormányrendelet csütörtök este már meg is jelent a Magyar Közlönyben.

A koronavirus.gov.hu kiemeli: az egészségügyi dolgozók után a kormánytisztviselőknek, a honvédelmi, rendvédelmi, az állami fenntartású szociális és gyermekvédelmi intézmények dolgozóinak, az állami fenntartású kulturális és felsőoktatási intézmények dolgozóinak, az adóhivatali dolgozóknak, az állami fenntartású általános és középiskolák dolgozóinak is be kell oltatniuk magukat koronavírus ellen.

Az óvodapedagógusokra más szabályok vonatkoznak, ők ugyanis jellemzően önkormányzati óvodákban dolgoznak – esetükben a polgármester dönt arról, kiknek írja elő a kötelező védőoltást. Ugyanez igaz az önkormányzati fenntartású szociális, köznevelési, kulturális és egyéb intézmények munkatársaira, derül ki a kormányrendeletből.

A koronavirus.gov.hu-n lévő tájékoztató egyértelművé teszi: a gyesen, gyeden lévő, illetve tartósan távollévő tanároknak, óvodapedagógusoknak, oktatóknak – akárcsak a versenyszférában és az állami szféra más területein – nem kötelező beoltatniuk magukat. Ahogy azoknak sem, akiknek orvosi igazolásuk van arról, hogy a védőoltás számukra „ellenjavalt”.

A kormányrendelet úgy fogalmaz, hogy az állami szférában dolgozók közül azoknak, akik „munkavégzés során ügyfelekkel rendszeresen találkoznak”, december 15-ig kell megkapniuk az első oltást, a többi alkalmazottnak január 31-ig kell beoltatnia magát. A rendelet alapján a munkáltató dönt arról, kik tartoznak az első kategóriába, erről november 15-ig küld értesítést.

Aki határidőig nem oltatja be magát, fizetés nélküli szabadságra kell küldeni, egy év múlva a jogviszonya megszüntethető.

Mi lesz az egyházi és magániskolák tanáraival?

A munkáltató, vagyis az iskola fenntartója dönt, erről pedig e-mailen vagy papír alapon kell tájékoztatnia a dolgozókat, 45 napos határidőt adhat.

A nemrég alapítványivá vált egyetemekről újságírói kérdésre Gulyás Gergely a kormányinfón azt mondta, az ő oltásukról az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriuma dönt majd.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.