Sok diák szorong az iskolában - nem biztos, hogy szimulál az, akinek fáj a hasa Közoktatás
Csik Veronika

Sok diák szorong az iskolában - nem biztos, hogy szimulál az, akinek fáj a hasa

Az, hogy valaki izgul az iskola miatt, gyakori jelenség - van azonban olyan fokozata ennek, ami már közel sem egészséges.

A hazai statisztikák és szakmai tapasztalatok szerint az iskoláskorú gyerekek közel 5 százaléka küzd iskolával kapcsolatos klinika szintű szorongással - írja a Qubit. Az oldal a témáról Bognár Emesével, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának klinikai szakpszichológusával beszélgetett.

Az viszont már kóros, hogyha ez a szorongás problémát kezd jelenteni. A gyereknek megváltozik a viselkedése, sírósabbá, visszahúzódóbbá válik, egyre nehezebben indul el reggel, húzza az időt a készülődéskor, kisebb gyerekeknél akár dühroham is előfordulhat, testi tünetek is megjelenhetnek, fáj a fejük, a hasuk - magyarázza Bognár Emese.

A szakember szerint 10 éves kor után ennek a szorongásnak az oka leggyakrabban a szociális szorongás, a kortársak megítélésétől, a kudarcoktól való félelem. Viszont az is előfordulhat, hogy konkrét, valós oka van a szorongásnak, a kortárs bántalmazás, a bullying, megaláztatások.

Mit tehetnek a szülők?

Gyakran óhatatlanul összekeverednek a szülő és a gyerek érzései, iskolával, teljesítménnyel kapcsolatos aggodalmai, Fontos megismerni a gyermek szempontjából a számára nehezebb helyzeteket; próbáljunk meg egy nyugodtabb helyzetben beszélgetni a gyerekkel, megkérdezni, hogy bántják-e, piszkálják-e az iskolában.

Ha a szülő észreveszi a szorongást, rendkívül fontos az iskolával is együttműködni. Jelezni a problémát a tanároknak, és kideríteni, hogy ők is tapasztalják-e a megváltozott viselkedést, illetve történt-e, történik-e bármi az iskolában, ami kiválthatja a szorongást. A tanárokkal együttműködve sikerülhet megoldást találni.