Szeptemberi iskolabezárásokról terjed folyosói pletyka, pedig a kormány optimista Közoktatás
Csik Veronika - Szabó Fruzsina

Szeptemberi iskolabezárásokról terjed folyosói pletyka, pedig a kormány optimista

Furcsa pletyka terjed a tanévkezdésről különböző fórumokon és Facebook-csoportokban. Az Eduline-nak több szülő azt mondta: „úgy hallotta”, hogy a koronavírus-járvány negyedik hulláma miatt szeptember közepén újra online oktatásra állnak át az iskolák. Pedig szeptemberi iskolazárásról szó sincs, sőt a tanárok 90 százalékos átoltottsága és a 12 évnél idősebb diákok négynapos oltási kampánya miatt a kormány kifejezetten optimista. De akkor mi lesz szeptember közepén?

Általános iskola, alsó tagozat: lesz iskolakezdés? És meddig? Annyi mindent hallani, hogy csak két hétig lesz iskola... igaz lehet ez?

A nagyobbiknál már szervezik az oltást, mi engedjük, hogy beadják. Nekik két hétig biztos lesz suli, de utána nem tudnak semmit sem

Jön az ősz, a hideg, hűvös idők, indul majd ismét a vírusinvázió, megszaporodnak a megbetegedések, szóval igen, heteken belül korlátoznak mindent, az iskolát is

Október közepén, azt hiszem, 15-től lesz online oktatás

Szeptember közepétől lesz online oktatás megint? A mamám mondta ezt nekem, így hallotta a tévében

Számos ilyen kommentet lehet találni a különböző fórumokon, a Facebookon és a legnépszerűbb kérdés-válasz oldalakon. Az Eduline munkatársainak az ország különböző részén élő szülők is említettek olyan pletykát, amely szerint csak szeptember közepéig lesz tanítás, utána az iskolák a koronavírus-járvány negyedik hulláma miatt ismét digitális oktatásra állnak át.

Persze egyikük sem hivatalos forrásból hallotta a hírt (hogy ilyet nem is hallhattak, arra mindjárt kitérünk), azt mondták, hogy „az iskolában több szülő is erről beszél”, „a folyosón terjed a pletyka”. Nem véletlen, hogy a napokban több iskolaigazgató küldött e-mailt a szülőknek, amelyben tisztázták, mit lehet tudni a tanévkezdésről, és mit nem.

Hagyományos tanévkezdés? A kormány erre készül

Pedig szeptember 15-i iskolazárásról szó sincs, sőt a különböző nyilatkozatokból úgy tűnik, a kormány egyelőre kifejezetten optimista. Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter kedden például azt mondta, hogy a tanév biztonságosan elkezdődhet szeptemberben, a koronavírus-járvány jelenlegi helyzete lehetővé teszi, hogy "jelenléti oktatás" legyen.

Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár már július elején leszögezte, hogy hagyományos iskolakezdésre készülnek, mert a tanárok, tanítók, óvodapedagógusok 90 százaléka megkapta az oltást, „egész tantestületek megfertőződésétől tehát nem kell tartanunk”. A 16-18 évesek közül már júliusban beoltatta magát minden második diák, a 12-15 évesek oltása pedig még zajlik - augusztus 30-án és 31-én, szeptember 1-jén és 2-án kampányszerű oltást szerveznek a 12 évesnél idősebb diákoknak, akik a Pfizer-vakcinát kapják majd meg.

„A kisiskolások részére még nincs meg az oltás lehetősége, de az ő körükben egyébként is alacsony volt a fertőzés előfordulása, és abban bízunk, hogy azáltal, hogy a szülők, a társadalom mobilisabb tömegei be vannak oltva, áttételesen ők is védve lesznek. Természetesen fel vagyunk készülve arra, hogy lehetnek egyedi esetek, de reményeink szerint jóval kevesebb intézkedést és korlátozást kell végrehajtanunk, mint az elmúlt tanévben” – tette hozzá.

Akkor mi lesz szeptember közepén?

A várható szeptemberi helyzetről persze az elmúlt hetekben több nyilatkozatot lehetett olvasni. Rusvai Miklós víruskutató az Inforádiónak például azt mondta, arra számít, hogy szeptember közepén kezdődik majd a koronavírus-járvány negyedik hulláma. Duda Ernő virológus keményebben fogalmazott a napokban a Pénzcentrumnak, ő azt mondta, „ez a vírus eddig már annyi meglepetést okozott, hogy nem lehet tudni, miképp alakul a jövő, mi lesz itt az iskolakezdéskor”.

„Az a helyzet, hogy ez egy exponenciális görbe, 1-2 hét alatt kialakulhat a katasztrófahelyzet, de reméljük, hogy ez nem történik meg” – tette hozzá. A szakember szerint nem rossz döntés, hogy augusztus utolsó és szeptember első napjaiban oltják a gyerekeket, hiszen így nagyjából szeptember közepére kialakul valamekkora védettség, de előnyösebb lett volna, ha ezt korábban teszik meg. Úgy véli, átoltottság tekintetében nem tragikus a helyzet: a 12 éven felüli diákok egy jelentős része már most is be van oltva, nincsenek jelentősen lemaradva a fiatal felnőttek átoltottságától.

Még nem kaptak járványügyi útmutatót az iskolák

A részletes járványügyi útmutatóval azonban még adós a minisztérium. „Az iskolákban természetesen továbbra is fontos lesz a járvány elleni higiéniás szabályok betartása, az iskolák részletes szakmai protokollt fognak kapni iskolakezdésre” – ezt válaszolta múlt hét végén, vagyis két héttel a tanévkezdés előtt az Eduline kérdésére az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi). Azt szerettük volna megtudni, készülnek-e arra, hogy a járványügyi helyzet miatt újra online oktatásra kell átállni, és az erről szóló „vészforgatókönyveket” az iskolák állítják össze, vagy központilag kapnak majd szabályokat.

Sőt azt is megkérdeztük, szeptembertől kötelező lesz-e a maszkviselés az iskolákban, reggelente továbbra is mérik-e majd a diákok testhőmérsékletét, tervezik-e, hogy új járványügyi szabályokat vezetnek be. A minisztérium választ ugyan egyik kérdésre sem adott, azt kiemelték, hogy szerintük az idei tanévkezdés a diákok és tanárok átoltottsága miatt jóval biztonságosabb lesz.

Az Oktatási Hivatal oldalán sem találtunk friss információkat, a „Covid 19” menüpont alatt (ahol az előző tanévben közzétették az iskolákat érintő járványügyi szabályokat, előírásokat, jogszabályokat) június végi az utolsó bejegyzés.

Hasonló kérdéseket tett fel a köznevelési államtitkárnak címzett nyílt levélben a Civil Közoktatási Platform is, amely többek között arra kíváncsi, tervezik-e tesztelni a diákokat a tanévkezdéskor, és később hány naponta végeznek majd Covid-tesztet, hány tanuló és tanár megbetegedése esetén rendelik el a digitális oktatást, és erről dönthet-e majd az igazgató. Azt is megkérdezték, lesz-e kiterjedt, valódi kontaktkutatás, és ha online oktatásra kényszerül egy-egy iskola, a tanárok és a gyerekek kapnak-e ehhez tárgyi vagy anyagi támogatást, milyen intézkedésekkel akarják segíteni a digitális oktatásban lemaradókat, és igazoltnak tekinthető-e a fertőzésveszély miatti hiányzás.

Az sem tiszta egyelőre, milyen szabályok vonatkoznak majd a tanórán kívüli iskolai tevékenységekre, a távolságtartásra, az iskolai étkezésre, a szakszolgálati tevékenységre, az ének- és testnevelésórákra, a szülők és iskolához nem tartozók belépésére, a maszkhasználatra.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!