Több budapesti és vidéki középiskolában kötelező maszkot hordani, nem lazítottak a szabályokon Közoktatás
Szabó Fruzsina-Csik Veronika

Több budapesti és vidéki középiskolában kötelező maszkot hordani, nem lazítottak a szabályokon

Kötelező a maszkviselés a folyosókon, a büfében, a lépcsőházban, egyedül az osztályteremben nem kell eltakarni az orrot és a szájat – több középiskolában ilyen járványügyi szabállyal indult az új tanév. Van, ahol az épületbe érkező szülőktől védettségi igazolványt kérnek, máshol a diákokon és a tanárokon, ott dolgozókon kívül senki nem léphet be az iskolába, legfeljebb előzetes engedéllyel. Változatos előírásokat találtunk a közép- és általános iskolák oldalán, némelyik jóval szigorúbb, mint a minisztériumi ajánlás.

A tanév kezdete óta kötelező maszkot viselni a folyosókon, az átriumban, az előadótermek előtereiben, vagyis az osztálytermeken kívül gyakorlatilag az összes helyiségben – ez a szabály a IX. kerületi Leövey Klára Gimnáziumban. „A naponkénti járványügyi helyzet függvényében mindenki maga mérlegelje a szájat és orrot eltakaró maszk folyamatos viselését, de ezt az iskolavezetés a 4. hullám emelkedő tendenciája miatt nyomatékosan ajánlja” – olvasható a gimnázium járványügyi előírásában, amely azt is leszögezi, hogy szülők csak akkor léphetnek be az épületbe, ha a portásnak bemutatják védettségi igazolványukat.

A tantermek ablakait próbálják folyamatosan nyitva tartani, és ez valószínűleg akkor sem fog változni, ha csökkenni kezd a hőmérséklet, a dokumentumban ugyanis arra kérik a diákokat és a tanárokat, hogy készüljenek meleg ruhákkal. A tornacsarnokban is folyamatosan szellőztetnek, és ha jó az idő, a foglalkozások egy részét a szabadban tartják. A testnevelésórákat úgy szervezik, hogy azok később kezdődjenek és korábban érjenek véget, így az öltözőkben sem alakul ki tumultus.

Ezzel a IX. kerületi gimnázium jóval szigorúbb szabályokat hozott, mint amit az Emberi Erőforrások Minisztériuma javasolt az intézményeknek. Kásler Miklós tárcavezető még augusztus 25-én írt levelet az igazgatóknak, ebben az állt, hogy a maszk viselése nem kötelező az iskolákban, de megtiltani sem szabad, reggelente nem kell mérni a diákok testhőmérsékletét, sőt a miniszter feloldotta azt az előírást is, amely alapján az osztálytermekben eddig távolabb helyezték el a padokat (már ahol volt ehhez elegendő hely). Ettől függetlenül az intézmények dönthetnek úgy, hogy több teremben „osztják szét” a diákokat, és úgy szervezik az ebédelést és a testnevelésórákat, hogy ne legyen nagyobb csoportosulás.

Több középiskolában kötelező a maszk vagy a lázmérés

A IX. kerületi gimnáziuméhoz hasonlóak az előírások a székesfehérvári Széchenyi István Műszaki Technikumban is, ahol a szünetekben az összes diáknak fel kell vennie a maszkot, a sál vagy a kendő nem elegendő. Az intézmény reggelente egyébként továbbra is méri a tanulók testhőmérsékletét, az épületbe lépéskor kötelező a kézfertőtlenítés, az órákon „a szájat és az orrot eltakaró maszk viselése erősen ajánlott” – olvasható a járványügyi tájékoztatóban, amely arra is kitér, hogy az épület ajtókilincseit és a mosdókat tanítási napokon legalább óránként fertőtleníteni kell. A szintén székesfehérvári Jáky József Technikumban is kötelező a közösségi terekben maszkot viselni, de az osztályteremben le lehet venni.

Duda Ernő szegei virológus professzor pont ezt a szabályozást tartja célszerűnek, korábban úgy nyilatkozott, a maszkviselés a szünetekben és a tanítás utáni időszakban lenne leginkább indokolt, a vírus ugyanis épp akkor tud cseppfertőzéssel terjedni, ha a gyerekek a szünetekben hangosan beszélnek, kiabálnak. Minél hangosabban beszél ugyanis valaki, annál magasabb a fertőzés esélye.

Van, ahol bemehetnek a szülők. Van, ahol nem

Nem egységesek a szabályok abban sem, hogy az iskola épületébe beléphetnek-e a szülők, és kell-e maszkot viselniük – emiatt elég vegyes a kép, már ami a tanév eleji szülői értekezleteket illeti. Van, ahol csak a kezdő évfolyamokba járók szüleinek tartottak személyes tájékoztatót, a többi évfolyamon online szülőit szerveztek, máshol az összes tanév eleji értekezletet a Zoomon vagy más felületen tartották meg.

A székesfehérvári Lánczos Kornél Gimnázium diákjainak és tanárainak például nem kell maszkot hordaniuk, de a szülői értekezleten már kötelezővé tették az orr és a száj eltakarását. Ugyanez a szabály a kalocsai Nagyasszonyunk Katolikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnáziumban, ahol szintén csak azok a szülők vehetnek részt a közös megbeszéléseken, akik felveszik a maszkot. A debreceni Kölcsey Ferenc Református Gyakorló Általános Iskolában a védettség dönt: azoknak a felnőtteknek (a szülők mellett közéjük tartoznak az iskolai dolgozók és a gyakorlatukat töltő hallgatók is) kell maszkot viselniük, akiknek nincs védettségi igazolványuk. Az intézménybe a szülők egyébként is csak előzetes engedéllyel léphetnek be.

A debreceni Medgyessy Ferenc Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Technikum épületében csak az ott tanulók és dolgozók tartózkodhatnak, a szülőknek online vagy telefonos ügyintézést javasolnak, ha pedig mégis be kell menniük az iskolába, előzetesen időpontot kell egyeztetniük. A lépcsőházakat, a mosdókat, az öltözőket és a kilincseket itt is folyamatosan fertőtlenítik, a folyosókon és a lépcsőházban pedig – olvasható a tájékoztatóban – „közlekedés a menetirány szerinti jobb oldalon, a lehető legnagyobb távolság megtartása mellett történik”, a főépület lépcsőházában az egyik lépcsőt például csak a lefelé, a másikat csak a felfelé tartók használhatják.

Osztályok karanténban

Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter keddi sajtótájékoztatóján azt mondta, „jelenleg nincs arra mutató adat, hogy a gyerekek között az iskolakezdéssel megemelkedett volna a megbetegedések száma”. Optimista nyilatkozatot tett nemrég Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár is. Szerinte egyértelmű siker, hogy úgy tudták a jelenléti oktatást beindítani, hogy "az lényegében és érdemben mindenhol zökkenőmentesen el tudott indulni”. Maruzsa Zoltán a járvány miatt elképzelhetők egyedi intézkedések egyes intézményekben, de

a magas szintű országos átoltottság miatt egyelőre nem készül a kormány rendszerszintű digitális átállásra.

Egyelőre valóban csak néhány iskolából érkeztek olyan hírek, hogy karanténba került egy-egy osztály. A délmagyar.hu kedden írt arról, hogy két szegedi iskolában találtak egy-egy koronavírus-fertőzött diákot, az osztálytársaikat hazaküldték. Az egyik hódmezővásárhelyi iskolában múlt héten betegedett meg egy tizedikes tanuló, az ő osztályából a lap szerint eddig mindössze hat-hét diák oltatta be magát.

A nyári diákoknak szervezett, négynapos oltási akcióban 48 ezer regisztráló közül egyébként majdnem 47 ezer diák kapta meg a vakcinát. Mostanra összesen 255 ezer 12 és 17 év közötti tanuló oltatta be magát - közölte nemrég a járványügyi adatokról beszámoló kormányzati oldal. A 18-19 évesek 60 százaléka, 121 ezren számítanak védettnek.

A köznevelési államtitkár már július elején arról beszélt, hogy a tanárok, tanítók, óvodapedagógusok körében 90 százalékos az átoltottság, „egész tantestületek megfertőződésétől tehát nem kell tartanunk”.